Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

Η υποχρέωση τήρησης βιβλίων δεν είχε καταργηθεί (μαζί με τις νέες καταστάσεις πελατών προμηθευτών), ή τα έχω μπλέξει;

Link to comment
Share on other sites

terry όταν είπα πρόσληψη εννοούσα να σε πάρουν σε μια εταιρεία με μπλοκάκι, εξαρτημένη εργασία, αλλά ίσως να ισχύει κι αν κάνεις μια μεμονωμένη συνεργασία με επαγγελματία. Θεωρείς δλδ ότι θα προτιμήσουν αυτόν που κόβει κανονικά ΦΠΑ ή δεν έχει σημασία τελικά από τη στιγμή που η καθαρή αμοιβή εκπίπτει ως έξοδο και στις δύο περιπτώσεις?

οι πλάγιοι τρόποι είναι για αυτό που είπα σε ποιον κόβεις;αυτά που είπα ισχύουν και τώρα για όσους δουλεύουν με μπλοκάκι σε γραφεία, δεν είναι κάτι καινούριο, οι πιέσεις με ανησυχούν σε κάθε περίπτωση από τον εκάστοτε εργοδότη.

Φιλοσοφία το μέτρο δεν ξέρω αν έχει. Με ενοχλεί που το διαφημίσανε ως τη φοβερή ελάφρυνση των μικρομεσαίων επιχείρησεων, όταν οι ασφαλιστικές εισφορές και ο φόρος είναι αυτά που θα έπρεπε να μειώσουν αν τους ένοιαζαν πραγματικά οι μικρομεσαίοι. Αν συμφέρει κάποιον να το κάνει θα φανεί μελλοντικά ή ίσως και ποτέ,δε θα εκπλαγώ.

Όσο για τον έλεγχο του βιβλίου θα σας έλεγα ότι θα ρωτήσω το λογιστή της μητέρας μου και θα σας ενημερώσω αλλά δεν υπάρχει συνεννόηση. Αν δε της μειώσει και την αμοιβή του, για μένα κακώς ταλαιπωρηθήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα από 400 το χρόνο πήγαμε στα 50. Κάτι είναι και αυτό. Φυσικά και θα πρέπει να μειωθεί η τιμή, τον ίδιο φόρτο εργασίας θα έχει τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

arch2mag

 

Εκτιμω οτι για σοβαρες εταιρειες δεν εχει καμια διαφορα.

Αν ψαχνουν καποιον να υπογραφει και να τιμολογει, αυτο ειναι αλλο θεμα.

 

Ικαρε

Το μονο που αλλαζει για το λογιστη ειναι η υποβολλη των περιοδικων δηλωσεων ΦΠΑ.

Ειναι 10 λεπτα υποθεση, 4 φορες το χρονο. Το "αγγουρι" ειναι τα βιβλια.

Ομως και βιβλια θα πρεπει να κραταει και συγκεκτρωτικες καταστασεις και τη φορολογικη δηλωση και οτι αλλο προβλεπεται.

Δεν το εχω ψαξει αλλα εκτιμω οτι η συγκεντρωτικη του ΦΠΑ δεν καταργειται στην περιπτωση απαλλαγης απο το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω ψαξει αλλα εκτιμω οτι η συγκεντρωτικη του ΦΠΑ δεν καταργειται στην περιπτωση απαλλαγης απο το ΦΠΑ.

Λογικά δεν καταργείται γιατί -αντίθετα με τις περιοδικές- περιέχει και κωδικούς όπου δηλώνονται δαπάνες χωρίς ΦΠΑ, ασφαλιστικές εισφορές, επιδοτήσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τέρυ ισχύει αυτό που λες. Και αναρωτιέμαι, με χρέωνε τόσο μάλλον γιατί εκεί παίζει η πιάτσα και όχι τόσο για τις 5-6 αποδείξεις το τρίμηνο. Τώρα μάλλον πάλι σου λέει αυτός δεν βγάζει πολλά κρίμα είναι. Αλλη εξήγηση δεν βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοιτώντας τα φορολογικά θεωρώ ότι είναι συμφέρον να φύγει κάποιος από το ΦΠΑ . Το βασικό είναι ότι το ΦΠΑ εισροών είναι ελάχιστο και το πολύ είναι οι εισφορές που δεν έχουν ΦΠΑ . Ετσι το ΦΠΑ που δεν εκπίπτει θα περνάει στα έξοδα .

 

Δηλαδή αν κάποιος που πλέον λόγω της κρίσης δεν επενδύει σε εξοπλισμό , η επειδή έχει επενδύσει παλιότερα , το ΦΠΑ εισροών θα είναι λιγότερο από 500 € και μάλλον λέω και πολύ . Το πιθανότερο γύρω στα 200 € .

 

Αρα αν δηλώσει 10000 και έχει 5500 εισφορές και 1500 έξοδα , τότε έχει καθαρά κέρδη 3000 και φόρο 750 € . Αλλιώς θα πρέπει να ζητήσει από τους πελάτες και να είσπράξει 2300 ΦΠΑ , να εκπέσει 200 , να αποδώσει 2100 και να πληρώσει και 800 € φόρο , αφού τα 200 του ΦΠΑ εισροών δεν θα πάνε στα έξοδα .

 

Αν του τύχουν μεγαλύτερες δουλειές το βλέπει .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 1500 ευρώ έξοδα είναι με ή χωρίς ΦΠΑ; Νομίζω ότι στην εκκαθάριση μένεις με περισσότερα λεφτά αν υπάγεσαι στο καθεστώς ΦΠΑ.

 

 

nik δεν καταλαβαίνω που μπερδεύεσαι.

Έστω,

- Έσοδα 10000 € (καθαρά), αναλογούν ΦΠΑ 2300 €
- Έξοδα 1000 € (καθαρά), αναλογούν ΦΠΑ 230 €

Αν υπάγομαι στο καθεστώς ΦΠΑ τότε στο ταμείο μου μένουν: 12300 - 1000 - 230 - (2300 - 230) = 9000 €
Αν πάρω απαλλαγή από τον ΦΠΑ τότε στο ταμείο μου μένουν: 10000 - 1000 - 230 = 8770 €

 

Στο παράδειγμα που είχα κάνει σε προηγούμενο post και έστω ότι οι ασφαλιστικές εισφορές είναι 5000 €, τότε:

 

1) 9000 - 5000 = 4000 -> 4000 - 4000 * 0,26 = 4000 - 1040 = 2960 €

 

2) 8770 - 5000 = 3770 -> 3770 - 3770 * 0,26 = 3770 - 980,20 = 2789,80 €

 

Εδώ που τα λέμε βέβαια τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του, αλλά προς χάριν της συζήτησης το διευκρυνίζω.

Edited by ted78
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.