Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβίαση σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε θα τακτοποιηθει με 500αρικο και λοιπες παραβασεις....

Πληρωνεις 500αρικο παραβολο και εκδιδεις αδεια νομιμοποιησης για αλλαγη οψης εντος 3ετιας με συναινεση απο ολους...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να γίνει με τις συναινέσεις. Δεν μπορεί να ζητούν συναίνεση όταν όλη η πολυκατοικία έχει στην μια πλευρά της παραβίαση του Δ. Δεν υπάρχει περίπτωση σε τέτοια οικονομική συγκυρία να παραδέχεται κάποιος πως είναι και αυτός παράνομος και άρα πρέπει να δηλώσει την αυθαιρεσία, επειδή το δηλώνει ο από κάτω . Θα αρχίσουν οι μηνύσεις πριν τις συναινέσεις.

Έχω περίπτωση που τμήμα οριζοντίου, περασία με τους από πάνω ορόφους, για περίπου 0,33τμ μπαίνει μέσα στην απόσταση Δ. Υπάρχει περίπτωση να συναινέσει κανείς? Σκέφτομαι να το δηλώσω χωρίς ο ενδιαφερόμενος να ζητήσει συναίνεση. Υπάρχει ποτέ περίπτωση άλλος ιδιοκτήτης να κινήσει νομική διαδικασία για έλλειψη συναίνεσης τι στιγμή που και αυτός έχει την ίδια παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

Στέγαστρο αυθαίρετο σε θέση στάθμευσης στην πυλωτή, την οποία θέση ο ιδιοκτήτης λέει ότι είχε συμπεριλάβει στο συμβόλαιο ως δική του τακτοποιείται, ή θέλει συναίνεση πολυκατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

@xristina

(στέγαστρο στην Pilotis γιατί έκανε?)

Εφόσον στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας αναγράφεται ο χώρος ως αποκλειστικής χρήσης και αποδίδεται ως παρακολούθημα της οριζόντιας ιδιοκτησίας του, δεν είναι πλέον κοινόχρηστος (αν και κοινόκτητος), οπότε δεν απαιτείται συναίνεση (θα πρότεινα να ελέγξεις η ίδια τη σύσταση και το συμβόλαιο).

Link to comment
Share on other sites

Και αμα δε μαζεψεις συναινεσεις και το δηλωσεις κανονικα ποιος θα τις ζητησει?

 

Εχω περιπτωση που ΟΛΗ η οικοδομη εχει βγει μεσα στο Δ κατα καποια εκατοστα, παραβιαζοντας δομηση και καλυψη αντιστοιχα, πλεον του Δ

 

Δηλαδη πως θα εισαχθει στο συστημα η συναινεση των λοιπων ιδιοκτητων?

 

Και συν τοις αλλοις, μονο ο δικος μου πελατης στο ημιυπογειο εχει κατασκευασει στην πρασια μπανιο μεσα σε μια εσοχη, που δεν συνεχιζεται καθ υψος αλλα μονο στο επιπεδο του...

Σκεφτομαι να το δηλωσω κανονικα χωρς να μαζεψω συναινεσεις....

Δεν βλεπω τον τροπο με τον οποιο η ελλειψη συναινεσεων θα μπορουσε να μπλοκαρει η να ακυρωσει την τακτοποιηση...

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi το θέμα δεν είναι αν θα μπλοκάρει η ρύθμιση ή αν παρεξηγηθεί το υπεκα.

Στο κάτω κάτω λεφτά να τρέχουνε και όλοι χαρούμενοι θα είναι...

 

Το ζήτημα είναι αν ποτέ κάποιος από τους στριφνούς ιδιοκτήτες, ξυπνήσει ακόμα πιο στριφνά και θυμηθεί ότι έχει καιρό να πάει κάποιον στα δικαστήρια.

Και τι θα κάνουν στο μηχανικό θα μου πεις;

Τι να σου πω... δεν ξέρω

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Και αμα δε μαζεψεις συναινεσεις και το δηλωσεις κανονικα ποιος θα τις ζητησει?

 

Εχω περιπτωση που ΟΛΗ η οικοδομη εχει βγει μεσα στο Δ κατα καποια εκατοστα, παραβιαζοντας δομηση και καλυψη αντιστοιχα, πλεον του Δ

 

Δηλαδη πως θα εισαχθει στο συστημα η συναινεση των λοιπων ιδιοκτητων?

 

Και συν τοις αλλοις, μονο ο δικος μου πελατης στο ημιυπογειο εχει κατασκευασει στην πρασια μπανιο μεσα σε μια εσοχη, που δεν συνεχιζεται καθ υψος αλλα μονο στο επιπεδο του...

Σκεφτομαι να το δηλωσω κανονικα χωρς να μαζεψω συναινεσεις....

Δεν βλεπω τον τροπο με τον οποιο η ελλειψη συναινεσεων θα μπορουσε να μπλοκαρει η να ακυρωσει την τακτοποιηση...

 

Κατι παρομοιο σκεφτομαι κι εγω, να μην μαζεψω συναινεσεις! Αν ομως ζητηθουν ηλεκτρονικα (σκαναρισμενες) ??

Λεω μηπως...

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Και πως αυτες θα ζητηθουν?

Μηπως θα καταλαβαινει το συστημα ποτε εχουμε παραβιαση κοινοχρηστου χωρου για να τις ζηταει?

Δεν υπεισερχεται ανθρωπινος παραγοντας εδω...

 

Οσο για τα στραβα ξυπνηματα και τα δικαστηρια, το θεωρω κομματακι τραβηγμενο...

Δηλαδη καποιος στριφνος ιδιοκτητης θα ξυπνησει στραβα, θα δει οτι υπαρχει αυθαιρεσια στην πρασια την οποια και θα καταλαβει συγκρινοντας τα εγκεκριμενα σχεδια της πολεοδομιας με την πραγματικη κατασταση, θα αμφισβητησει την τακτοποιηση του χωρου και θα διεκδικησει την ακυρωση της επειδη θα ξερει οτι θα επρεπε να συναινεσει ο ιδιος για να τακτοποιηθει ο χωρος...

 

Μονο σε μενα ακουγεται τραβηγμενο απο τα μαλλια δηλαδη?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ναι τραβηγμένο, μπορεί και όχι...

Κάποιος που δε δίνει συναίνεση για πιο απλά ζητήματα, ίσως είναι κατά βάση μαλ@&@5 και κακός.

Αμφιβάλλεις ότι μπορεί και να κυνηγήσει την κατεδάφιση μιας κατασκευής που αισθάνεται ότι τον θίγει.

Εδώ καρφώνουν τις κεραμοσκεπές στην απέναντι πολυκατοικία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.