Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Από εκδοθείσες οικοδ. άδειες, γνωρίζω ότι απαγορευόταν η εσωτερική περίφραξη ακόμα και σε "κάθετη ιδιοκτησία".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αστεριε, πολυ σωστα,

ειδικα για τον διαχωρισμο των καθετων μεταξυ τους, ολοι προτιμουσαν ταφλανια ή αλλα παρομοια φυτα......

ή τοιχειο μεχρι 35 εκ. ?????....ουτε καγκελα ούτε τιποτε αλλο...

παντως,

η κατασκευη μανδροτοιχου, νομιζω οτι μπορει να τακτοποιειται ισως σαν παραβαση του 13,

ας το επιβεβαιωσει αυτο καποιος πιο ειδικος,

 

απο την δικη μου πλευρα θα πω οτι

επειδη εγινε στους ακάλυπτους [ελευθερους ] χωρους στο οριο δυο καθετων

θα απαιτειται η συμφωνια ολων

[ιδε και λεμπεση 3/ 2012 αριθ, 93 για περιφραξεις εν γενει]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι Δημητρη. Σε εχω τρελλανει με τις ερωτησεις μου αλλα βοηθησες πραγματικα.

Μηπως γνωριζεις κατι και για την 6 ερωτηση (στο 1276) που αφορα την εσωτερικη περιφραξη;

Συμβαινει και στην δικη μου περιπτωση, το εξ αδιαιρετου οικοπεδο δηλαδη εχει χωριστει σε δυο κομματια απο μαντροτοιχο.

Μπορει να γινει εσωτερικη περιφραξη σε εξ αδιαιρετου; ακομα και αν εχει γινει συσταση καθετης ιδιοκτησιας; Ποσο μαλλον τακτοποιηση της;

Παυλε, όχι δεν ειναι νομιμη η εσωτερικη περιφραξη στα εξ αδιαιρετου αν και προσωπικα εγω δεν θα τη δηλωνα αν δεν ηταν απο τοιχο.

Οπως ειπαν και οι παραπανω απαγορευεται ακομα και σε καθετη εκτος αν προβλεπεται κατι στην συσταση της καθετου που και παλι θα ειναι πολυ light ("μη μονιμη" κτλ)

 

Εστω 2 συνιδιοκτητες Α+Β σε ενα οικοπεδο εξ αδιαιρετου με 50% εκαστος. Αν γινει συσταση καθετης, τοτε το οικοπεδο αυτο παυει να ειναι εξ αδιαιρετου αναλογα με την μοιρασια των ποσοστων.

- Αν στο οικοπεδο με την καθετη εχουν και οι 2 εξ αδιαιρετου την καθε καθετη με ιδιο ποσοστο, τοτε μπορει να επελθει φυσικη συνενωση των καθετων, (αλλα ποιος ο λογος να τα μοιρασεις ετσι; ) οποτε γυριζεις στην αρχικη κατασταση.

- Αν παρει ο καθενας απο μια καθετη, τοτε το "εξ αδιαιρετου" δεν ισχυει

- Αν ειναι και οι 2 σε καθε καθετη, ασχετα τα ποσοστα, τοτε η καθε καθετη ειναι "εξ αδιαιρετου"...

 

οσο για τις αξιωσεις σου κ. " συνιδιοκτητα"

νομιζω οτι ταρακουνησες αρκετα οσους νομιζαν οτι δεν απαιτειται συναινεση των υπολοιπων στα εξ αδιαιρετου...

δλδ. τι ταρακουνησες....αυτο ηταν σκετο τσουναμι...!!!!.

Χαχαχα!

Κυριε συνιδιοκτητη, εμενα δεν με χαλαει καθολου που χτισατε την βιλλιτσα των 250τμ!!!!

Υπογραφω τα πάντα!!!

Το μονο που ζητω ειναι ενα αντικλειδι να πηγαινω τα ΣΚ μου στη εξοχη!!!!!

 

ΥΓ. Το δικαιωμα να κοκορευομαι πως εχω εξοχικο 250τμ τ-ζ-α-μ-π-α, μου το δινει το Αστικο Δικαιο, οποτε συμπαθατε με που δεν σας ζητω την αδεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

 

Σαλταπιδα

Με το

Εστω 2 συνιδιοκτητες Α+Β σε ενα οικοπεδο εξ αδιαιρετου με 50% εκαστος. Αν γινει συσταση καθετης, τοτε το οικοπεδο αυτο παυει να ειναι εξ αδιαιρετου αναλογα με την μοιρασια των ποσοστων.
με μπερδεψες.

 

 

1,

- Αν στο οικοπεδο με την καθετη εχουν και οι 2 εξ αδιαιρετου την καθε καθετη με ιδιο ποσοστο, τοτε μπορει να επελθει φυσικη συνενωση των καθετων, (αλλα ποιος ο λογος να τα μοιρασεις ετσι; ) οποτε γυριζεις στην αρχικη κατασταση.

Αν οι 2 τους εχουν καθετη με διαφορετικο ποσοστο δεν μπορει να επελθει φυσικη συνενωση των καθετων;

2,

- Αν παρει ο καθενας απο μια καθετη, τοτε το "εξ αδιαιρετου" δεν ισχυει

Το οικοπεδο παραμενει εξ αδιαιρετου ετσι δεν ειναι;

3,

- Αν ειναι και οι 2 σε καθε καθετη, ασχετα τα ποσοστα, τοτε η καθε καθετη ειναι "εξ αδιαιρετου"...

 

Εδω με αποτελειωσες και πανω που χαιρομουν οτι κατι καταλαβαινα με τα Εξ αδ. Εννοεις οτι σχηματιζεται μια καινουργια εξ αδιαιρετου ιδιοκτησια μεσα σε ενα τμημα της αρχικης εξ αδιαιρετου;

 

Γινεται να τα αναλυσεις λιγο;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!!

Τόσο καιρό ήμουν χαλαρός με το θέμα των εξαδιαιρέτου μέχρι που μου ήρθε η πρώτη υπόθεση!!

Ερώτηση : Σε αγροτεμάχιο αναγέρθηκαν 4 κατοικίες (μάλιστα χωρίς να αποτελούν ενιαίο όγκο αλλά αυτό δεν με απασχολεί, αφού εγκρίθηκε......καλώς εγκρίθηκε)

Όλοι θα προβούν σε τακτοποίηση με συναίνεση με ξεχωριστούς μηχανικούς. Εγώ έχω τα δύο από τα τέσσερα.

Πείτε μου πως λαμβάνονται οι συντελεστές των υπερβάσεων??

Με δεδομένο ότι θα γίνουν 4 δηλώσεις. Παίρνω τις υπερβάσεις του καθενός και τις συγκρίνω με τα μέγιστα επιτρεπόμενα ή με αυτά που προβλέπονται από την εκδοθείσα Ο.Α.?

Link to comment
Share on other sites

λες οτι υπαρχει ΟΑ

αρα εκαναν συσταση ΟΙ

και διανομη προ πασης ανεγερσης

και πηρε καθε ενας το δικο του.

Θα τα δεις στα συμβολαια ολα αυτα....

 

[αν ειχαν ορισει και αποκλειστικες χρησεις...θα ηταν ΤΟ τελειο...Μηπως υπαρχει καποιος κανονισμος?.....λεω τωρα....]

 

Ωστε, καθε ενας τακτοποιει τις δικες του παραβασεις στο δικο του κτισμα εντος του περιγραμματος της οικοδομης που του ανηκει, μονος του..

Για λοιπες παραβασεις στους ακαλυπτους, εάν δεν υπαρχουν αποκλειστικες χρησεις, θα συναινεσουν ολοι μαζι, εστω και αν προκειται για κατι παρκιν και κατι "περγκολες" με σκεπη [!!!!] που κανει χρηση ξεχωριστα ο καθενας.

Επειδη ειναι μεσα στα κοινοχρηστα τα κανουν ολοι μαζι , πληρωνει ο καθενας το δικο του.

νοικοκυρεμενα πραγματα....

σωστοι....

[για τους συντελεστες πας στην στηλη των εκτος σχεδιου...νομιζω οτι ειναι πολυ λιγοι...].

 

καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

στα χτισμενα σαν αυτα τα εξ αδιαιρετου, εκτος σχεδιου, που ανεφερε ο αρχιτεκτ και τα οποία μας απασχολουσαν,

ειπα να γινει συσταση, διανομη κλπ.

 

Σε γενικο επίπεδο,

προφανως ενας συγκυριος εξ αδιαιρετου σε κτισμα και βεβαια μπορει να πουλησει το ποσοστο του

[συγνωμη που δεν το ανεφερα, θεωρωντας το αυτονοητο]

ισως γιατι θεωρησα επισης αυτονοητο οτι σε εξ αδιαιρετου κτισμα δυσκολα καποιος αγοραζει....

 

Δημήτρη, γιατί πρέπει πρώτα να γίνει σύσταση στα εκτός σχεδίου για να πουλήσει κάποιος το ποσοστό του (δεν αναφέρω αν είναι ποσοστό σε γη ή και σε αυθαίρετο) ?

 

Αυτό που λες με το αυτονόητο μπερδεύομαι... Έχω ένα ποσοστό 25% σε ένα χωράφι, που μέσα κάποιος από τους άλλους 3 (είμαστε 4*25%) έχτισε αυθαίρετο στο κομμάτι γης που "έχει" και το τακτοποίησε. Αφήνω απ' έξω τις συναινέσεις. Εγώ δεν μπορώ να πάω σε συμβολαιογράφο με τη δήλωση μηχανικού ότι όλα έχουν τακτοποιηθεί και να πουλήσω σε κάποιον που θέλει να το αγοράσει, το 25% ?

 

ΥΓ. Το δικαιωμα να κοκορευομαι πως εχω εξοχικο 250τμ τ-ζ-α-μ-π-α, μου το δινει το Αστικο Δικαιο, οποτε συμπαθατε με που δεν σας ζητω την αδεια!!!

 

Θα σε πληγώσω, αλλά έχεις 125 τμ, όχι 250! :grin:

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση εξαρταται απο το τι εννοεις " να πουλησω τοι 25%"

διοτι

Αν εννοεις του γηπεδου με τα κτισματα, βεβαιως ναι....μπορεις να πας να πουλησεις το 25% σε ολα

[αλλα ποιος αγοραζει το 25% εξ αδιαιρετου γηπεδου μετα τριων κτισματων και να τρεχει στα δικαστηρια μια ζωη....]

 

και πρακτικα δεν μπορει να το κανεις γιατι δεν εχεις στα χερια σου τις βεβαιωσεις περι τακτοποιησης των αλλων τριων, που απαιτουνται για να γινει το συμβολαιο....

 

Η συσταση οροφοκτησιας και η διανομη μεταξυ των ιδιοκτητων, εχει ακριβως αυτην την εννοια, δηλ. να ξεχωρισει τι ανηκει σε καθε εναν., ειτε εντος ειτε εκτος σχεδιου....

 

Αν εννοεις το 25% του γηπεδου μονον, οχι γιατι υπαρχουν ηδη κτισματα που πρεπει να μεταβιβασθουν και αυτα, αφου δεν εγινε διανομη..

 

 

και βεβαια ποσοστα σε αχτιστα γηπεδα και οικοπεδο, προφανως μπορουν να πουληθουν χωρις κανενα προβλημα.

.

ΥΓ

ναι, μονον 125 τμ., με δικαιωμα αναζητησης των εξοδων κατασκευης - χωρις τα εργατικα...

Link to comment
Share on other sites

λες οτι υπαρχει ΟΑ

αρα εκαναν συσταση ΟΙ

και διανομη προ πασης ανεγερσης

και πηρε καθε ενας το δικο του.

Θα τα δεις στα συμβολαια ολα αυτα....

 

[αν ειχαν ορισει και αποκλειστικες χρησεις...θα ηταν ΤΟ τελειο...Μηπως υπαρχει καποιος κανονισμος?.....λεω τωρα....]

 

Ωστε, καθε ενας τακτοποιει τις δικες του παραβασεις στο δικο του κτισμα εντος του περιγραμματος της οικοδομης που του ανηκει, μονος του..

Για λοιπες παραβασεις στους ακαλυπτους, εάν δεν υπαρχουν αποκλειστικες χρησεις, θα συναινεσουν ολοι μαζι, εστω και αν προκειται για κατι παρκιν και κατι "περγκολες" με σκεπη [!!!!] που κανει χρηση ξεχωριστα ο καθενας.

Επειδη ειναι μεσα στα κοινοχρηστα τα κανουν ολοι μαζι , πληρωνει ο καθενας το δικο του.

νοικοκυρεμενα πραγματα....

σωστοι....

[για τους συντελεστες πας στην στηλη των εκτος σχεδιου...νομιζω οτι ειναι πολυ λιγοι...].

 

καλη συνεχεια.

 

Σε ποια στήλη αναφέρεσαι??

Link to comment
Share on other sites

1,Αν οι 2 τους εχουν καθετη με διαφορετικο ποσοστο δεν μπορει να επελθει φυσικη συνενωση των καθετων;

Oχι. Αυτο γινεται αν εχεις 2 γειτονικες καθετες μονος σου ή αν υπαρχουν πολλοι συνιδιοκτητες και εχουν τα ιδια ποσοστα.

2,Το οικοπεδο παραμενει εξ αδιαιρετου ετσι δεν ειναι;

Αν δεν κανω λαθος, η καθε καθετη εχει χιλιοστα εξ αδιαιρετου στο οικοπεδο. Αλλα μην μπερδευεσαι με αυτο! Αν στην καθετη εισαι μονος σου, κανεις οτι θελεις στο τμημα της καθετου σου (αλλα οχι σε οτι αφορα ολο το οικοπεδο).

3,Εδω με αποτελειωσες και πανω που χαιρομουν οτι κατι καταλαβαινα με τα Εξ αδ. Εννοεις οτι σχηματιζεται μια καινουργια εξ αδιαιρετου ιδιοκτησια μεσα σε ενα τμημα της αρχικης εξ αδιαιρετου;
Ναι... Εχουμε 2 αδερφια που εχουν 1 οικοπεδο εξ αδιαιρετου. Κανουνε καθετη και στην καθε μια ειναι και οι 2 συνιδιοκτητες με 50%. Η καθε καθετη ειναι εξ αδιαιρετου. Αυτα τα αδερφια θελουν να πουλησουν. Πουλανε λοιπον την μια καθετη σε εσενα και την άλλη σε εμενα και στην γυναικα μου 50-50. Εσυ εχεις την καθετη μονος σου, ενω η δικη μου ειναι εξ αδιαιρετου με την γυναικα μου.

 

Πείτε μου πως λαμβάνονται οι συντελεστές των υπερβάσεων??

Με δεδομένο ότι θα γίνουν 4 δηλώσεις. Παίρνω τις υπερβάσεις του καθενός και τις συγκρίνω με τα μέγιστα επιτρεπόμενα ή με αυτά που προβλέπονται από την εκδοθείσα Ο.Α.?

Οχι! Παιρνεις τις υπερβασεις ολης της ιδιοκτησίας (αρα ολου του οικοπεδου) και τις συγκρινεις με τα μεγιστα επιτρεπομενα, αν θες να εισαι σωστος. Αυτο σε περιπτωση που δεν υπαρχει συσταση οριζοντιου.

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.