Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδιο 3D


Savvas_21

Recommended Posts

Καλημερα σας,

 

μου εχει ανατεθει ενα project για να σχεδιασω σε 3D καποια μηχανηματα, να κανω simulation και τελος να κανω τα κατασκευαστικα σχεδια. Μου ζητανε ομως να τους δωσω πρωτα μια συνολικη κοστολογηση για τα σχεδια δλδ μια προσφορα. Αλλα δεν ξερω ποσο ειναι οι τιμες τις αγορας για τετοια σχεδια οποτε θα ηθελα να μου πειτε καποιες τιμες κτλ.

 

Σχεδια: 100+ (ολα 3D και κατασκευαστικα και μερικα θελουν και simulation περιπου το 60% αυτων)

Διαστημα υλοποιησης: 14-15 μηνες

Ειδος: Μηχανηματα γυμναστηριου (πρεσσες, παγκοι, κωπηλατικες κτλ)

 

Σας ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Μηχανήματα γυμναστηρίου υπάρχουν έτοιμα στην αγορά και έχουν κάτι πάρα πολύ σημαντικό. Σήμανση CE.

 

Εσύ λοιπόν θα πρέπει απλά να σχεδιάσεις κάτι ή θα πρέπει να ετοιμάσεις και φάκελο ώστε να πάρουν και CE?

Αν δεν κάνεις εσύ το φάκελο και υπάρχει μηχανικός που θα κάτσει να ελέγξει αν πληρούνται οι προϋποθέσεις για το CE, τις οποιες αλλαγές ζητήσει να γίνουν θα πρέπει να κάτσεις να τις κάνεις εσύ, φαντάζομαι μέσα στο χρονικό δάστημα των 14-15 μηνών. Θα πρέπει επίσης να ξανατρέξεις την προσομοίωση σε όποια κομμάτια αλλάξουν.

 

Και μια και πιάσαμε το θέμα της προσομοίωσης. Ξέρεις να κάνεις ή απλά βάζεις φορτία και αν το von mises plot είναι μπλε είμαστε οκ? Με τι συντελεστές ασφαλείας θα πρέπει να δουλέψεις? Το τι φορτία πρέπει να λάβεις υπόψη το ξέρεις ή έστω έχεις μια ιδέα? Έχεις το κατάλληλο λογισμικό και γνώση πάνω στο λογισμικό αυτό? Δεν είναι όλα τα FEA ίδια, άλλο το FEA του Inventor, άλλο το FEA του Solidworks, άλλο το Ansys, άλλο το Abaqus. Έχουν διαφορετικές δυνατότητες το κάθε ένα.

Θα ελέγξεις και για κρουστικά φορτία (όταν παρατάει ο άλλος 100+ κιλα να πέσουν πάνω σε ένα πύρο δεν είναι απλή φόρτιση)? 

Για το simulation που θα κάνεις έχεις το κατάλληλο hardware? Όσο simplification και να κάνεις θα βρεθείς με γεωμετρίες που θέλουν χρόνο για να τρέξουν και όσο τρέχουν εσύ δεν θα μπορείς να σχεδιάζεις παράλληλα. Έχεις μια στρατηγική ή μια ιδέα για meshing (mesh adaptivity, order of elements) ώστε να δεις αν έχεις φτάσει σε convergence? Θα χρειαστεί να κάνεις και non-linear?

 

Συγνώμη που ρωτάω όλα τα παραπάνω, αλλά αν δεν έχεις απάντηση για όλα αυτά τα ερωτήματα τότε δεν μπορείς να ξέρεις όυτε πόσο θα σου πάρει, ούτε πόσο να χρεώσεις. Αν πάλι όλα τα παραπάνω σου φαίνονται too much για ένα άτομο πολύ σωστά σου φαίνονται. Συνήθως εταιρείες που σχεδιάζουν τέτοια μηχανήματα έχουν ομάδες ατόμων που σχεδιάζουν, προσομοιώνουν, ελεγχουν κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Motion simulation θελει μονο σε μερικα μηχανηματα! Αμα ηθελε και αντοχης θα ηταν αδυνατον για ενα ατομο!! Δεν μου πε τιποτα για CE.. Μπορει να εχει αλλο μηχανικο για αυτα.

 

Εγω τον ειπα 50 ευρω το σχεδιο. Τωρα αν μετα μου τα αλλαξει και μου πει τπτ για simulation θα ζητησω πολλα περισσοτερα και διπλασιο χρονο! 

Link to comment
Share on other sites

Motion simulation θελει μονο σε μερικα μηχανηματα! Αμα ηθελε και αντοχης θα ηταν αδυνατον για ενα ατομο!! Δεν μου πε τιποτα για CE.. Μπορει να εχει αλλο μηχανικο για αυτα.

 

Εγω τον ειπα 50 ευρω το σχεδιο. Τωρα αν μετα μου τα αλλαξει και μου πει τπτ για simulation θα ζητησω πολλα περισσοτερα και διπλασιο χρονο! 

Σκέψου μόνο ότι η αγορά και η συντήρηση του software κοστίζει  πάνω από 50 € την ημέρα ,και κάποιοι συνάδερφοι σου τα πληρώνουν αυτά.

Πέρα από τον αθέμιτο ανταγωνισμό ,δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείς ακαδημαικό soft για εμπορικούς λόγους.

Βγάλε ΑΦΜ , και μαζί με την φορολογία κλπ θα καταλάβεις γιατί οι σοβαροί ζητάνε τουλάχιστον τα πενταπλάσια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.