Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και φορολογία.


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Η εταιρεία στην οποία εργαζόμουν με ΑΠΥ έκλεισε και ανοίξαμε μια ΙΚΕ με ένα συνάδελφο (και οι δύο μηχανικοί, με ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ), με εμπορικό χαρακτήρα (χωρίς φυσικά μελετητικό ή εργολητπικό πτυχίο). Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος (ή κάποιοι) να μου δώσει τα φώτα του για τα εξής:

 

1. Μπορούν να δηλωθούν στην ΙΚΕ ως έξοδο οι ασφαλιστικές εισφορές και των δυο μας στο ΤΣΕΔΕ? Μέχρι πρόσφατα γνώριζα ότι αυτό μπορούσε να γίνει μόνο αν είχες πτυχίο και στελέχωνες το αντίστοιχο πτυχίο μιας εταιρίας.

2. Έχω κλείσει τα βιβλία μου ως Μηχανικός τον Ιούλιο. Μπορώ να δικαιολογήσω ως έξοδο το δεύτερο εξάμηνο του ΤΣΜΕΔΕ που είναι να πληρωθεί έως 31/10?

3. Από φορολογικής πλευράς η φορολογία φέτος (για εισοδήματα του 2013) θα είναι 26% για τα έσοδα μου έως ελεύθερος επαγγελματίας. Δεν υπάρχει πλέον κλιμακωτή φορολόγηση, σωστά?

 

Ευχαριστώ,

Θανάσης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H ιστορία εχει (σύντομα ) ως εξής :

 

O νόμος 40110/2013 καθιέρωσε την εκπτωση των ασφαλιστικών εισφορών των ταμείων που εχουν συσταθεί με νόμο από τα ακαθάριστα έσοδα , δηλα΄δη πέρασε τις ασφαλιστικές εισφορές στις δαπάνες του άρθρου 31 Ν 2238/1994.

 

Ηρθε η διοίκηση δηλαδή το ΥΠ ΟΙΚ και με την ΠΟΛ 1095/29-04-2013 ερμήνευσε (ως μη όφειλε) το νόμο και μας είπε ότι αυτά ισχύουν αποκλειστικά για τις ατομικές επιχειρήσεις .

 

Μετά είδαν οτι έκαναν ανοησία και με την ΠΟΛ 1130/05-06-2013 εγιναν γεναιόδωροι και επέκτειναν το δικαίωμα εκπτωσης αυτών  των ασφαλιστικών εισφορών και από τα εσοδα των προσωπικών εταιρειών (ΟΕ, ΕΕ ) για λόγους ισονομίας.

 

Ωστόσο αυτή η ισονομία δεν έφθασε μεχρι τις ΙΚΕ, ΕΠΕ και ΑΕ, στις οποίες δεν αναγνωρίζεται ως δαπάνη η ασφαλιστική εισφορά του μετόχου, εταίρου, διαχειριστή κλπ

 

Τα παραπάνω πιστεύω ότι καλύπτουν τις ερωτήσεις 1 και 2.

 

Για την ερώτηση 3 τώρα και για τη χρήση 2013 (όπως και για τη χρήση 2014 και τις επόμενες ) υπάρχει κλίμακα , αλλά με δύο κλιμάκια

 

26% για εισόδημα εως 50.000 ευρώ και 33% για το υπερβάλλον. (αφορά εισόδημα από επιχειρήσεις και επαγγέλματα ) . Αλλη κλίμακα εχουν οι μισθωτοί και άλλη κλίμακα εχουν τα εισοδήματα από ενοίκια..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Σωτήρη,

 

Δεν μου είναι σαφές όμως το θέμα για το αν θα εκπίπτουν από το εισόδημά μου οι εισφορές που θα πληρώνω από εδώ και πέρα στο ΤΣΜΕΔΕ, έχωντας κλείσει τα βιβλία που ως μηχανικός απότν περασμένο Ιούλιο. Για χρήση 2013 όλο το εισόδημά μου θα προέρχεται από το ελεύθερο επάγγελμα ενώ από το 2014 από την ΙΚΕ.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Σωτήρη,

 

Δεν μου είναι σαφές όμως το θέμα για το αν θα εκπίπτουν από το εισόδημά μου οι εισφορές που θα πληρώνω από εδώ και πέρα στο ΤΣΜΕΔΕ, έχωντας κλείσει τα βιβλία που ως μηχανικός απότν περασμένο Ιούλιο. Για χρήση 2013 όλο το εισόδημά μου θα προέρχεται από το ελεύθερο επάγγελμα ενώ από το 2014 από την ΙΚΕ.

   

 

1) Για τη χρήση 2013 θα περάσεις στο βιβλίο ως δαπάνη οτι εισφορές πλήρωσες μέχρι τον ΙΟΥΝΙΟ , αυτές θα αφαιρεθούν από τα ακαθάριστα εσοδα του ελευθέριου επαγγέλματος.

 

2) Για τη χρήση 2014 δεν θα εκπεσθεί τίποτε σχετικό με τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ (εκτός και αν κάτι αλλάξει ).

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καλημέρα,

αν μπορείς - γνωρίζεις διευκρίνησε μου τα παρακάτω.

1) Φορολόγηση ως μισθωτός (λόγω έως 3 εργοδοτών, κλπ, κλπ). Το φορολογητέο θα προκύψει με αφαίρεση (μεταξύ άλλων) και του ΤΣΜΕΔΕ αφού θα έχει καταχωρηθεί στις δαπάνες ?

2) Φορολόγηση ως ελεύθερος επαγγελματίας. Το φορολογητέο προκύπτει μετα την αφαίρεση (μεταξύ άλλων) και του ΤΣΜΕΔΕ ?

Link to comment
Share on other sites

1) Για τη χρήση 2013 θα περάσεις στο βιβλίο ως δαπάνη οτι εισφορές πλήρωσες μέχρι τον ΙΟΥΝΙΟ , αυτές θα αφαιρεθούν από τα ακαθάριστα εσοδα του ελευθέριου επαγγέλματος.

 

2) Για τη χρήση 2014 δεν θα εκπεσθεί τίποτε σχετικό με τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ (εκτός και αν κάτι αλλάξει ).

 

Μάλιστα,

 

Άρα την πάτησα, έκλεισα τα βιβλία για να γλιτώσω από το τέλος επιτηδεύματος και δεν μπορώ να δηλώσω το ΤΣΜΕΔΕ (4000,00 * 26% =1040 € λιγότερος φόρος). Ακόμα χειρότερα δε μιας και δεν έχω καταχωρήσει στα βιβλία και το ΤΣΜΕΔΕ που πλήρωσα τον Απρίλιο.

 

Πάντως μέχρι τώρα (ακόμα και παλαιότερα που υπήρχε έκπτωση από το φορολογητέο εισόδημα για όλο το ποσό εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ) το ποσό δηλωνώταν στο Ε1, δεν υπήρχε ανάγκη καταχώρησης στα βιβλία. Φαντάζομαι ότι αυτό άλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καλημέρα,

αν μπορείς - γνωρίζεις διευκρίνησε μου τα παρακάτω.

1) Φορολόγηση ως μισθωτός (λόγω έως 3 εργοδοτών, κλπ, κλπ). Το φορολογητέο θα προκύψει με αφαίρεση (μεταξύ άλλων) και του ΤΣΜΕΔΕ αφού θα έχει καταχωρηθεί στις δαπάνες ?

2) Φορολόγηση ως ελεύθερος επαγγελματίας. Το φορολογητέο προκύπτει μετα την αφαίρεση (μεταξύ άλλων) και του ΤΣΜΕΔΕ ?

 

καλημέρα και σε εσένα 

 

1)  Μόνο οι ασφαλιστικές εισφορές αναγνωρίζονται φορολογικά και οχι οι υπόλοιπες δαπάνες που είναι περασμένες στο βιβλίο.

 

2) Αναγνωρίζονται όλες οι δαπάνες που είναι περασμένες στο βιβλίο , δηλαδή και οι ασφαλιστικές εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ , φυσικά με τον περιορισμό της φορολογικής αναμόρφωσης για όσες δαπανες προβλέπει σχετικά ο Ν 2238/1994 (άρθρο 31) δηλαδή κινητά , δαπάνες ΙΧ , ......

Link to comment
Share on other sites

Αρα Σωτήρη και στις δύο περιπτώσεις το ΤΣΜΕΔΕ με κάποιον τρόπο θα αφαιρείται για να προκύψει το φορολογητέο. Ετσι δεν είναι;

Τον τρόπο υποθέτω ότι δεν (?)  τον ξέρουμε ακόμα. (μέσω του Ε3 ή μέσω του Ε1 όπως κάναμε)

Link to comment
Share on other sites

Yποθέτω ότι σε αμφότερες τις περιπτώσεις θα γίνεται μέσω του Ε3 , δεδομένου οτι μισθωτός θα είναι μόνο για την επιλογή της κλίμακας στο φόρο εισοδήματος , γιατί τις άλλες υποχρεώσεις του επαγγελματία (βιβλία, εκδοση στοιχείων, ΦΠΑ ) τις εχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.