Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

Σύμφωνα με πληροφορίες (από λογιστές πάντα) θα δοθεί και κάποια σφραγιδούλα για δήλωση ότι οι αποδείξεις που κόβεις είναι χωρίς Φ.Π.Α.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στη ΔΟΥ που ανήκεις η τέλος πάντων ειναι η έδρα σου. Αυριο παω να το τακτοποιήσω.. Και μετα δουλειές με φούντες μιας και θα ειμαι ευέλικτος, φθηνός και γρήγορος χαχαχα. Άντε να δούμε..

Βρε sdim λες κατι τζίρους λες και όλοι οι μηχανικοί ειναι πλούσιοι.. Δες λιγο τι γινεται τριγύρω. Στην τελική αν κάνετε τέτοιους τζίρους τι ασχολείστε με το θεμα; Αυτα ειναι για τους υπό απασχολούμενους και αυτούς που δεν εχουν γραφεία, τι δεν καταλαβαίνετε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να πας ο ίδιος στην ΔΟΫ που ανήκεις και να συμπληρώσεις ένα έντυπο Μ2 το οποίο σου δίνουν εκεί   ΣΩΣΤΑ Θα πρέπει να έχεις μαζί και το βιβλίο απόδειξης παροχής υπηρεσιών (ή ότι διατηρεί ο καθένας κατά περίπτωση)  ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ ΕΩΣ 31-01-2015 ΚΑΙ ΟΜΟΙΩΣ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΚΔΟΩΣΕΙΣ ΠΧ ΚΑΙ ΤΗΝ 17-01-2015 ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014. ΑΡΑ ?. Είναι μέχρι και τη Δευτέρα,  ΣΩΣΤΑ αλλά φημολογείται ότι θα λάβει παράταση. ΑΠΟ ΠΟΥ ΦΗΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε να κανουμε ενα παραδεγμα.

 

Εστω οτι εχω εσοδα 10.000Ε.

Θα πληρωσω ΦΠΑ 2300Ε το οποιο εχω εισπραξει, μειον το ΦΠΑ των δαπανων μου το οποιο εχω πληρωσει.

 

Αν παμε στο καθεστως της απαλλαγης ΦΠΑ.

Εστω οτι εχω εσοδα 10.000Ε, δεν θα πληρωσω ΦΠΑ, αλλα θα εχω ηδη πληρωσει το ΦΠΑ των δαπανων μου, ας ειναι και 50Ε.

 

 

Που το βλεπετε το κερδος???

 

Τέρυ το κουράσαμε. Στο παραπάνω παράδειγμα σου, αν το ΦΠΑ των δαπανών σου δεν είναι 2300 δεν έχεις προφανώς ζημιά σε σχέση με το καθόλου ΦΠΑ ?! Μια χαρά καταλαβαίνω τι λες.

 

SOTHRIS πιστεύεις είναι απλή διαδικασία ή μπλέκεις με συμψηφισμούς ΦΠΑ προηγούμενων ετών και πρέπει να προσέξεις κάτι άλλο γενικά ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που αν κάνει έναρξη στην εφορία  εως δευτέρα θα μπορεί να επιλέξει τη κατηγορία  χωρίς φπα ?

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την γνώμη μου. Σε ένα έλεγχο που έκανα στις εκκαθαριστικές ΦΠΑ των τελευταίων πέντε ετών, ο ΦΠΑ των δαπανών μου ήταν περίπου από 4% έως 7% των αμοιβών στις ΑΠΥ (χωρίς τον ΦΠΑ) αντιστρόφως ανάλογα του ύψους των εσόδων. Αν πάμε στην περίπτωση των αμοιβών της τάξεως των €10000 (λίγο παραπάνω είχα την προηγούμενη περίοδο) ο ΦΠΑ των δαπανών μου ήταν της τάξεως των €500 (τάξη του 5%). Σαφώς αν δεν εισπράξεις ΦΠΑ αυτά θα τα επιβαρυνθείς στις δαπάνες. Όμως η απαλλαγή στην ΑΠΥ της επιβάρυνσης στον πελάτη του 23% σου δίνει την δυνατότητα να μειώσεις το κόστος γι αυτόν κατά 23%-5%=19% (για να μην πληρώσεις τον ΦΠΑ δαπανών από την τσέπη σου). Μειώνεις το κόστος κατά 19% από ότι θα του έλεγες αλλιώς. Δεν ξέρω αν αυτό κρίνεται σημαντικό. Ίσως και να μην είναι. Ο καθένας το κρίνει μόνος του.

Edited by sgp
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

nik δεν καταλαβαίνω που μπερδεύεσαι.

 

Έστω,

 

- Έσοδα 10000 € (καθαρά), αναλογούν ΦΠΑ 2300 €

- Έξοδα 1000 € (καθαρά), αναλογούν ΦΠΑ 230 €

 

Αν υπάγομαι στο καθεστώς ΦΠΑ τότε στο ταμείο μου μένουν: 12300 - 1000 - 230 - (2300 - 230) = 9000 €

Αν πάρω απαλλαγή από τον ΦΠΑ τότε στο ταμείο μου μένουν: 10000 - 1000 - 230 = 8770 €

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Τέρυ το κουράσαμε. Στο παραπάνω παράδειγμα σου, αν το ΦΠΑ των δαπανών σου δεν είναι 2300 δεν έχεις προφανώς ζημιά σε σχέση με το καθόλου ΦΠΑ ?! Μια χαρά καταλαβαίνω τι λες.

 

 

nik

Η ζημια ειναι στο γεγονος οτι στο καθεστος απαλλαγης ΦΠΑ, ο ΦΠΑ των δαπανων ΔΕΝ εκπιπτει.

100Ε + ΦΠΑ  το μηνα εξοδα δεν εχεις? (σταθερο, κινητο, ρευμα).

Αρα καθε μηνα ΔΕΝ θα εκπιπτει το ποσο των 23Ε, συνολο ~300Ε το χρονο.

 

 

 

αν το ΦΠΑ των δαπανών σου δεν είναι 2300 δεν έχεις προφανώς ζημιά σε σχέση με το καθόλου ΦΠΑ ?!

 

 

Εγω παλι δε σε καταλαβαινω.

Κοβεις ΑΠΥ 1230Ε, τελος του εξαμηνου αποδιδεις 230Ε στο κρατος.

Που ειναι η ζημια?

Το ΦΠΑ το εισπρατεις με σκοπο να το αποδωσεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.