Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στο εσωτερικό του θρυλικού Πύργου της πλατείας Αμερικής


Engineer

Recommended Posts

Δεν δεν εχεις κανενα δικαιωμα να αναφερεις το ονομα μου.

 

Το τι θα κανω εγω ειναι δικη μου δουλεια.

Εσυ ξεκινα τις καταγγελιες, αν θες

 

Το οτι εχουμε μια θεση στο φορουμ αφιλοκερδως δεν σημαινει οτι ακολουθουμε καμια γραμμη.

Εγω γραφω αυτο που νομιζω.

Και ναι, αν νομιζω οτι για τον πελατη μου δεν αξιζει να μπλεξει με ΔΥ, θα του το πω.

Εσυ παρε τα στοιχεια του, κανε βολτα καθε μερα γυρω απο το ακινητο του και μολις δεις σκεπαρνι κανε καταγγελια.

Αν μας διαβαζει ο οποιοδηποτε μεγαλο παιδι θα ειναι, ανοικτο ειναι το διαδικτυο, μπορει να βγαλλεις οτι συμπερασμα θελει.

 

Και στις ΔΥ πλεον δεν χανω ουτε μιση ωρα, αν δεν την πληρωθω. Και αν ειναι αν χασω 10 πρωινα, απλα δεν θα ασχοληθω.

Αδειακηδες και "μηχανικοι της πολεοδομιας" υπαρχει πολλοι.

 

Εσυ λοιπον συνεχιζεις το τσουβαλιασμα, οχι εγω.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

πωπω ρε φιλε εισαι περιπτωση !


 


αντε καλες δουλειες .....


 


οσο για το ονομα σου εχει ξανα αναφερθει εδω μεσα (ετσι το εμαθα αλλωστε) δεν ηξερα οτι δεν ηθελες sorry.


Link to comment
Share on other sites

Σε αλλες χωρις θα υποχρεωναν τον ιδιοκτητη να κανει τη δαπανη για οσα λες, με συγκεκριμενες προδιαγραφες και περιορισμους.

Αν δεν το εκανε σε ευλογο χρονικο διαστημα, ή δεν υπηρχε ιδιοκτητης,  το κτηριο θα πηγαινε στο κρατος και αυτο θα αναλαμβανε ολα οσα λες.

 

Επίσης στις άλλες χώρες το κράτος θα είχε φροντήσει να απαλλάξει τον ιδιοκτήτη από τους δημευτικούς φόρους κατοχής και θα αφαιρούσε όλες τις δαπάνες συντήρησης από το εισόδημα του φορολογούμενου. Θα μου πείς βέβαια οτι και πρίν το 2009 τα ίδια χάλια είχανε αυτά τα κτίρια οπότε η αύξηση φορολογίας στα ακίνητα δεν φταίει απαραίτητα για την εγκατάλειψή τους.

Εχω την αίσθηση οτι η νομοθεσία σε υποχρεώνει και στην Ελλάδα να συντηρείς το κτίσμα, αλλά μάλλον ο κρατικός μηχανισμός δεν είναι αποτελεσματικός και δεν έχει χειροπιαστά μέτρα για να υποχρεώνει κάποιον να φτιάχνει το σπίτι. Γνωρίζω πολλά τέτοια κτίσματα που ανήκουν στο κράτος και παραμένουν ερείπια, οπότε και το κράτος να τα πάρει στην πλειοψηφία των περιπτώσεων πάλι το ίδιο θα παραμείνουν. Η ουσία είναι να ενεργοποιηθεί ο κρατικός μηχανισμός και να ενδιαφερθεί.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

Λεφτά δεν υπάρχουν , οπότε ότι λέτε είναι ΑΝΕΥ ΟΥΣΙΑΣ .

 

Ούτε μπορεί το κράτος να αρπάζει τις περιουσίες των πολιτών , ούτε μπορεί να σφυρίζει αδιάφορα στο κόστος ανακαίνισης .

 

Γνωστός μου συνταξιούχος αρχιτέκτονας που μένει σε διατηρητέο ιδιοκτησίας της οικογενείας του από την αρχή που χτίστηκε και το έχει ανακαινίσει με δικά του έξοδα 3 και 4 φορές , τώρα είναι χρεωμένος στην εφορία από τα χαράτσια .

 

Αυτές τις κρατικές λαμογιές να καταγγείλετε και αφήστε τους μεγαλοιδεατισμούς στην μπανανία που ζούμε .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σήμερα χάζευα τα οικοδομικά τετράγωνα του κέντρου απ' τους χάρτες στο google earth για μια δουλειά που θέλω να κάνω και πέτυχα ένα κτίριο παρόμοιας αρχιτεκτονικής. Το κτίριο είναι στην οδό Αλκιβιάδου αν έψαξα καλά και κοντά στον άλλο πύργο. Σου δίνει την εντύπωση οτι είναι καμιά εκκλησία καθολική ή ξένη, θα το έχουν σχεδιάσει οι ίδιοι αρχιτέκτονες.

 

25a226q.jpg

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.