Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

.......

Eπίσης δεν μπορώ να αντιληφθώ γιατί ένας πολίτης με ολοκληρωμένη υπαγωγή με τον Ν.4014 να έχει κάποιον λόγο να πάει στον νέο που στις περισσότερες των περιπτώσεων τα πρόστιμα βγαίνουν σαφώς μεγαλύτερα και επιστροφές δεν πρόκειται να γίνουν (το βεβαίωσε χθες ο πρόεδρος του ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας), εφόσον εννοείται δεν κηρυχθεί αντισυνταγματικός......

Τι εννοεις δεν θα γινουν επιστροφες? Τι ακριβως ειπε. Ο προηγουμενος 4014 ελεγε οτι πραγματι θα γινουν επιστροφες και αναφερει σε εντυπο και την διαδικασια που μπορει να κανει καποιο για επιστροφη χρηματων σε περιπτωση λαθους. Οχι επιστροφη απο παραβολα ελεγε παντως αν αυτο εννοεις. Τωρα με τον νεο 4178 δεν ισχυον δηλαδη επιστροφες?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Απλώς θα τους πάρουν με τις πέτρες!!!!!

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει; Πότε θα γίνονται μεταφορές δηλώσεων από 4014/11 στον 4178/13;

Έχω τρίτεκνο πελάτη που θέλει να κάνει τη μεταφορά αμέσως για να μην πληρώσει τη δόση.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Λένε γύρω στις 5.10.2013........

Γιατί όμως αγχώνεσαι και να μην την πληρώσει τη δόση και αυτή και την επόμενη κ.λπ. τί θα γίνει;;;;;

Αφού όταν πάει στο νέο νόμο θα συμψηφιστούν ακριβώς όλα όσα έχει καταβάλλει.

Ε κι αν έχει καταβάλλει 1,2,3,4 κ.λπ. δόσεις λιγότερο τί πειράζει;;;;;;

Ας συμψηφιστούν λιγότερα.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Τι εννοεις δεν θα γινουν επιστροφες? Τι ακριβως ειπε. Ο προηγουμενος 4014 ελεγε οτι πραγματι θα γινουν επιστροφες και αναφερει σε εντυπο και την διαδικασια που μπορει να κανει καποιο για επιστροφη χρηματων σε περιπτωση λαθους. Οχι επιστροφη απο παραβολα ελεγε παντως αν αυτο εννοεις. Τωρα με τον νεο 4178 δεν ισχυον δηλαδη επιστροφες?

 

Από όσο γνωρίζω όχι συνάδελφε.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Έστειλα email στο ΤΕΕ με την εξής απλή ερώτηση:

 

"Για τις δηλώσεις του Ν.4014/2011 που βρίσκονται σε κατάσταση ολοκληρωμένης υπαγωγής, υπάρχει υποχρέωση υποβολής των απαραίτητων εγγράφων (β΄φάση) έως 30/09 ή ισχύει η παράταση που προβλέπεται από το αρθ.30 παρ.6 του Ν. 4178/13;"

 

Και ορίστε η απάντηση:

 

"Σχετικά με τις νέες διαδικασίες όσον αφορά τις δηλώσεις του ν. 4014/2011, δείτε το άρθρο 30 του Ν. 4178/2013 και το άρθρο 4 της ΥΑ 2254/2013

Μετά τη δημοσίευση της παραπάνω ΥΑ δεν είναι εφικτή η τροποποίηση των δηλώσεων του ν. 4014/2011 καθώς και η έκδοση πράξεων περαίωσης της υπαγωγής μέσω του 4014/2011, εφόσον αυτές δεν είχαν ήδη εκδοθεί. Επίσης, βεβαιώσεις μεταβίβασης μέσω του 4014/2011 δεν είναι πλέον σε ισχύ

 

Γενικότερα, να έχετε υπόψη σας:

Στο νέο ηλεκτρονικό σύστημα του Ν 4178/13 εμφανίζονται οι δηλώσεις αυθαιρέτων του Ν 4014/2011 και παρέχεται σε αυτές (ανεξαρτήτως κατάστασης δήλωσης) η δυνατότητα επισύναψης σχεδίων και λοιπών αρχείων, ενημέρωσης των πληρωμών και έκδοσης των υπαρχόντων αναφορών ένταξης.

Αυτά θα ισχύουν μέχρι να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα μετάβασης στο νέο νόμο, που αναμένεται εντός προθεσμίας 30 ημερών από τη δημοσίευση της παραπάνω Υπουργικής Απόφασης (βλ. άρθρο 4, παρ. 5 της υπουργικής απόφασης).

 

Μετά την υλοποίηση της μεταφοράς τους (μέσω υποβολής σχετικού ηλεκτρονικού αιτήματος από το μηχανικό και καταβολής ποσοστού ανταπόδοσης ΤΕΕ επί του παραβόλου), θα είναι επεξεργάσιμες και, όσον αφορά την υποβολή των δικαιολογητικών, θα ακολουθήσουν τις προθεσμίες του νέου νόμου, δηλαδή κατά την εξουσιοδότηση του νόμου, 6 μήνες από την υπαγωγή και σε κάθε περίπτωση μέχρι και την 06/02/2015.

Οι δηλώσεις θα μεταφέρονται ως έχουν ως προς τα δηλωθέντα στοιχεία, τις πληρωμές τους (παράβολα, πρόστιμα) και τυχόν αρχεία που έχουν επισυναφθεί και θα συμπληρώνονται όπου απαιτείται από τον μηχανικό.

 

Μέχρι στιγμής προκύπτει ότι υποχρέωση μεταφοράς στο νέο νόμο έχουν όλες οι δηλώσεις του ν. 4014/2011 για τις οποίες εκδίδεται βεβαίωση μεταβίβασης σύμφωνα με το νόμο 4178/2013, ανεξάρτητα από το στάδιο στο οποίο βρίσκονται (βλ. παρ. 8α άρθρου 4 της ΥΑ 2254), καθώς επίσης και εκκρεμείς υποθέσεις όπως αρχικές υποβολές, προσωρινές υπαγωγές ή και ολοκληρωμένες υπαγωγές χωρίς σχέδια.

Εκτός της υποχρέωσης μεταφοράς, η ένταξη στο νέο νόμο επιφέρει ευνοϊκότερες συνθήκες αντιμετώπισης σε πολλές ομάδες αυθαίρετων κατασκευών (π.χ. οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση) και θωρακίζει το ακίνητο με νέα ισχυρή πράξη περαίωσης.  

 

Εάν προκύψει κάποια διαφοροποίηση όσο αφορά τις παραπάνω περιγραφόμενες διαδικασίες, θα εκδοθεί σχετική ανακοίνωση. "

 

 

 

 

  • Upvote 1

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Συνεχιζόμενης ασυστόλως παπαρολογίας το ανάγνωσμα πρόσχωμεν!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites
"Σχετικά με τις νέες διαδικασίες όσον αφορά τις δηλώσεις του ν. 4014/2011, δείτε το άρθρο 30 του Ν. 4178/2013 και το άρθρο 4 της ΥΑ 2254/2013

Μετά τη δημοσίευση της παραπάνω ΥΑ δεν είναι εφικτή η τροποποίηση των δηλώσεων του ν. 4014/2011 καθώς και η έκδοση πράξεων περαίωσης της υπαγωγής μέσω του 4014/2011, εφόσον αυτές δεν είχαν ήδη εκδοθεί. Επίσης, βεβαιώσεις μεταβίβασης μέσω του 4014/2011 δεν είναι πλέον σε ισχύ

 

Γενικότερα, να έχετε υπόψη σας:

Στο νέο ηλεκτρονικό σύστημα του Ν 4178/13 εμφανίζονται οι δηλώσεις αυθαιρέτων του Ν 4014/2011 και παρέχεται σε αυτές (ανεξαρτήτως κατάστασης δήλωσης) η δυνατότητα επισύναψης σχεδίων και λοιπών αρχείων, ενημέρωσης των πληρωμών και έκδοσης των υπαρχόντων αναφορών ένταξης.

Αυτά θα ισχύουν μέχρι να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα μετάβασης στο νέο νόμο, που αναμένεται εντός προθεσμίας 30 ημερών από τη δημοσίευση της παραπάνω Υπουργικής Απόφασης (βλ. άρθρο 4, παρ. 5 της υπουργικής απόφασης).

 

Μετά την υλοποίηση της μεταφοράς τους (μέσω υποβολής σχετικού ηλεκτρονικού αιτήματος από το μηχανικό και καταβολής ποσοστού ανταπόδοσης ΤΕΕ επί του παραβόλου), θα είναι επεξεργάσιμες και, όσον αφορά την υποβολή των δικαιολογητικών, θα ακολουθήσουν τις προθεσμίες του νέου νόμου, δηλαδή κατά την εξουσιοδότηση του νόμου, 6 μήνες από την υπαγωγή και σε κάθε περίπτωση μέχρι και την 06/02/2015.

Οι δηλώσεις θα μεταφέρονται ως έχουν ως προς τα δηλωθέντα στοιχεία, τις πληρωμές τους (παράβολα, πρόστιμα) και τυχόν αρχεία που έχουν επισυναφθεί και θα συμπληρώνονται όπου απαιτείται από τον μηχανικό.

 

Μέχρι στιγμής προκύπτει ότι υποχρέωση μεταφοράς στο νέο νόμο έχουν όλες οι δηλώσεις του ν. 4014/2011 για τις οποίες εκδίδεται βεβαίωση μεταβίβασης σύμφωνα με το νόμο 4178/2013, ανεξάρτητα από το στάδιο στο οποίο βρίσκονται (βλ. παρ. 8α άρθρου 4 της ΥΑ 2254), καθώς επίσης και εκκρεμείς υποθέσεις όπως αρχικές υποβολές, προσωρινές υπαγωγές ή και ολοκληρωμένες υπαγωγές χωρίς σχέδια.

Εκτός της υποχρέωσης μεταφοράς, η ένταξη στο νέο νόμο επιφέρει ευνοϊκότερες συνθήκες αντιμετώπισης σε πολλές ομάδες αυθαίρετων κατασκευών (π.χ. οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση) και θωρακίζει το ακίνητο με νέα ισχυρή πράξη περαίωσης.  

 

Εάν προκύψει κάποια διαφοροποίηση όσο αφορά τις παραπάνω περιγραφόμενες διαδικασίες, θα εκδοθεί σχετική ανακοίνωση. "

 

Αν ισχύσει αυτό με το πρόστιμο... Δε λέει μόνο πληρωμές..

.

Γιατί για τις ολοκληρωμένες το άρθρο 30 παρ. 2 αυτό λέει:

Ότι τις κρατάς έτσι και εκδίδεις περαίωση με βάση τον 4178.

 

Καλός μπούσουλας η ανάρτηση του φίλου, αλλά με ασάφειες.

 

Εκείνο το "μέχρι στιγμής" πάντως με έστειλε...

Δλδ... βλέπουμε μωρέ τι θα γίνει...

Edited by ssouanis

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Έστειλα email στο ΤΕΕ με την εξής απλή ερώτηση:

 

"Για τις δηλώσεις του Ν.4014/2011 που βρίσκονται σε κατάσταση ολοκληρωμένης υπαγωγής, υπάρχει υποχρέωση υποβολής των απαραίτητων εγγράφων (β΄φάση) έως 30/09 ή ισχύει η παράταση που προβλέπεται από το αρθ.30 παρ.6 του Ν. 4178/13;"

 

Και ορίστε η απάντηση:

 

"Σχετικά με τις νέες διαδικασίες όσον αφορά τις δηλώσεις του ν. 4014/2011, δείτε το άρθρο 30 του Ν. 4178/2013 και το άρθρο 4 της ΥΑ 2254/2013

Μετά τη δημοσίευση της παραπάνω ΥΑ δεν είναι εφικτή η τροποποίηση των δηλώσεων του ν. 4014/2011 καθώς και η έκδοση πράξεων περαίωσης της υπαγωγής μέσω του 4014/2011, εφόσον αυτές δεν είχαν ήδη εκδοθεί. Επίσης, βεβαιώσεις μεταβίβασης μέσω του 4014/2011 δεν είναι πλέον σε ισχύ

 

Γενικότερα, να έχετε υπόψη σας:

Στο νέο ηλεκτρονικό σύστημα του Ν 4178/13 εμφανίζονται οι δηλώσεις αυθαιρέτων του Ν 4014/2011 και παρέχεται σε αυτές (ανεξαρτήτως κατάστασης δήλωσης) η δυνατότητα επισύναψης σχεδίων και λοιπών αρχείων, ενημέρωσης των πληρωμών και έκδοσης των υπαρχόντων αναφορών ένταξης.

Αυτά θα ισχύουν μέχρι να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα μετάβασης στο νέο νόμο, που αναμένεται εντός προθεσμίας 30 ημερών από τη δημοσίευση της παραπάνω Υπουργικής Απόφασης (βλ. άρθρο 4, παρ. 5 της υπουργικής απόφασης).

 

Μετά την υλοποίηση της μεταφοράς τους (μέσω υποβολής σχετικού ηλεκτρονικού αιτήματος από το μηχανικό και καταβολής ποσοστού ανταπόδοσης ΤΕΕ επί του παραβόλου), θα είναι επεξεργάσιμες και, όσον αφορά την υποβολή των δικαιολογητικών, θα ακολουθήσουν τις προθεσμίες του νέου νόμου, δηλαδή κατά την εξουσιοδότηση του νόμου, 6 μήνες από την υπαγωγή και σε κάθε περίπτωση μέχρι και την 06/02/2015.

Οι δηλώσεις θα μεταφέρονται ως έχουν ως προς τα δηλωθέντα στοιχεία, τις πληρωμές τους (παράβολα, πρόστιμα) και τυχόν αρχεία που έχουν επισυναφθεί και θα συμπληρώνονται όπου απαιτείται από τον μηχανικό.

 

Μέχρι στιγμής προκύπτει ότι υποχρέωση μεταφοράς στο νέο νόμο έχουν όλες οι δηλώσεις του ν. 4014/2011 για τις οποίες εκδίδεται βεβαίωση μεταβίβασης σύμφωνα με το νόμο 4178/2013, ανεξάρτητα από το στάδιο στο οποίο βρίσκονται (βλ. παρ. 8α άρθρου 4 της ΥΑ 2254), καθώς επίσης και εκκρεμείς υποθέσεις όπως αρχικές υποβολές, προσωρινές υπαγωγές ή και ολοκληρωμένες υπαγωγές χωρίς σχέδια.

Εκτός της υποχρέωσης μεταφοράς, η ένταξη στο νέο νόμο επιφέρει ευνοϊκότερες συνθήκες αντιμετώπισης σε πολλές ομάδες αυθαίρετων κατασκευών (π.χ. οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση) και θωρακίζει το ακίνητο με νέα ισχυρή πράξη περαίωσης.  

 

Εάν προκύψει κάποια διαφοροποίηση όσο αφορά τις παραπάνω περιγραφόμενες διαδικασίες, θα εκδοθεί σχετική ανακοίνωση. "

Δηλαδή δεν θα μπορούμε να ενημερώσουμε με σχέδια ένα φάκελο σε ολοκληρωμένη υπαγωγή????????????

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δεν αναφερει οτι θα ξαναυπολογιστει το προστιμο! Θετικη εξελιξη! Μονο το 15αρι τους ενδιαφερει τελικα!!!! Κωλοπαιδαραδες του ΤΕΕ!

  • Upvote 1

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.