Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευνοϊκή ρύθμιση καθυστερουμένων ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


nicola100

Recommended Posts

adamantia απο οτι ειχα διαβασει ισχυει μεχρι τελους του ετους χωρις εκπτωση στα προσθετα τελη ομως...δες και http://www.tsmede.gr/LinkClick.aspx?link=Anakoinoseis%2f20120321+YPHRESIAKO+SHMEIWMA+STO+TMHMA++MHXGRAFHSHS.pdf&tabid=267&mid=897&language=el-GR

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αλλος τρόπος έκδοσης ασφαλιστικής ενημερώτητας χωρίς εξόφληση ή ρύθμισης οφειλών?

 

πχ ένας φίλος μου ανέφερε πως εάν εξοφλίσω το τελευταίο εξάμηνο είναι ένας τρόπος

 

και εάν κάνω ρύθμιση σήμερα και δεν μπορέσω να πληρώσω όλες τις δώσεις μετά θα μπορούσα να κάνω νέα ρύθμιση ή υπάρχει κάποιος περιορισμός?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Πρέπει να κάνεις διακανονισμό και δεν αρκεί η πληρωμή του τελευταίου 6μήνου. Δεν υπάρχει περιορισμός στο πόσες ρυθμίσεις θα κάνεις. Πάντα είναι σε ισχύ κάποιος νόμος που συμφέρει λιγότερο ή περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα.

 

δραστηριοποιούμε στην επαρχία και πήρα και εγώ την απόφαση να πάω στην πρωτεύουσα για να ρυθμίσω τις οφειλές μου στο τσμεδε.

για οφειλές των δύο τελευταίων εξαμήνων τα αποτελέσματα έχουν ως εξής..

 

μου έκαναν 20% έκπτωση στους τόκους αλλά μου πρόσθεσαν ένα παράβολο 50 ευρώ που είναι μεγαλύτερο απο την έκπτωση..

 

διακανόνισαν τις οφειλές μου σε 10 μηνιαίες δόσεις των 212,69 αλλά με προυπόθεση να εξοφλήσω τις οφειλές 1/3/2012 με 30/6/2012 οι οποίες είναι 1010,88 ευρώ και είναι χρήματα που θα πλήρωνα κανονικά στο τέλος του ερχόμενου Οκτωβρίου!

 

άρα δλδ ποιος ο διακανονισμός?

μου τοκίζουν τις παλιές οφειλές για ένα σύστημα υγείας που ακόμα και στην κατάσταση που είναι μου είχαν απαγορεύσει να χρησιμοποιήσω τον τελευταίο χρόνο.. και από την άλλη με εκβιάζουν να τους ΠΡΟπληρώσω οφειλές που υπό κανονικές συνθήκες θα πλήρωνα μετά απο τέσσερις μήνες!!

 

μα καλά ποιος μπορεί να πιστέψει ότι θέλουν να αυξήσουν την επιχειρηματικότητα και να μας βοηθήσουν να γίνουμε έστω και σουβλατζίδες για να ζήσουμε? συγγνώμη για τον όρο σουβλατζίδες δεν το λέω υποτιμητικά, το αναφέρω σαν παράδειγμα επειδή το επάγγελμα αυτό το ακολούθησε ένας καλός μου φίλος μηχανικός..

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μεγάλο ποστ..

Ετσι όπως τα λες είναι!

Ειμαι ίδια περίπτωση...εγω χρωστάω 4200 ευρω στο Τσμεδε και πηγα προχθες και μου ειπαν θέλουν 1200 ευρω ντουκου και 212 κάθε μήνα :shock: :shock:

Και λεω αν ειχα 1200 ευρω δε θα χρώσταγα!!!!!!!!!!

Η μονη λυση για μας που δεν εχουμε δουλεια-χρηματα ειναι να κινητοποιηθουμε και να απαιτησουμε διακοπή απο το τσμεδε όσο ειμαστε ανεργοι!!!!!Ετσι κι αλλιως ανασφαλιστοι ειμαστε κ τωρΑ :mrgreen: :mrgreen:

Αυτα μου ελεγε και υπάλληλος εκει , αν δε μιλησουμε εμεις κανενας δε θα κανει τ'ιποτα :sad:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς....Και σε μένα που χρωστώ 2 εξάμηνα, μου έβγαλαν πακετάκι ντούκου + δώσεις, φυσικά πέραν από τη σφαίρα της λογικής. Ευτυχώς που σκέφτηκα ότι απέναντί μου είχα κάποιον υπάλληλο που δεν μου φταίει και απλά....έφυγα.

Αμα πλουτίσω, τότε θα ξανακατέβω ΤΣΜΕΔΕ......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "πακετάκι" που σας ζητάνε ρε παιδιά πως προκύπτει, σας εξήγησαν; Νομίζω δεν αναφέρει τίποτα ο τελευταίος νόμος για προκαταβολή...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ρε γαμώτο γιατί θόλωσα...Χτύπαγε στο κομπιουτεράκι, κάτι προκαταβολή πρώτης δόσης + ένα ποσοστό από τα χρωστούμενα 20%?, + πρόστιμο, κάπως έτσι....Αστα να πάνε. Καλά πλάκα μας κάνουνε μωρέ? Είναι δυνατόν να σκάσει ο άλλος 1000+ ντούκου? Δηλαδή αν ήταν μόνο οι δώσεις έστω και μεγαλύτερες σε ποσό τι θα τους πείραζε?

Αντε από κει... Φαντάσου νά'ρθουν και οι φουσκωμένες εισφορές τι έχει να γίνει... Και μετά σου λένε τα βγάζει το ΤΣΜΕΔΕ χωρίς κρατική επιχορήγηση. Καλά κρασιά τον Αύγουστο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.