Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Xoντρικα, αυτο σημαινει πως δεν μπορεις να απαγορευσεις τον ιδιοκτητη αλλης καθετου απο το να χρησιμοποιήσει και το δικο σου τμημα οικοπέδου, υπό την πολύ απλή εννοια της "χρησης". Δεν μπορεις να του απαγορευσεις την δίελευση, την προσωρινη παραμονη κτλ κτλ. Μπορεις να του απαγορευσεις την διελευση εγκαταστασεων δικτυων λχ, εγκατασταση βοθρου και άλλων μόνιμων κατασκευών που εξυπηρετουν τη δικη του καθετη.

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Στη σελίδα 110 &78 του pdf, που έχω αναρτήσει προηγουμένως, σημαίνει ότι αν κάποιος κάνει μια αυθαιρεσία στο τμήμα αναγκαστικής συγκυριότητας του οικοπέδου στο οποίο έχει συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία τότε η αυθαιρεσία βαρύνει όλους τους συγκυρίους του οικοπέδου????? έχω μπλεχτεί!

 

Δεν θεωρείται ότι από τη στιγμή που έχει συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία κάθε ιδιοκτήτης έχει το δικό του τμήμα στο εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο?Οπότε και οι αυθαιρεσίες που θα γίνουν από κάποιον δε θα βαρύνει τους υπόλοιπους και πως καθένας θα μπορεί ανεξάρτητα να πουλήσει?

Από την στιγμή που γίνεται σύσταση κάθετης υπάρχουν ακόμα δεσμεύσεις συγκυριότητας στο ενιαίο οικόπεδο?

δες σελ 103 &31

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από Stella13777 αρχιτέκτων μηχανικός. Θα ήθελα να ρωτήσω για τον Ν.4014. Αν σε εξαδιαιρετου αγροτεμμάχιο στο οποίο ένας από τους συνιδιοκτητες έχει προβεί σε τακτοποίησηση με τον Ν.1337 και τώρα κάποιος άλλος ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει το δικό του τμήμα με τον Ν.4014. Θεωρείται ότι στο συγκεκριμένο αγροτεμμάχιο υπάρχει οικοδομική άδεια? Λάβεται υπόψη ότι δεν έχει γίνει κάποια σύσταση ιδιοκτησίας.

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Όχι η β' φάση δε μετράει ως άδεια.

Εφόσον το αγροτεμάχιο είναι αδιαίρετο χρειάζεται η συναίνεση του έτερου συνιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

sada,

ας ξεμπερδεψουμε με απλα λογια το κουβαρι....μακρυα απο δεκαδες σελιδες, χρησιμοτατες μεν, περαν ομως των προβληματισμων του παροντος φορουμ...

ωστε,

α] συσταση καθετης σημαινει οτι εγω και εσυ μοιραζουμε, με συμβολαιογραφικο εγγραφο που το μεταγραφουμε, το δικαιωμα δομησης σε ενα οικοπεδο που εχουμε απο 50% καθενας μας.

β] το καθε τμημα θα εχει 50% εξ αδιαιρετου σε ολο το οικόπεδο και μεσα στο τμημα που πηρε ο καθενας μας, θα χτισουμε απο 50% του σδ. και θα εχουμε δικαιωμα αποκλειστικης χρησης σε ολο το τμημα μας ο καθενας. Και τα δυο τμηματα εχουν προσοψη σε δρομο και ετσι μπαινουμε απο διαφορετικη εισοδο καθενας μας Αν κανουμε και καμμια παρανομη περιφραξη στο κοινο οριο των δυο καθετων ή φυτεψουμε τιποτε ψηλοκορμα δενδρα μετα απο 10 χρονια ουτε που θα σε βλεπω....

γ] εφοσον εχει συσταθει καθετη και εχεις χτισει εσυ ενα κτισμα και εγω ενα αλλο, εσυ ευθυνεσαι για την νομιμοποιηση των δικων σου παρανομιων και εγω για τα δικα μου.

Δλδ επι συστημενης καθετης οι τακτοποιησεις του ενος τμηματος δ ε ν επηρεαζουν τον ιδιοκτητη του αλλου.

 

δ] αν τωρα πεις οτι, σε καθε καθετη θα χτισθουν πανω απο ενα διαμερισμα, να θεωρεις, πολυ απλα, την καθε καθετη σαν οιονει "αυτοτελες" τμημα , δηλ. σαν ενα οικοπεδο που χτιζει το 50% του σδ. αρα αν χτιζονται 5 σπιτια θα εχει το καθε ενα 10% σε ολο το οικοπεδο...και εφοσον υπαρχουν παρανομιες στα διαμερισματ αυτα,

τοτε κανεις ό,τι και σε μια οικοδομη με 5 διαμερισματα.

 

νομιζω αυτα ειναι τα βασικα...αν υπαρχουν ειδικες ερωτησεις....αν τις υποβαλεις ...ισως υπαρχει απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

sada,

ας ξεμπερδεψουμε με απλα λογια το κουβαρι....μακρυα απο δεκαδες σελιδες, χρησιμοτατες μεν, περαν ομως των προβληματισμων του παροντος φορουμ...

ωστε,

α] συσταση καθετης σημαινει οτι εγω και εσυ μοιραζουμε, με συμβολαιογραφικο εγγραφο που το μεταγραφουμε, το δικαιωμα δομησης σε ενα οικοπεδο που εχουμε απο 50% καθενας μας.

β] το καθε τμημα θα εχει 50% εξ αδιαιρετου σε ολο το οικόπεδο και μεσα στο τμημα που πηρε ο καθενας μας, θα χτισουμε απο 50% του σδ. και θα εχουμε δικαιωμα αποκλειστικης χρησης σε ολο το τμημα μας ο καθενας. Και τα δυο τμηματα εχουν προσοψη σε δρομο και ετσι μπαινουμε απο διαφορετικη εισοδο καθενας μας Αν κανουμε και καμμια παρανομη περιφραξη στο κοινο οριο των δυο καθετων ή φυτεψουμε τιποτε ψηλοκορμα δενδρα μετα απο 10 χρονια ουτε που θα σε βλεπω....

γ] εφοσον εχει συσταθει καθετη και εχεις χτισει εσυ ενα κτισμα και εγω ενα αλλο, εσυ ευθυνεσαι για την νομιμοποιηση των δικων σου παρανομιων και εγω για τα δικα μου.

Δλδ επι συστημενης καθετης οι τακτοποιησεις του ενος τμηματος δ ε ν επηρεαζουν τον ιδιοκτητη του αλλου.

 

δ] αν τωρα πεις οτι, σε καθε καθετη θα χτισθουν πανω απο ενα διαμερισμα, να θεωρεις, πολυ απλα, την καθε καθετη σαν οιονει "αυτοτελες" τμημα , δηλ. σαν ενα οικοπεδο που χτιζει το 50% του σδ. αρα αν χτιζονται 5 σπιτια θα εχει το καθε ενα 10% σε ολο το οικοπεδο...και εφοσον υπαρχουν παρανομιες στα διαμερισματ αυτα,

τοτε κανεις ό,τι και σε μια οικοδομη με 5 διαμερισματα.

 

νομιζω αυτα ειναι τα βασικα...αν υπαρχουν ειδικες ερωτησεις....αν τις υποβαλεις ...ισως υπαρχει απαντηση...

 

Αν και Σαλονικιός, ''Σπαρτιατικός'' ο λόγος σου, λιτός και ουσιαστικός.

Θα μου επιτρέψεις να επεκτείνω τα αναγραφομενά σου λέγοντας ότι μπορεί να γίνει και ''σύσταση καθέτου επί καθέτου'' δηλ. σε κάθε κάθετη μπορεί να συσταθεί και άλλη κάθετη

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να επεκτείνω τα αναγραφομενά σου λέγοντας ότι μπορεί να γίνει και ''σύσταση καθέτου επί καθέτου'' δηλ. σε κάθε κάθετη μπορεί να συσταθεί και άλλη κάθετη

Δε ξερω κατα ποσο ο όρος ''σύσταση καθέτου επί καθέτου'' ειναι δοκιμος...

Απλα στην περιπτωση που περιγραφεις ο ιδιοκτητης της μια καθετου εχει το δικαιωμα να την διαιρεσει σε αλλες μικροτερες με πολλους-πολλους περιορισμους.

Επι παραδειγματι, τι μελλει γενεσθαι αν μια απο τις προκυπτουσες καθετες δεν εχει προσωπο σε οικοπεδο;

Ειδικα σε αυτη την περιπτωση ο συνιδιοκτητης της αλλης καθετης, εχει λόγο να μην δεχτει αυτη την πραξη.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω κατα ποσο ο όρος ''σύσταση καθέτου επί καθέτου'' ειναι δοκιμος...

Απλα στην περιπτωση που περιγραφεις ο ιδιοκτητης της μια καθετου εχει το δικαιωμα να την διαιρεσει σε αλλες μικροτερες με πολλους-πολλους περιορισμους.

Επι παραδειγματι, τι μελλει γενεσθαι αν μια απο τις προκυπτουσες καθετες δεν εχει προσωπο σε οικοπεδο;

Ειδικα σε αυτη την περιπτωση ο συνιδιοκτητης της αλλης καθετης, εχει λόγο να μην δεχτει αυτη την πραξη.

 

1. Εχω δεί τον όρο σε συμβόλαιο γι΄΄αυτό και τον αν(τ)έγραψα.

2. Επειδή η ''κάθετη'' αφορά μόνο κτίσματα, θα έχει πρόσωπο σε οικόπεδο ( έστω και το πρόσωπο όλου του οικοπέδου ).

3. Αν έχει δοθεί και "τμήμα αποκλειστικής χρήσης", σε αυτό το τμήμα δεν έχει δικαίωμα λόγου ο έτερος συνιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

1. ΟΚ

2. Η καθετη δεν αφορα κτισματα και ποσο μαλλον "μονο κτισματα" γι'αυτο αλλωστε και μπορεις να συστησεις καθετη σε αδομητο οικοπεδο. Πρεπει να καταλαβουμε οτι το αλφα και το ωμεγα της ιδιοκτησιας ειναι η γη, το οικοπεδο. Το αν η καθετη θα εχει προσωπο ή όχι, ας μας το πει ο νομικος της παρεας.

3. Στην περιπτωση που συζητουμε, ητοι οταν με συσταση δημιουργειται καθετος διχως αμεση προσβαση σε κοινοχρηστο χωρο (οχι του οικοπεδου) με υπαιτιότητα του ιδιοκτητη της αρχικης καθετου, ο ιδιοκτητης της "τυφλης" ιδιοκτησιας εχει δικαιωμα να ζητησει καποια πραγματα. Τωρα απο ποιον θα τα ζητησει και αν θα τα λαβει, ειναι αλλο θεμα.

 

Παντως επειδη υπάρχει δεδικασμενο επι του θεματος, σου λεω να το δεις λιγο περισσοτερο. Βεβαια, απο την αλλη κι εγω παιρνω την υποπεριπτωση της περιπτωσης ισως λογω αγνοιας του ορου ''σύσταση καθέτου επί καθέτου''.

 

Εν αναμονη του Δημητρη να μας βγαλει και τους δυο λάθος! :lol:

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

2. Η κάθετη προφανώς αναφέρεται "μόνο" σε κτίσματα που υπάρχουν ή σε κτίσματα που θα οικοδομηθούν γιαυτό και πρέπει κατά τη συσταση να περιγράφεται η θέση και το εμβαδό τους.Αυτά σύμφωνα με το άρθρο 1 του ΝΔ 1024/1971 το οποίο έχει και τίτλο :

Περί διηρημένης ιδιοκτησίας επί οικοδομημάτων ανεγειρομένων επί ενιαίου οικοπέδου"

 

 

Και από τον Ηλία Κωτσάκη :

(τέως Πρόεδρος του Συμβολαιογραφικού Συλλόγου

Εφετείων Αθηνών - Πειραιώς - Αιγαίου και Δωδεκανήσου)

 

 

Ι. Δικαιώματα και αντικείμενα χωριστής κυριότητας και αναγκαστικής συ-

γκυριότητας στην κάθετη ιδιοκτησία

1. Με την υπαγωγή ενός ακινήτου σε κάθετη ιδιοκτησία επέρχεται μεταβολή

στο δικαίωμα κυριότητας ή συγκυριότητας στο ακίνητο. Το δικαίωμα κυριότητας ή

συγκυριότητας που καταλαμβάνει ολόκληρο το ακίνητο, μόλις αυτό υπαχθεί σε κά-

θετη ιδιοκτησία, αλλοιώνεται, μεταμορφώνεται ή μετατρέπεται: α) σε δύο ή περισ-

σότερα δικαιώματα χωριστής κυριότητας σε μέρος του ακινήτου και ειδικώτερα σε

συστατικά μέρη του ακινήτου, ήτοι σε δύο ή περισσότερα αυτοτελή οικοδομήματα

που έχουν κτιστεί ή θα κτιστούν στο οικόπεδο (άρθρο 1 ν.δ. 1024/1971) και β) σε

δικαίωμα αναγκαστικής συγκυριότητας στο υπόλοιπο μέρος του ακινήτου, ήτοι στο

έδαφος και στα κοινά μέρη των αυτοτελών οικοδομημάτων (άρθρο 1117 ΑΚ).

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.