Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

Ερχεσαι αφιψιλού και κοροϊδεύεις, αυτούς που δεν έχουν και προσπαθούν να γλυτώσουν από όπου μπορούν, λέγοντας ότι κάνουν μπούρδες

 

 

 

Με τα γραφομενα σου κατα καιρους, μονο ως τετοιο δε θα σε χαρακτηριζα.

Μονο με υφακι που δεν γραφω. Στρωμμενο δεν βρηκα τιποτα, καθε μερα ειμαι 15 ωρες στο ποδι προσπαθωντας για το καλυτερο.

 

Μπουρδα χαρακτηρισα τη διαταξη περι απαλλαγης ΦΠΑ.

Μη μου βαζεις λογια.

Οποιος εχει βασικες λογιστικες γνωσεις, μπορει ευκολα να καταλαβει οτι εχει ελαχιστα να κερδισει απο το μετρο αυτο.

 

Δηλαδή εσένα οι πελάτες είναι κουβαρντάδες φαντάζομαι και δεν κάνουν παζάρια.

 

 

Ουτε ανοιχτοχερηδες ειναι, ουτε τσιγγουνηδες.

Και παζαρια κανουν.

Αλλα, οπως τα εχουν κανει, για να διατηρεις ενα γραφειο σημερα, μονο για τα εξοδα του και τις ατομικες υποχρεωσεις σου, θελεις ελαχιστα 1000Ε το μηνα.

Οποτε εμαθα πλεον με "καμμενες" υποθεσεις, που θα μου φανε πολυτιμο χρονο, να μην ασχολουμαι.

 

 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση είναι ό,τι πρέπει για εμάς που έχουμε εν τοις πράγμασι σταματήσει να εργαζόμαστε. Είναι μια επιβεβαίωση της αδήλωτης ανεργείας του κλάδου μας και των λοιπών ελευθέριων επαγγελμάτων. Όσοι έχετε ακόμη δουλειές, έστω και ευτελείς, δεν είναι για σας.

 

Προσωπικά θα ενταχθώ οπωσδήποτε στη ρύθμιση γιατί το θεωρώ πλεόν ξεφτίλα να απευθύνομαι στο λογιστή για να εκπέσω 100€ λογαριασμό τηλεφώνου και δύο μελάνια το εξάμηνο. Δεν κόβω πλέον τιμολόγια ούτε για έξοδα που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν επαγγελματικά. Σιχαίνομαι τη συμπλήρωση της περιοδικής ΦΠΑ. Πάντα την έκανα στις 23:50, έτσι από αντίδραση. Καλά καλά δεν έμαθα ποτέ πως δηλώνονται τα ποσά στρογγυλοποίησης στο λογαριασμό του ΟΤΕ.

 

Σχόλια στις απορίες που τέθηκαν προγενέστερα:

 

1) Αν ξεπεράσουμε το όριο του τζίρου τι γίνεται με το ΦΠΑ που δε θα 'χουμε εισπράξει; Ούτε αυτοί το σκέφτηκαν. Να δείτε που μάλλον δε θα μας βάλουν αναδρομικά να το αναζητήσουμε και να το καταβάλουμε, άρα θα μας το χαρίσουνε. Ιδανικό αν σου έρθει μια μεγάλη δουλειά λοιπόν ενώ είσαι ενταγμένος στη ρύθμιση, γιατί είσαι πολύ ανταγωνιστικός (για όσους πελάτες δεν εκπίπτουν το ΦΠΑ).

 

2) Αν η ρύθμιση αφορά και στα λοιπά εισοδήματα σου; Εκτιμώ πως όχι, ακόμη και έτσι όπως είναι γραμμένο, θα αφορά στα έσοδα από τη συγκεκριμένη δραστηριότητα ή ακόμη και επιχείρηση. Να δείτε που θα υπάρξουν πονηρούληδες που θα φτιάξουν 5-6 εταιρείες και θα μοιράζουν τον τζίρο τους ανάλογα. Ήδη δε γινόταν αυτό κατά κόρον για τη φορολογία εισοδήματος;

 

Εύγε, πολυμήχανη ελληνική ψυχή!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατον αυτο που αναφερεις συναδελφε?

Θα σου πληρωσει η δημοσια Αρχη τον ΦΠΑ και συ θα βαλλεις "σφραγιδακι" και δεν θα τον αποδοσεις??

 

ΕΛΕΟΣ!!

Αυτό ρωτάω αγαπητέ συνάδελφε!

Ότι η δημόσια αρχή είναι αναγκασμένη να σου αποδώσει το ΦΠΑ όπως ορίζεται πάντα σε μια σύμβαση, που θα προκύπτει από μία προσφορά μας. 

Το ''ΕΛΕΟΣ" σου δεν το πολύ καταλαβαίνω....

Τόσες μέρες συζητάμε αν μας συμφέρει ή δεν μας συμφέρει. Εγώ προσωπικά (που πήγα τη Παρασκευή το πρωί και εντάχθηκα στη ρύθμιση) ανακάλυψα στη συνέχεια κάποια προβλήματα. Και κάποιες συμβάσεις του 2014 που θα πληρωθώ φέτος δεν μπορώ να αλλάξω και πρόβλημα με τις δήμοσιες υπηρεσίες θα προκύψει με τις νέες συμβάσεις.

Δυστυχώς τη Δευτέρα θα πάω να απενταχθώ. Αστείο μεν άλλα λόγω του ότι έληγε η ισχύς, βιάστηκα να ενταχθώ χωρίς να μελετήσω όλες τις παραμέτρους. 

Δεν πειράζει, κάνουμε και λάθη πάνω στη βιασύνη μας.

Peace.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται και πληρώνετε λογιστή όσοι έχετε έξοδα τύπου 1 μελάνι το τρίμηνο και έσοδα <500 το μήνα. Οι περιοδικές για τέτοια έσοδα-έξοδα δεν παίρνουν πάνω από 1,5 λεπτό να συμπληρωθούν. Δεν ξέρω πόσα δίνεις εσύ meremeti αλλά πχ ο ίκαρος τα 400 που δίνει είναι αδιανόητα υψηλό ποσό (1-2 μηνιάτικα).

Εδώ μπορούμε και βγάζουμε μόνοι μας αμοιβές από το σύστημα του ΤΕΕ και θα πληρώνουμε λογιστή για να μας στείλει τις περιοδικές? :mrgreen:

Edited by letom
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο. Ισως είναι ο φόβος μη γίνει κάποιο λάθος, ίσως η άγνοια. Προσωπικά ειμαι εντελώς σκράπας με τα φορολογικά και δεν είχα ασχοληθεί καθόλου. Δυστυχώς έδινα 400 το χρόνο για 5-6 αποδείξεις κατά μέσο όρο το τρίμηνο, χωρίς καθόλου άλλα έξοδα. (άντε το 30% ΔΕΗ,νερό, τηλ του σπιτιού). Κέρδος να πάω στα 50, και ίσως στα μηδέν αν κάτσω και ασχοληθώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρωτάω αγαπητέ συνάδελφε!

Ότι η δημόσια αρχή είναι αναγκασμένη να σου αποδώσει το ΦΠΑ όπως ορίζεται πάντα σε μια σύμβαση, που θα προκύπτει από μία προσφορά μας. 

Το ''ΕΛΕΟΣ" σου δεν το πολύ καταλαβαίνω....

Τόσες μέρες συζητάμε αν μας συμφέρει ή δεν μας συμφέρει. Εγώ προσωπικά (που πήγα τη Παρασκευή το πρωί και εντάχθηκα στη ρύθμιση) ανακάλυψα στη συνέχεια κάποια προβλήματα. Και κάποιες συμβάσεις του 2014 που θα πληρωθώ φέτος δεν μπορώ να αλλάξω και πρόβλημα με τις δήμοσιες υπηρεσίες θα προκύψει με τις νέες συμβάσεις.

Δυστυχώς τη Δευτέρα θα πάω να απενταχθώ. Αστείο μεν άλλα λόγω του ότι έληγε η ισχύς, βιάστηκα να ενταχθώ χωρίς να μελετήσω όλες τις παραμέτρους. 

Δεν πειράζει, κάνουμε και λάθη πάνω στη βιασύνη μας.

Peace.

 

 

Συναδελφε τι σχεση εχει η συμβαση με τον ΦΠΑ?

Αν αυριο ο ΦΠΑ πηγαινε στο 25% εσυ θα τιμολογουσες με 23% επειδη το λεει η συμβαση?

Η μονη λυση που βλεπω, ειναι να μην σου πληρωσει η Δημοσια Αρχη τον ΦΠΑ, τον οποιο εσυ φυσικα δεν εχεις υποχρεωση να αποδοσεις.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά

οι συμβάσεις αναφέρουν το τίμημα και το φπα επιπλέον

ο φπα είναι λάστιχο που τεντωνει το κράτος και όχι οι συμβαλλόμενοι

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η ρύθμιση αυτή για όσα μελετητικά γραφεία αναλαμβάνουν ολοκληρωμένες μελέτες: τοπογραφικά, στατικά, αρχιτεκτονικά, κ.λ.π. δε συμφέρει να το κάνουν, διότι τα λειτουργικά έξοδα είναι μεγάλα, οπότε ή είναι το ίδιο ή είναι ζημιά, διότι στις μηνιαίες αγορές τους θα γλίτωναν πολλά. Μου είπαν ότι και τα τιμολόγια για τη βενζίνη πιάνονται για τους δικηγόρους επιτηδευματίες..δεν ξέρω για εμάς. Η ρύθμιση αφορά ελεύθερους επαγγελματίες που δουλεύουν στο σπίτι με νομιμοποιήσεις και που αναθέτουν σε εξωτερικούς συνεργάτες βασικές μελέτες, π.χ. τοπογραφικές καταμετρήσεις, κ.λ.π. Απλά οι πολιτικοί μας περνούν ακόμα και το 2015 για πρόβατα...

 

 

Τα υπέρογκα ποσά στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. δεν μπορούν να τα μειώσουν? Τη σύνταξη θα πάρουμε σε 25 χρόνια? 1500 ευρώ...? Δε νομίζω..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.