Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθορισμός νεών κατώτατων ορίων ημερομισθίων εργατοτεχνιτών


Recommended Posts

μου το ξαναεστειλαν

μου βγαζει αυτο μετα...

 

ποιος ειναι το κωδικος χρηστη και

ποιο ειναι το συνθηματικο

μενα μου ετσειλαν μονο ένα προσωρινό προσωπικό κωδικό  ********..

 

τι βαζω και που

δεν έχει και ένα λινκ; το πατάς και μετά πας παρακάτω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μετά από αυτό που μου δείχνεις, πας ηλεκτρονικές υπηρεσίες > οικοδομοτεχνικά > δημιουργία περιόδου κλπ κλπ

και μέσα στη φόρμα του ΑΠΔ συμπληρώνεις τα στοιχεία. Σε κάθε κωδικό που σου ζητάει έχει και drop menu με τις διαθέσιμες επιλογές.

Μετά κάνεις έλεγχο υποβολής, διορθώνεις τα σφάλματα που θα σου βγάλει (το βλέπω δύσκολο να σου το βγάλει σωστό με τη μία)

σβήνεις τα ΑΠΔ που δεν ισχύουν πια (αυτά με τα λάθη) και μόλις βγάλεις το οριστικό πας τράπεζα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε σχέση με το πως αποδεικνύεται το ημερομίσθιο πάντως, και η εγκύκλιος του ΙΚΑ http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_A41_OE_3_22-10-2012.pdf , είναι σαφής. Δεν απαιτεί σύμβαση για όλα τα έργα, ορίζει ως εναλλακτική και την υπ. δήλωση και την απόδειξη πληρωμής. Λέει βέβαια ότι η υπ. δήλωση πρέπει να έχει θεώρηση για γνήσιο. Κακώς ζητάνε από το ΙΚΑ σύμβαση, όποιον τρόπο απόδειξης και να έχεις είναι ικανοποιητικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι κάποιο πρώτυπο υπεύθυνης δήλωσης για την αποδοχή μικρότερου ενσήμου έχετε?
Εχω φτιάξει μια υπευθυνη δήλωση με τα στοιχεία του εργαζόμενου όπου δηλώνει πως θα εργαστεί 20 ημέρες από...έως με τόσο ημερομίσθιο!
Θα την δεχτο΄΄υν?

 

Τέλος ο άγαμος, χωρίς προϋπηρεσια έχει 26,18 ευρώ στον πίνακα! Αυτό είναι το καθαρό ή το μεικτό? Δλδ στο εδάφιο 40 του ΑΠΔ βάζομεθ 26,18 ή 26,18*(1+19,45%)=31,27 ευρω????

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έβγαλα μια ΕΕΜ κλίμακας για το επαναχρωματισμό όψης οικοδομής με πίνακα 3 που βγάζει 10 ένσημα.

Ο πελάτης που είναι Ο.Ε. ανατεθεί σε εργολάβο το έργο.

Το εργολαβικό συμβόλαιο ορίζει αμοιβή πχ 1000ευρώ,το οποίο κατατίθεται στην ΔΟΥ με 3% παρακράτηση.

Πρέπει ΑΜΟΕ να ανοίξει ο ιδιώτης ή ο εργολάβος;

Για το χαμηλό ημερομίσθιο, υπογράφεται κάποια σύμβαση μερικής απασχόλησης με τον εργολάβο, όπως με τους εργατοτεχνίτες;

Ή ο εργολάβος είναι υπεύθυνος για τα ένσημα;

Αν είναι ο εργολάβος υπεύθυνος σε περίπτωση ελέγχου από το ικα, τι δείχνουμε στον υπάλληλο; το εργολαβικό συμβόλαιο;

Αν υπογράφεται κάποια σύμβαση με τον εργολάβο που ορίζει 30ευρω πχ το ημερομίσθιο αυτό βγάζει αμοιβή σύμφωνα με τον πιν.3, 10ενσ.Χ30ευρώ = 300ευρώ.

ενώ το συμβόλαιο ορίζει 1000 ευρώ.

Πρέπει να υπάρχει αντιστοιχία αμοιβής συμβολαίου με τα ένσημα που βγαίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.