Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

Οπως και να το ονομάσεις αποτελεί δαπάνη εκπιπτομενη στη φορολογία εισοδήματος.

μισο

η αποδειξη γραφει ωφειλη προς ΔΟΥ

με την ιδια λογικη μπιρω να περασω οποιαδηποτε απιδειξη που αναφερει ωφειλη οπως καποιο προστιμο η περαιωση κλπ

πως θα αποδειξω πως αυτο ειναι παραβολο;;;;

Link to comment
Share on other sites

1ον Μπορεις να τους βαλλεις να γραψουν στις παρατηρησεις "αφορα παραβολο κτλ κτλ".

2ον Απο το ΚΑΕ, σε ενδοχομενο ελεγχο, μπορουν να δουν τι αφορα.

 

Σε δαπανες, ακομα και προστιμα τακτοποιησης μπορεις να βαλλεις (πχ σε ιδιοκτητη κτηριο ή αν το αναφερει ρητα το μισθωτηριο).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από συνομιλία που είχα με τη λογίστρια με συμβούλεψε να αναιρέσω την υπαγωγή.

Ο λόγος είναι οι αποσβέσεις του total station. Το αγόρασα προ 3ετίας, εκπίπτοντας όλο το ΦΠΑ.

Μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσουν πίσω το ΦΠΑ 2 ετών, δηλαδή να πληρώσω γύρω στα 450 €.

Για ψάξτε το, υπάρχουν παγίδες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά από συνομιλία που είχα με τη λογίστρια με συμβούλεψε να αναιρέσω την υπαγωγή.

Ο λόγος είναι οι αποσβέσεις του total station. Το αγόρασα προ 3ετίας, εκπίπτοντας όλο το ΦΠΑ.

Μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσουν πίσω το ΦΠΑ 2 ετών, δηλαδή να πληρώσω γύρω στα 450 €.

Για ψάξτε το, υπάρχουν παγίδες.

Ισχύει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ok thanks πάω αύριο τρέχοντας γιατί και μια δουλεία που είχα την έχασα και αυτήν για 150 Ε ...μπουρ....λο κατάσταση ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καινούριος στο φόρουμ και μη μηχανικός. Ελεύθερος επαγγελματίας ψυχολόγος είμαι με έναρξη το 2007, τα τελευταία 4 χρόνια δηλώνω ετήσιο τζίρο περίπου 5-6000/χρόνο. μέχρι και πέρυσι πλήρωνα 50/μήνα το λογιστή για 4-5 αποδείξεις το τριμήνο και τα μόνα έξοδα που δήλωνα ήταν οι λογαριασμοί του τηλεφώνου μου καθώς έδρα το σπίτι. Το 2014 τζίρο κάτω από 4000. Ρωτάω άλλους ελεύθερους επαγγελματίες για την αμοιβή στο λογιστή που είναι και το σχεδόν μοναδικό μεγάλο έξοδο μου. Μου κοστίζει 500/το χρόνο και αφού μπήκα στο νέο καθεστώς απαλλαγής ΦΠΑ δεν μου είπε τίποτα για μείωση της αμοιβής του (πρώτα ήθελα να ψαχτώ και μετά να μιλήσουμε) μου είπε μάλιστα ότι δεν αλλάζει κάτι λέει σε σχέση με πριν. τι μου προτείνεται; σε τι ποσό θα έπρεπε να τον παζαρέψω ανάλογες εμπειρίες; Ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.