Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευνοϊκή ρύθμιση καθυστερουμένων ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


nicola100

Recommended Posts

ρε παιδια εγω χρωσταω το μισο 11...μεχρι 10 δοσεις μπορω;;;

 

αν καποιος χρωσταει 10000 θα πρεπει να δινει 1000 το μηνα;;;ειναι τρελοι;;;

 

τωρα εγω που χρωσταω δεν ειμαι ασφαλισμενος;; τι ακριβως παιζει;; μπορει καποιος να βοηθησει;;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φίλε χρωστάω το β του '11....Δεν έχουμε ασφάλεια σε υγεία. Κοινώς αν πάθουμε κάτι....την κάτσαμε την βάρκα. Ο διακανονισμός μόνο διακανονισμός δεν είναι....Αν πχ διακανονίσεις σήμερα τις εισφορές που χρωστάς και θα σου βγαίνει πχ κανα 200αρι το μήνα, στις 30 Απριλίου, για να συνεχίσει να ισχύει ο διακανονισμός θα πρέπει να καταβάλεις....(κρατήσου), τη δόση Απριλίου πχ 200 + τις τρέχουσες εισφορές.

Στην περίπτωση μου 1516+200=1716 σε ένα μήνα...Τι είμαι golden boy?

Κατά τα άλλα ΝΑΙ είναι τρελλοί..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

ε καλα δεν παιζει αυτο...ειμαι μεταπτυχιακος και κανω 1-2 αυθαιρετα για το χαρτζιλικι...και θα τα δωσω στο ΤΣΜΕΔΕ;;

αποκλειεται...καλυτερα να παω ενα χρονο να δουλεψω στο ντουμπαι και να το αποπληρωσω..

 

εγω δεν εχω βγαλει βιβλιαριο υγειας γτ γραφτηκα τον οκτ του 10

 

αλλαζει κατι εδω;;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα λοιπά όλα δουλεύουν ρολόι:

1) Έχω αλλάξει την διεύθυνσή μου από το 2010 και τους έχω ενημερώσει 100 φορές αλλά οι εισφορές συνεχίζουν να έρχονται στην παλιά..

2) Δεν υπάρχει (πάλι) συμβεβλημένος γιατρός στην περιοχή μου.

3) Μειώθηκαν τα κονδύλια για ειδικές θεραπευτικές αγωγές (λογοθεραπεία π.χ.)

4) Οι ουρές στα κεντρικά είναι απίστευτες (λέω να το επιχειρήσω αύριο, σε συνδυασμό με μια ημερίδα στο NJV Plaza, θα είναι κανείς άλλος?)

5)......πολλά άλλα.....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω χρωσταω το μισο 11...μεχρι 10 δοσεις μπορω;;;

 

αν καποιος χρωσταει 10000 θα πρεπει να δινει 1000 το μηνα;;;ειναι τρελοι;;;

 

τωρα εγω που χρωσταω δεν ειμαι ασφαλισμενος;; τι ακριβως παιζει;; μπορει καποιος να βοηθησει;;

 

http://www.tsmede.eu/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%95%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/tabid/267/language/el-GR/Default.aspx

 

Δες αυτό μήπως σε καλύπτει για το 2012:

20111209_ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ.doc

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

  1. την θεώρηση του βιβλιαρίου υγείας για το έτος 2012

 

εγω δεν εχω βγαλει βιβλιαριο...ισως να μπορω να βγαλω;; ξερει κανεις;;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο συνοπτικά μπορώ, απαντώ και εδώ γιατί υπάρχει πολύ υλίκό για διάβασμα στις 2 μέρες που απείχα από το φόρουμ. :grin:

Ξαναπήγα προχθές. Περίμενα 2,5 ώρες και πάλι, για διαπιστώσω τα εξής τραγελαφικά:

Αφού έκανε ένα 10λεπτο η υπάλληλος να διαπιστώσει ότι τηρώ τον διακανονισμό (δεν ξέρω τι σκ@τά κάνουν, αλλά αν πληρώσεις μια δόση μέσω ebanking ή εκμεταλλευθείς το "ευεργέτημα" της 4μηνης διακοπής του Ν. 3863/10 χάνεται η μπάλα και πρέπει να ψάξει "κάπου αλλού" ότι πληρώθηκε), μου είπε ότι έφόσον δεν έχω "χαλάσει" το διακανονισμό ακόμα και προς το παρόν είμαι ενήμερος ασφαλιστικά, δε μπορώ να εκμεταλλευθώ τις νέες διατάξεις περί διακανονισμού!! Δε μπορεί καν να "χαλάσει" τον διακανονισμό αν το ζητήσω! Δηλαδή θα πρέπει να αφήσω να περάσει κι ο Μάρτης, να μην πληρώσω τη δόση που λήγει στο τέλος του και να πάω από Απρίλη να κάνω διακανονισμό εκ νέου με το Ν. 4038/12 αν θέλω. Με αναγκάζουν να γίνω μπαταχτσής για να μπορέσω να επωφεληθώ της "έυνοιας" του κράτους: να μειωθεί η δόση μου απλά στα 150€ καθώς όπως ευθέως δήλωσα δεν είμαι σε θέση να συνεχίσω να πληρώνω 317 ευρώ δόση (και για αυτό το λόγο άλλωστε πήγα να ρωτήσω)!

Μετά από αυτό που έζησα, αποφάσισα τα εξής: γράφω πλέον το ΤΣΜΕΔΕ στα @@ μου, δε βλέπω κανένα λόγο να είμαι συνεπής εφόσον:

1) Σϋνταξη αξιοπρεπή έτσι κι αλλιώς δεν παίρνω ποτέ

2) Δε θέλουν να είμαι συνεπής

3) Μια φορά το χρόνο θα πηγαίνω να κάνω "ευνοϊκό διακανονισμό". Οι όροι είναι κυριολεκτικά "ό,τι έχετε ευχαρίστηση" και θα γίνονται όλο και ευνοϊκότεροι από εδώ και πέρα.

Αυτή τη στιγμή έχω θεωρημένο βιβλιάριο για όλο το 2012. Άρα έχω περίθαλψη. Έχω και ασφαλιστική ενημερότητα για θεώρηση βιβλιών και στοιχείων με ισχύ ετήσια η οποία λήγει το Γενάρη του 2013. Έτσι κι αλλιώς εγώ με δουλειές που απαιτούν συνεχή ικανότητα λήψης ασφ. ενημερότητας ουδέποτε ασχολήθηκα (και σύντομα αναγκαστικά και αυτό θα καταργηθεί). Έτσι κι αλλιώς οι όποιες "προσαυξήσεις" στο μεγαλύτερο ποσοστό τους χαρίζονται όταν κάνεις διακανονισμό. Δεν ξαναπληρώνω τίποτα, παρά μόνο το Γενάρη του 2013 θα πάω να κάνω νέο διακανονισμό, να τους δώσω 50-100-150 ευρώ (όσο θα έχει πάει η 1 δόση τότε), να θεωρήσω βιβλιάριο για όλο το 2013 και να πάρω ενημερότητα με άλλο ένα χρόνο ισχύ για φορολογική χρήση!

zavi φίλε μου καλέ πως με βρίσκεις; Είχα δίκιο όταν έλεγα ότι πρέπει να σταματήσουμε να τους πληρώνουμε; Μετανιώνεις που τότε με έλεγες "μπαταχτσή";

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Με τον νέο διακανονισμό δεν θεωρούν το βιβλιάριο για όλο το έτος αλλά για έναν ή δύο μήνες....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή υπάρχουν και καλοί άνθρωποι σε τοπικά παραρτήματα του ΤΣΜΕΔΕ, έμαθα τα εξής σχετικά με το διακανονισμό του 4038/12. Έχουμε τρεις επιλογές:

1. Αποπληρωμή σε 6 δόσεις με διαγραφή όλων των προσαυξήσεων.

2. Αποπληρωμή σε 10 δόσεις με διαγραφή του 75% των προσαυξήσεων.

3. Αποπληρωμή σε 10 δόσεις με εισφορά του Χ ποσού που χρωστάμε δια 92 (Χ/92 !) και αποπληρωμή του υπόλοιπου ποσού μέχρι την 31η Ιανουαρίου 2013. Για παράδειγμα, αν χρωστάς 10.000, δίνεις για δέκα μήνες από 110 ευρώ, είσαι ασφαλισμένος κανονικά, αλλά πρέπει να δώσεις μέχρι 31/01/2013 όσα υπολείπονται, δηλαδή 8.900 .Σε αυτή την περίπτωση έχεις έκτπωση 40% επί των προσαυξήσεων.

Τα τελευταία είναι έγκυρα 100%, μου τα τύπωσε η καλή μου υπάλληλος και επίσημα ως επιλογές.

 

Η τελευταία λύση είναι περισσότερο βιώσιμη αλλά και πάλι...Και κάτι τελευταίο και ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

Αν αυξηθούν οι εισφορές τον Ιούνιο όπως ακούγεται, οι παλαιότερες οφειλές προσαρμόζονται στις νέες τιμές. Εξωφρενικό, δεν το πίστεψα όταν το άκουσα, όμως δε διαβεβαίωσε ότι αυτό αναφέρει ο νόμος: αν διπλασιαστούν οι εισφορές όπως ακούγεται, θα διπλασιαστούν αυτόματα και τα χρέη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.