Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση Ρυμοτομικού μετά τον ν.1337/83


Recommended Posts

Επισυνάπτω την εγκύκλιο 30, στην σελίδα 7, παράγραφος 9.

Επίσης επισυνάπτω απόφαση του ΣτΕ, όπου για άλλη περίπτωση αναφέρει στην τελευταία σελίδα πως για την τροποποίηση η εισφορά υπολογίζεται στο οικόπεδο που υπάρχει κατά τον χρόνο τροποποίησης.

Εννοείται πως θα πάει Δημοτικό Συμβούλιο, απλά δεν θα πρέπει να πάνε σε τελική μορφή οι εγκρίσεις και τα σχέδια μου, έτσι δεν είναι?

Να κάνουμε αίτηση δηλαδή χωρίς σχέδια, και να περάσει από Δημοτικό Συμβούλιο? Δεν θα είναι λίγο άκυρο?

egk-30.pdf 4ΙΦΣΟΡΡΕ-Μ.pdf

Link to comment
Share on other sites

θα δεις αυτο

https://thessaloniki.gr/wp-content/uploads/2020/05/ADS_254_2020.pdf

θα δεις αυτο το διαφωτιστικο αρθρο στη ν σελ. 44 επ.

https://pergamos.lib.uoa.gr/uoa/dl/frontend/file/lib/default/data/2700158/theFile

και

θα δεις τον νεο νομο που αλλαζει την διαδικασια του αποχαρακτηρισμου [ετσι λεει...]

[αρθρα 87 επ]

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Θα τα δω, εννοείται!!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

Θα ενημερώσω για την πορεία της εν λόγω μελέτης!

Και πάλι χίλια ευχαριστώ όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πω πως χαίρομαι που το ψάχνεις σε τέτοιο βάθος το θέμα σου. Μπράβο!

Ενα γενικότερο πρόβλημα που υπάρχει, με ' μας τους μηχανικούς, είναι πως μας θέλουν "νομικούς" χωρίς να είμαστε όμως νομικοί. Εμένα , αν και χειρίστηκα αρκετές περιπτώσεις, δεν μου έτυχε παρόμοια -ή ίδια υπόθεση.

Από υπόθεση πάντως σε υπόθεση πάντα κάτι αλλάζει. Το παράδειγμα που σου έδωσε π.χ. ο Δημήτρης διαφέρει και αυτό αρκετά από το δικό σου (εκεί ο δήμος ήθελε την έκταση).

Από τα σχέδια που μας έδωσες βλέπω- εκτιμώ, πως έχεις μία καραμπινάτη Π.Ε. (όχι?) σε μία περιοχή, όπως μας γράφεις, που ήταν προϋφιστάμενη του 1923, αλλά που στερούνταν όμως "ρυμοτομικού σχεδίου". Ήρθε λοιπόν η Π.Ε και απέκτησε η περιοχή ένα ΡΣ.

Το σημείο λοιπόν στην 7 σελίδα σημείο 9 που επικαλείσαι από την Εγκ. 30, αφορά καταρχάς.. "Εισφορά ιδιοκτησιών που εντάσσονται σε σχέδια πόλης μετά την ακύρωση, για τυπικούς λόγους, κάποιου σχεδίου που υπήρχε παλαιότερα" .  Πιστεύεις πως είσαι σε τέτοια περίπτωση. Εγώ πάντως δεν θα σου πω και δεν ξέρω να σου πω, αν είσαι σε αυτή την περίπτωση. Εκτιμώ όμως πως δεν είσαι.

Και από την άλλη εξετάζει τα "ρυμοτομούμενα τμήματα" και όχι τα "κοινωφελή". 

Εγώ δεν καταλαβαίνω (νομικός δεν είμαι Και δεν δεσμεύω κανέναν), πως η εισφορά θα υπολογιστεί μόνο από το τμήμα της ιδιοκτησίας του πελάτη σου που υπάρχει μόνο στο Ο.Τ. 162. Στην εγκύκλιο αναφέρεται για την συνολική ιδιοκτησία, έστω στη περίπτωση της τροποποίησης. 

Δεν ξέρω από που μας γράφεις. Εδώ στην Θεσσαλονίκη, πλέον, τις διορθωτικές- Πράξεις τις κάνει, εξ ολοκλήρου,  η πολεοδομία. Αφού προσκομίσεις φυσικά εσύ ΟΛΑ τα δικαιολογητικά που απαιτούνται. Αν αυτό ισχύει και στην περιοχή σου, θα πρέπει να το συζητήσεις με τον αρμόδιο υπάλληλο που θα ασχοληθεί με αυτή την πράξη.        

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ nbr!

Τα ψάχνω γενικά πολύ, και μάλλον δεν θα έπρεπε, αλλά άστο τώρα αυτό, είναι άλλη συζήτηση...... 😁

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως, που μπήκες στο κόπο, και ξανά είδες αυτά που είχα στείλει.

Έχεις δίκιο, σε όλα τα παραπάνω που έχεις επισημάνει. Είναι πολεοδομικό σχέδιο, με Π.Ε. & Πράξη Αναλογισμού μαζί, όπως τα λες.

Έχεις δίκιο, για την εγκύκλιο 30, δεν ξέρω εάν υπάγομαι σε αυτό, απλά επειδή από το Αρχικό Οικόπεδο των 2στρεμματων, ένα τμήμα κατέστη οικοδομήσιμο, στο άλλο Ο.Τ., μου φαίνεται περίεργο, να υπολογιστεί η Εισφορά σε Γη, σε όλο αυτό, και όχι μόνο σε αυτό που αφορά η τροποποίηση...

Από περιοχή λίγο πιο έξω από Χαλκίδα. Εδώ οι διορθωτικές...... και αυτό άστο καλύτερα!!!

Θα μιλήσω και με την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου μου, και θα σας ενημερώσω όλους αναλυτικά, τι έκανα!!

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.