Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

BAS σύμφωνα με το παράδειγμά σου κάποιος έχει 10000 έσοδα, 5500 εισφορές, 1500 έξοδα (εκ των οποίων τα 200 είναι ΦΠΑ).

 

Χωρίς ΦΠΑ έχουμε:

10000-5500-1500=3000 κέρδος και 0,26*3000=780 φόρος άρα τελικό κέρδος 2220.

 

Με ΦΠΑ έχουμε:

(12300-2300)-5500-(1500-200)=3200 κέρδος και 832 φόρος άρα τελικό κέρδος 2368

 

Με ΦΠΑ έχουμε δηλαδή 148 εύρω παραπάνω κέρδος που ουσιαστικά είναι τα 200 ευρώ επιστροφής ΦΠΑ μετά το φόρο εισοδήματος (200-0,26*200=148). Αυτά τα 200 ευρώ (αναλώσιμα, λογαριασμοί κλπ) αν είσαι χωρίς ΦΠΑ τα χάνεις εντελώς. Και δεν συζητάμε αν γίνει καμιά στραβή και μέσα στην υποχρεωτική διετία σου χαλάσει κάνα σοβαρό μηχάνημα και χρειαστεί να αγοράσεις νέο...

 

 

To  ΦΠΑ εισροών θα γίνει έξοδο στην περίπτωση που βγείς από το ΦΠΑ .

Ναι, θα γίνει έξοδο άρα θα γλιτώσεις 200*0,26=52 ευρώ φόρο που θα πλήρωνες. Έχεις πληρώσει όμως 200 για να αποφύγεις αυτά τα 52. Άρα χάνεις 148.

 

Αντίθετα με ΦΠΑ, το ΦΠΑ εισροών γίνεται ΕΣΟΔΟ, σου μένει στην τσέπη το 200άρι ως κέρδος και απλώς πληρώνεις 52 ευρώ φόρο. Άρα κερδίζεις 148.

 

EDIT: Όσα παραδείγματα και να κάνεις πάντα θα συμφέρει με ΦΠΑ παρά χωρίς. Ο μόνος τρόπος να αυξηθούν τα κέρδη δεν είναι ο ΦΠΑ αλλά οι δουλειές. Περισσότερες δουλειές = περισσότερα κέρδη (είτε με ΦΠΑ είτε χωρίς). Άρα ο μόνος λόγος για να πεις ότι συμφέρει να μπεις σε καθεστώς απαλλαγής ΦΠΑ είναι αν πιστεύεις ότι έτσι θα προσελκύσεις περισσότερους πελάτες απ' ό,τι θα προσέλκυες με ΦΠΑ. Εγώ δεν μπήκα στη διαδικασία απαλλαγής (αν και είμαι κάτω από 10000) επειδή δεν έχω χάσει δουλειές λόγω ΦΠΑ. 200 πάνω, 200 κάτω, στο τέλος τα βρίσκουμε με τον πελάτη. Δεν είναι αυτά τα 200-300 ευρώ ο λόγος που δεν πάνε καλά οι δουλειές. Αν ήταν αυτός ο λόγος θα έριχνα τις αμοιβές μου 200-300 ευρώ και θα διπλασίαζα τον τζίρο και όλα καλά. Πριν 3 χρόνια έμπαιναν στο γραφείο 3 άτομα την ημέρα και τώρα μπαίνουν 3 το δίμηνο. Ποιος ΦΠΑ?

Edited by letom
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επειμενω αλλα το ίδιο ισχύει και για επιχείρηση που προσλαμβάνει κάποιον με μπλοκάκι χωρίς ΦΠΑ; Δηλαδή θα τον προτιμήσει; Όχι; Το ίδιο με ΦΠΑ; Ειναι βασικό για αυτο σας ζαλίζω..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νομίζω ότι δε σου δίνει κάποιο αβαντάζ, ειδικά αν πρόκειται για ΑΕ, που αποδίδει ΦΠΑ κάθε μήνα. Σε καμιά ΟΕ μπορεί να τη διευκολύνει λίγο στις χρηματοροές εντός του τριμήνου, αλλά και πάλι δεν προκύπτει κάποιο κέρδος, αφού ο ΦΠΑ είναι "παιχνίδι" μηδενικού αθροίσματος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Από οικονομικής άποψης για την εταιρεία πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο γιατί στον χωρίς ΦΠΑ υπάλληλο θα δώσει ας πούμε 1000 ενώ στον με ΦΠΑ θα δώσει 1230 και θα πάρει πίσω τα 1230 άρα πάλι 1000 θα έχει δώσει.

Από πρακτικής άποψης συμφέρει περισσότερο με ΦΠΑ γιατί πληρώνοντας λίγο λίγο τον ΦΠΑ στους μηνιαίους "μισθούς" των υπαλλήλων, μένει πολύ λιγότερος ΦΠΑ προς απόδοση στο τέλος του τριμήνου. Αλλιώς σου σκάει κάθε τρίμηνο μαζεμένος 5-6ψήφιος και άντε να τον βρεις να τον πληρώσεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

letom, στο παράδειγμα που αναφέρεις παίρνεις ως δεδομένο ότι όποιος εξαιρεθεί από τον ΦΠΑ θα σταματήσει απλώς να χρεώνει αυτό το ποσό.

Αυτό όμως ισχύει μόνο για την περίπτωση εργασίας σε εταιρία.

Όταν έχεις να κάνεις με ιδιώτες έχεις δύο επιλογές:

α) Να μειώσεις τις τιμές σου κατά τον ΦΠΑ προσδοκώντας σε περισσότερους πελάτες (αυτό κι εμένα δεν μου φαίνεται ρεαλιστικό, εκτός ίσως από περιπτώσεις όπως ΠΕΑ)

β) Να εξακολουθήσεις να χρεώνεις όσο χρέωνες και να κρατήσεις το ποσό που θα έδινες για ΦΠΑ ως έσοδο. Ή ακόμα και να ρίξεις τις τιμές σου λίγο αλλά και πάλι να σου μένουν περισσότερα στην τσέπη.

Όπως καταλαβαίνεις, στην δεύτερη περίπτωση είναι σαφές ότι βγαίνεις κερδισμένος από την απαλλαγή από ΦΠΑ.

 

 

 

υγ. Το ότι ο ΦΠΑ εισροών θα γίνει έξοδο από που προκύπτει; Έχω την εντύπωση ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο...

υγ2. Αναφέρθηκε παραπάνω κάτι για εκκαθαριστική ΦΠΑ. Νομίζω ότι και αυτή έχει καταργηθεί (link)

Edited by nikostzar
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό που σωστά επισημαίνει ο letom, είναι αν θα μπορέσεις να φτάσεις στα 10000 ευρώ έσοδα. Τώρα αν το κάνεις με έναν, με δύο ή εκατό πελάτες δεν έχει και τόση σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και εγω οπως εχω ξαναπεί για ιδιώτες συμφέρει αυτο το καθεστώς. Πχ λεω τελική τιμή 1000 ενώ ο άλλος 1230. Δεν εχω κέρδος σε σχεση με τον αλλο, αλλα κατα πάσα πιθανότητα θα κερδίσω τον πελάτη. Αν όμως πω και εγω 1230 τελική τιμη εκει θα εχω κέρδος κτλ κτλ.

Εν παση περιπτωση το θεμα δεν ειναι να πανυγηρζει κανεις με αυτο το καθεστώς γιατι ας βγάζεις 20,30,50Κ και ας δίνεις ΦΠΑ όχι κάτω απο 10Κ που σημαίνει οτι εισαι μπατηρης

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα 10000 μετράνε για την προηγούμενη χρονιά ώστε να υπαχθείς. Την επόμενη μπορείς και να τα ξεπεράσεις και απλώς θα βγεις από τη ρύθμιση την μεθεπόμενη.

Επίσης ξεχνάτε ότι υπάρχουν και συνάδερφοι με τζίρους 5000-6000 πχ. οι οποίοι θα έχουν τη δυνατότητα να τους ανεβάσουν στις 7000-8000...

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στην απαλλαγή απο 31/12/14 (οπως δηλώθηκε στο σύστημα). Αν στο επόμενο διάστημα της χρονιάς ξεπεράσω για τον α,β λόγο τις 10000 ειτε απο δικές μου δουλειες ειτε με καποια σύμβαση εργασιας ειτε και τα 2, δεν αλλάζω καθεστώς την επόμενη μερα αλλα απο 1/1/16. Στο μεταξύ συνεχίζω να χρεώνω χώρις ΦΠΑ σωστά; (Μέχρι 31/12/15)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.