Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το ΤΕΕ για τη διακοπή πρόσβασης στο πληροφ. σύστημα των Προσωρινών Ενεργ. Επιθεωρητών


ay8airetos

Recommended Posts

Η διαδικασία δημιουργίας του μόνιμου μητρώου ενεργ. επιθεωρητών, νομίζω δεν λειτουργεί σωστά.

Εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου η επιθυμία για προσέλευση στις εξετάσεις είναι πολύ λιγότερη από την

επιθυμία για εγγραφή στο μητρώο. 

Σε αυτό θα έπρεπε να δώσει μια πειστική εξήγηση το ΤΕΕ.

Ή φταίει ο τρόπος και η ύλη εξέτασης, η φταίνε οι Μηχανικοί. Συμβαίνει ένα από τα δύο.

Δεν νομίζω ότι αυτό συμβαίνει σε οποιοδήποτε εξεταστικό σύστημα.

Σε περίοδο κορύφωσης της κρίσης αποκλείονται Συνάδελφοι Μηχανικοί από μια απασχόληση και, ταυτόχρονα

απαξιώνεται μία δραστηριότητα του Μηχανικού.

Επίσης δεν ασχολείται κανείς με την βελτίωση και λύση προβλημάτων του ΚΕΝΑΚ, με αποτέλεσμα να οδεύει

και αυτός προς απαξίωση. 

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1961 όσο δίνονται παρατάσεις δεν θα μπορούσε να υπάρχει προσέλευση σε εξετάσεις. Η πειστική εξήγηση που ψάχνεις πιστεύω πως είναι αυτή. Σήμερα το πρωί ψαχούλευα τη λίστα με τους επιτυχόντες και παρατήρησα ότι όσοι είχαν δώσει εξετάσεις μέχρι τη διακοπή τους συστήματος, σε περίοδο 2 χρόνων περίπου, δώσανε άλλοι τόσοι μέσα σε 3 μήνες. Και μάλιστα μέσα σε μήνες καλοκαιρινούς, με δημοψηφίσματα, με εκλογές και γενικά ένα μπάχαλο στη χώρα. Χοντρικά 150 άτομα είχαν περάσει μέχρι τέλη Ιουνίου και άλλοι 150 έχουν περάσει από τότε μέχρι σήμερα. 

Επίσης, θέμα απόκλισης συναδέλφων από τη διαδικασία δεν υπάρχει από τη στιγμή που μπορείς να συμμετέχεις στις εξετάσεις όποια μέρα θες. 

Link to comment
Share on other sites

Και αλλα 23 ατομα επιτυχοντες στις εξετασεις, στι διαστημα 5-11/9/2015

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/mhtrwo/mitrwo/kenak_exams/results20150905-20150911.pdf

 

Ιδιαιτερη εντυπωση μου κανει το γεγονος οτι ενας αεροναυπηγος και ενας μηχανικος παραγωγης και διοικησης συγκεντρωσαν την υψηλοτερη βαθμολογια των 190/200. Ουδεμια προτερη επαφη με το αντικειμενο, κοινως!

 

Τα συγχαρητηρια μου

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα προσφοράς ζήτησης και προτεραιοτήτων. Αν εχεις ζήτηση σε ΠΕΑ και σε έκοψε στη μέση η το κανεις για την ψυχή της μάνας σου. Ο καθενας ξέρει..

Προσωπικά και να μου έλεγαν μην δώσεις εξετασεις αλλα δώσε 100€ πχ για την μονιμότητα δεν θα το έκανα μιας και δεν εχω ενοχλήσεις. Αν μου έλεγαν δώσε κανονικα τσάμπα πάλι για τον ίδιο λόγο δεν θα σπαταλούσα το χρόνο μου..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

1961 όσο δίνονται παρατάσεις δεν θα μπορούσε να υπάρχει προσέλευση σε εξετάσεις. Η πειστική εξήγηση που ψάχνεις πιστεύω πως είναι αυτή. Σήμερα το πρωί ψαχούλευα τη λίστα με τους επιτυχόντες και παρατήρησα ότι όσοι είχαν δώσει εξετάσεις μέχρι τη διακοπή τους συστήματος, σε περίοδο 2 χρόνων περίπου, δώσανε άλλοι τόσοι μέσα σε 3 μήνες. Και μάλιστα μέσα σε μήνες καλοκαιρινούς, με δημοψηφίσματα, με εκλογές και γενικά ένα μπάχαλο στη χώρα. Χοντρικά 150 άτομα είχαν περάσει μέχρι τέλη Ιουνίου και άλλοι 150 έχουν περάσει από τότε μέχρι σήμερα.

Επίσης, θέμα απόκλισης συναδέλφων από τη διαδικασία δεν υπάρχει από τη στιγμή που μπορείς να συμμετέχεις στις εξετάσεις όποια μέρα θες.

Αγαπητέ TomA, αν ανοίξει το επάγγελμα του Μηχανικού και. άλλες ειδικότητες όπως οι Φυσικοί ή οι Μαθηματικοί εγγράφονται στο μητρώο

μετά από σεμινάρια και εξετάσεις, εμείς οι Μηχανικοί τι θα κάνουμε? Θα συνεχίσουμε να δίνουμε εξετάσεις μετ'α σεμιναρίων?

 

 

Και αλλα 23 ατομα επιτυχοντες στις εξετασεις, στι διαστημα 5-11/9/2015

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/mhtrwo/mitrwo/kenak_exams/results20150905-20150911.pdf

 

Ιδιαιτερη εντυπωση μου κανει το γεγονος οτι ενας αεροναυπηγος και ενας μηχανικος παραγωγης και διοικησης συγκεντρωσαν την υψηλοτερη βαθμολογια των 190/200. Ουδεμια προτερη επαφη με το αντικειμενο, κοινως!

 

Τα συγχαρητηρια μου

Inzagh, Κοίταξε εδώ να δείς επίπεδο http://www.psdmh-chania.gr/attachments/119_%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%9B%CE%97%20%CE%A0%CE%A4%20%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%A9%CE%9D%20%CE%93%CE%99%CE%91%20%CE%A4%CE%97%CE%9D%20%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%97%20%CE%99%CE%A3%CE%A7%CE%A5%CE%9F%CE%A3%20%CE%91%CE%94%CE%95%CE%99%CE%A9%CE%9D%20%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%CE%A9%CE%A1.%20%CE%95%CE%9D%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%95%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%A9%CE%9D%20%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%98%CE%95%CE%A9%CE%A1%CE%97%CE%A4%CE%A9%CE%9D%20.pdf

 

 

Inzaghi το ποιοι έχουν μυρωδιά σε σύστήματα θέρμανσης/ κλιματισμού που θέλουν να κάνουν επιθεωρήσεις ΚΚΜ χωρίς να νιώθουν τι εστι ψυκτικός κύκλος ασε να κρίνεται απο την νόμιμη εξεταστική διαδικασία. Ξέχασα εσείς θέλετε καρτελ 10ετους εμπειρίες να πιστοποιούν γνωστικά αντικείμενα.

Edited by terry
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1961 σε παραπέμπω στις 10.000 σελίδες που έχουν γραφτεί για αυτό που ρωτάς εδώ μέσα. Ο καθένας έχει την άποψη του, ελεύθερος να την εκφράζει όπως νομίζει και να τη προωθεί σε αυτούς που λαμβάνουν τις αποφάσεις. Η γνωστή διαδικασία εντολής του πολίτη προς αυτούς που τον κυβερνούν. Μια τέτοια εντολή θα δώσεις και τη Κυριακή. Μια τέτοια εντολή δίνεις επίσης ανά κάποια χρόνια και στους συνδικαλιστές σου στο ΤΕΕ. Η αποφάσεις έχουν παρθεί από τους αρμόδιους από το 2010 και μετά από κάποια καθυστέρηση, εφαρμόζονται 

Link to comment
Share on other sites

1961 σε παραπέμπω στις 10.000 σελίδες που έχουν γραφτεί για αυτό που ρωτάς εδώ μέσα. Ο καθένας έχει την άποψη του, ελεύθερος να την εκφράζει όπως νομίζει και να τη προωθεί σε αυτούς που λαμβάνουν τις αποφάσεις. Η γνωστή διαδικασία εντολής του πολίτη προς αυτούς που τον κυβερνούν. Μια τέτοια εντολή θα δώσεις και τη Κυριακή. Μια τέτοια εντολή δίνεις επίσης ανά κάποια χρόνια και στους συνδικαλιστές σου στο ΤΕΕ. Η αποφάσεις έχουν παρθεί από τους αρμόδιους από το 2010 και μετά από κάποια καθυστέρηση, εφαρμόζονται 

Ρώτησα κάτι συγκεκριμένο.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1961 σε παραπέμπω στις 10.000 σελίδες που έχουν γραφτεί για αυτό που ρωτάς εδώ μέσα. Ο καθένας έχει την άποψη του, ελεύθερος να την εκφράζει όπως νομίζει και να τη προωθεί σε αυτούς που λαμβάνουν τις αποφάσεις. Η γνωστή διαδικασία εντολής του πολίτη προς αυτούς που τον κυβερνούν. Μια τέτοια εντολή θα δώσεις και τη Κυριακή. Μια τέτοια εντολή δίνεις επίσης ανά κάποια χρόνια και στους συνδικαλιστές σου στο ΤΕΕ. Η αποφάσεις έχουν παρθεί από τους αρμόδιους από το 2010 και μετά από κάποια καθυστέρηση, εφαρμόζονται 

Ρε φίλε μνημονιακέ δεν σταματάς αυτό το παραμύθι. Ακόμα και οι νόμοι μπορούν να αλλάξουν από την αντίσταση και τον αγώνα των πολλών. Επίσης οι εκλογές δεν λύνουν τα προβλήματά μας. Όποιος και να βγεί το χρέος μας είναι να είμαστε στο δρόμο και να αγωνιζόμαστε για τα δικαιώματα των μηχανικών και γενικότερα όλων των ανθρώπων.

  • Upvote 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi το ποιοι έχουν μυρωδιά σε σύστήματα θέρμανσης/ κλιματισμού που θέλουν να κάνουν επιθεωρήσεις ΚΚΜ χωρίς να νιώθουν τι εστι ψυκτικός κύκλος ασε να κρίνεται απο την νόμιμη εξεταστική διαδικασία. Ξέχασα εσείς θέλετε καρτελ 10ετους εμπειρίες να πιστοποιούν γνωστικά αντικείμενα. 

Και εσείς δεν έχετε μυρωδιά από μελέτες θερμομόνωσης, αλλά δεν λέμε ότι δεν είστε επιστημονικά επαρκείς για ενεργειακές επιθεωρήσεις. Η ενεργειακή επιθεώρηση είναι κάτι πολύ απλό για να το κάνει ο οποιοσδήποτε μηχανικός. Όσο για τη νομιμότητα της εξεταστικής διαδικασίαας σου ξαναλέω ότι νόμος είναι το δίκιο των πολλών.

  • Upvote 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα κάτι συγκεκριμένο.

Όπως έγραψα και σε προηγούμενα πόστ, όταν προκύπτουν καινούργια επιστημονικά πεδία μπορεί να εφαρμοστεί μια πιστοποίηση (με ή χωρίς εξετάσεις, με ή χωρίς σεμινάρια, αυτό δεν μπορώ να το κρίνω εγώ).  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.