Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθορισμός νεών κατώτατων ορίων ημερομισθίων εργατοτεχνιτών


Recommended Posts

καλησπερα και απο εμενα

μια ερωτηση θα ηθελα να κανω σε δημοσιο οικοδομικο εργο ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθηθει?

α.σ θεωρημενη στα κεπ πριν την αναληψη της εργασιας?η υδ με γνωησιο υπογραφης στο τελος του μηνα που θα δηλωνει ποσα μεροκαματε εκανε και ποιο ηταν τα ημερομισθιο του?

την αποδειξη πληρωμης απλα την κραταω αρχειο ή την πηγαινω στα κεπ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Κανω ενα έργο και είναι η πρώτη φορά που θα κάνω( ο ιδιοκτήτης) συμβάσεις με του εργαζομένους... πρέπει να ισχύοθν πάλι τα ελάχιστα ημερομήσθια που ορίζονται για μετα το 2012? γιατι ο υπάλληλος στο ικα μια μου είπε ναι μια μου είπε βάλε 30 ευρώ ....δηλαδη αν μπορώ να πέσω και κατω απο τα ελάχιστα μπορω να βάλω και 20???? και ...έχετε μήπως καμία πρότυπη σύμβαση εργοδότη-εργαζομένου?

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε το γραφτό σου κι αν βγάζεις νόημα εσύ, να μας το πεις τότε με άλλα λόγια....γιατί έτσι όπως είναι δεν...

Link to comment
Share on other sites

Nαι μια χαρα βγαζω νοημα...ας το πω πιο αναλυτικα γιατι λογο βιασυνης μπορει να μην τα ειπα αρκετα καλα...:smile:

1) ειμαι μηχανικος και κατασκευαζω ενα εργο.... ειναι η πρωτη φορα που θα γινουν συμβασεις με τους εργαζομενους....( οι συμβασεις 8α γινουν απο τον ιδιοκτητη του εργου με τους εργατες....οχι απο εμενα...)

2) οταν γινουν οι συμβασεις πρεπει να ισχυουν τα ελάχιστα ημερομήσθια που ορίζονται για μετα το 2012?

αυτο το ρωταω γιατι ο υπαλληλος του ικα μου ειχε πει αρχικα ναι και μετα μου ειπε να βαλω 30 ευρω ( ποσό μικροτερο απο τα ελαχιστα που οριζονται...) αυτο το ρωταω γιατι αλλιως 8α μπορουσα να βαλω και αμοιβη μικροτερη...και τελος....

3) εχετε μηπως μια προτυπη σύμβαση εργοδότη-εργαζομένου?

ευχαριστω...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, σε ίδια περίπτωση που ρώτησα σήμερα στο ΙΚΑ, μου είπαν οτι αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση του εργάτη (με γνησιο της υπογραφής), όπου θα αποδέχεται τα ελάχιστα ημερομίσθια (τα νεα, μετά το 2012), με τα στοιχεία του (τριετίες, μήνας εργασίας, το ΟΜΟΕ του έργου, κτλ)....

Link to comment
Share on other sites

GX24,

Εχεις δίκιο το μια-μια με μπέρδεψε. Για την σύμβαση που λες νομίζω αυτά που αναφέρει ο συνάδελφος παραπάνω είναι αρκετά. Δεν υπάρχει απ' ότι ξέρω κανένα επίσημο πρότυπο.

Link to comment
Share on other sites

στην συμβαση που κανουμε...εστω για ενα ατομο με 2 τριετιες αγαμο...βγαινει 28,80 το ΕΕΔ τι είναι? το προσθέτουμε? και τελος στο ημερομισθιο θα βαλουμε και καποιον μισθο επιπλεον για τους εργατες? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Από ότι καταλαβαίνω με την σύμβαση δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο αν τα ημερομίσθια δηλώνονται τεχνικά 93110 ή κάτι άλλο. Σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς. Δηλώνεις ότι θές. Το μόνον που ζητούν είναι να μην είναι τα ημ/σθια κατώτερα του νέου πίνακα.

 

Κατα τ'αλλα, είτε εργάτης είτε βοηθός είτε τεχνίτης, ένα και το αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.