Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

Οκ. Όπως τα λες παραπάνω είναι. Όμως ξεχνάς πιστεύω δύο παράγοντες. Αν θες δες αυτό.

 

 

Και ας αφήσουμε τα αυθαίρετα και τα ΠΕΑ. Κάνω προσφορά για μελέτη δημοσίου. Εγώ κάνω πρόταση 5.000 + ΦΠΑ = 6.100 και ο άλλος 6.000 χωρίς ΦΠΑ. Ποιος θα πάρει την μελέτη ? Ποιος θα βγάλει πιο πολλά ?!

 

Τι μπλεκεις τον ΦΠΑ στην προσφορα για μελετη δημοσιου.

Αυτος που εχει τη χαμηλοτερη καθαρη τιμη θα παρει τη δουλεια, δηλαδη αυτος με τα 5000Ε.

 

Και σιγα μην μπουμε στο καθεστος απαλλαγης και να ελπιζουμε να δωσουμε καμια προσφορα για μελετη δημοσιου στο 70% και να μη δωσει κανεις αλλος 75%.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Γνωστοί μου που πήγαν σήμερα σε ΔΟΥ για να καταθέσουν αίτηση, τους τρομοκράτησαν λέγοντας ότι θα τους ταράξουν στους ελέγχους. Φοβήθηκαν και κράτησαν μόνο τον αριθμό πρωτοκόλλου, χωρίς να καταθέσουν Μ2. Έτσι κι αλλιώς το αίτημα δεν υλοποιείται άμεσα. Ντανιάζουν τα χαρτιά και βλέπουμε...

 

 

Δεν το κατάλαβα αυτό. Από τη στιγμή που κάνεις την αίτηση, κάποια στιγμή δε θα υλοποιηθεί το αίτημα;

 

Επίσης εγώ δεν πιστεύω να ελέγξουν (και μάλιστα μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ) τους μικρούς και όχι τους μεγάλους αυτό τον καιρό. Αυτοί που δηλώνουν κάτω από 10.000, άντε να κρύψαν άλλες 10.000. Άρα προφανώς και πάλι τίθεται θέμα επιβίωσης.

 

Τέλος μου ακούγεται δύσκολο λογιστής να προτρέπει τους πελάτες του να μην τον εχουνε αναγκη. Εκτός αν είναι σαν και μένα που προτρέπω τους πελάτες μου να μην τακτοποιήσουν ακόμα. Γι΄ αυτό προσοχή στο πόσο εμπιστοσύνη έχουμε στο λογιστή μας. 

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ θα το αναγράφουμε στις αποδείξεις / τιμολόγια αφού ενταχθούμε στην απαλλαγή?

Ο λογιστής μου είπε όχι, αλλά εγώ υπέγραψα υπεύθυνη δήλωση ότι απαλλάσσομαι από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης ΦΠΑ & καταβολής φόρου ΦΠΑ. (Στη περίπτωση μου στο τέλος κάθε τριμήνου).

Δεν είδα κάπου αυτό που μου λέει ο λογιστής μου.

Anyone help?

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Τη δυνατότητα απαλλαγής από τον ΦΠΑ έχουν πλέον περίπου από 450.000 μικρές επιχειρήσεις και ελεύθεροι επαγγελματίες που κατά τη διάρκεια του 2014 είχαν ετήσιο τζίρο μέχρι 10.000 ευρώ (μη συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ). Οι επιχειρηματίες και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που υπάγονται σ’ αυτή την κατηγορία, εφόσον επιθυμούν να ενταχθούν στο νέο αυτό καθεστώς απαλλαγής από τον ΦΠΑ, θα πρέπει να υποβάλουν μέχρι τη Δευτέρα 12 Ιανουαρίου δηλώσεις μεταβολής στα Τμήματα Μητρώου των αρμοδίων ΔΟΥ.

Εφόσον υποχρεούνται να εκδίδουν φορολογικά στοιχεία, δηλαδή τιμολόγια και αποδείξεις, δεν θα πάψουν να υπάγονται στην υποχρέωση αυτή. Ωστόσο, σε κάθε τιμολόγιο ή απόδειξη που θα εκδίδουν θα πρέπει να αναγράφεται πλέον η ένδειξη «χωρίς ΦΠΑ-απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων».

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και τι γίνεται στη περίπτωση με συμβάσεις έργων που τις κάναμε το 2014 και θα πληρωθούμε φέτος? Αυτές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ και σε κάποιες περιπτώσεις (συμβάσεις δημοσίου) είναι αδύνατον να αφαιρεθεί το ΦΠΑ. Μπέρδεμα....

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και το έκανα σήμερα. Η διαδικασία γίνεται πανεύκολα και χωρίς ουρές στο πι και φι.

Ρε μπας και αλλάζουν κάποια πράγματα στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάποιοι κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε. Τι πάει να πει 10.000 / 12=....= 200 τον μήνα. Τι να κάνουμε τόσα βγάζουμε. Και βγάζουμε και μαύρα... Έτσι είναι η Ελλάδα μετά το 2010. Χιλιάδες μηχανικοί που κάνουν ψιλοδουλειές, με τζίρους μέχρι 10.000, χρωστάνε ΤΣΜΕΔΕ και κόβουν μισές αποδείξεις. Τι σχέση έχει αυτό τώρα με την απαλλαγή ΦΠΑ ? Αν ξεπεράσεις κάποια στιγμή τον τζίρο των 10,000 βγαίνεις από την ρύθμιση. Ε και ? Τους μόνους που δεν συμφέρει είναι όσους έχουν προγραμματίσεις πολλά έξοδα για του χρόνου.

 

Τέρυ είσαι σίγουρος για αυτό που λες για την μελέτη δημοσίου ? Μάλλον δίκαιο θα έχεις και είναι το λογικό αλλά λέω μήπως..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα σήμερα και τελείωσα με την διαδικασία της απαλλαγής. Πολύ απλά τα πράγματα, δεν έκανα πάνω από 15 λεπτά..

Οπως είπα η δουλειά γίνεται στο μητρώο. Θέλουν το Μ2 με τικαρισμένο το κουτάκι "μεταβολή" Ον/επόνωμο.ΑΦΜ, τικ στο κουτάκι β4 "απαλλασόμενος", ημερομηνία μεταβολής 31/12/14 (από σήμερα μπορείς να κόβεις χωρίς ΦΠΑ), λόγος μεταβολής "απαλλαγή από ΦΠΑ), υπογραφή και τέλος.

Μετά θέλει ΥΔ όπου παίρνεις πρώτα αρ. πρωτοκόλλου, (υπάρχουν υποδείγματα τοιχοκολλημένα), εν ολίγης γράφεις "Τα ακαθάριστα εισοδήματα μου είναι κάτω από 10.000, δεν έχω κάνει αγορά επαγγελματικού οχήματος το έτος 2014, θα προσκομίσω μέχρι τέλους Ιανουαρίου την τελευταία περιοδική" υπογραφή τέλος..Σου δίνουν ένα αποδεικτικό της μεταβολής σου και φεύγεις κύριος.

ΥΓ1. Η κοπελιά στο μητρώο μου είπε από το πρωί οι 9/10 είναι μηχανικοί και δικηγόροι. Κόσμος αρκετός, γρήγορη διαδικασία. Τη Δευτέρα θα είναι φούλ.

ΥΓ2. (από πηγαδάκια στη ΔΟΥ) Το μέτρο συμφέρει πάρα πολλούς "μικρούς" που γίνονται πολύ ανταγωνιστικοί και μειώνουν τα έξοδά τους στο ελάχιστο, αλλά και εργοδότες που δεν θα πληρώνουν ΦΠΑ στον υπάλληλο που προσλάμβάνουν. 

ΥΓ3. Δουλειές με φούντες τώρα...

Edited by ikaros13
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι: όσοι μηχανικοί θα έχουν απαλλαγή και προσλαμβάνονται ως ελεύθεροι επαγγελματίες για κάποια εργασία όπως π.χ. από το Τ.Ε.Ε. για πραγματογνωμοσύνη ή από την Περιφέρεια με σύμβαση ορισμ. χρόνου θα κόβουν Α.Π.Υ. χωρίς Φ.Π.Α.? Η δεν θα μπορούν να προσληφθούν ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.