Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

.........................

κανένας μηχανικός σήμερα που εργάζεται υπο νορμάλ συνθήκες δεν είναι οφελειμένος ...

μια προ-εκλογική  π@π@....α είναι , απλά !

μην τζιμπατε !

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους και μια καλή είδηση, ας μην είμαστε επαγγελματίες μοιρολογίστρες.

Πιστεύω θα επεκταθεί και πέραν των 10Κ €, όπως θέλει η Τρόικα.

Μην το βλέπετε στενά επαγγελματικά, θα βοηθήσει γενικά την οικονομία.

Βέβαια έπρεπε να έρθει η πίεση της Τρόικας και των εκλογών για να γίνει.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερε και πιο πάνω ο συνάδελφος 10  χιλιάδες τζίρο όχι κέρδος. Δδλ 10-4 το τσμέδε 6 καθαρά στην καλύτερη των περιπτώσεων δλδ6/12=0,5 -> 500 euro το μήνα στην καλύτερη των περιπτώσεων. Πάρα μα πάρα πολύ λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστεί όμως να αγοράσεις κάποιο όργανο ή λογισμικό; 
Καταβάλεις κανονικά τον φπα , αν κατάλαβα καλά .
Το μέτρο είναι καλό από την στιγμή που δεν χρειαστεί να πάρεις κάτι ακριβό για την δουλειά σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 2300Ε ειναι το ΦΠΑ των εσοδων, στο παραδειγμα.

 

500Ε το χρονο ΦΠΑ εξοδων, ειναι 40Ε το μηνα.

Αν εχεις γραφειο και δεν εχεις 250Ε το μηνα εξοδα (μικτα), εισαι τυχερος. (πχ ο λογιστης μονο ειναι 50Ε, το κινητο αλλα 50Ε, το σταθερο 30Ε, το ρευμα ειναι σιγουρα 150Ε το διμηνο κτλ κτλ).

 

Εσύ στο παράδειγμα σου λες 10,000 * 0,23 ΦΠΑ θα πάρω και 10,000*0,23 ΦΠΑ θα δώσω άρα είμαι μία η άλλη. Και σε ρωτάω που τα βρίσκεις τα 2300 ΦΠΑ έξοδα ?

Link to comment
Share on other sites

Ας είμαστε ρεαλιστές. Το όριο των 10.000€ τζίρου είναι πολύ χαμηλό.

Ένας μηχανικός ελεύθερος επαγγελματίας άνω 8ετίας πρέπει να πληρώσει τον χρόνο:

12€ x 500€ = 6.000 ΤΣΜΕΔΕ.

650€ τέλος επιτηδεύματος.

65€ ΤΕΕ (φέτος μπορεί να είναι και παραπάνω επειδή καταργείται η συνδρομή αλλά χρεώνονται οι υπηρεσίες).

120€ για τηλέφωνα (έστω ένα καρτοκινητό θα θέλει 10€/μήνα) 

 

Ακόμα και αν αγνοήσω όλα τα λοιπά έξοδα όπως έξοδα μετακίνησης, λογαρισμούς (ΔΕΗ, ΟΤΕ, Νερού, κοινόχρηστα) , άδειες λογισμικού, κόστος γραφείου (ενοίκιο, δάνειο, απόσβεση), αμοιβή λογιστή, αναλώσιμα, κτλ, έχουν ήδη φύγει τα πρώτα 6.835€ . 

Τα υπόλοιπα 3.165€ φορολογούνται με 26% (822,90€) οπότε μένουν 2342,10€, ήτοι 195,18€/μήνα. Αν κάνει τζίρο κάτω από 10.000€ δεν πηγαίνει καλύτερα για σερβιτόρος που θα βγάζει περισσότερα και δεν θα έχει ευθύνες;

 

Υπάρχει βέβαια και άλλη μια εκδοχή: Το κράτος θέλει να επιβραβεύσει όσους φοροδιαφεύγουν και τους δίνει κίνητρο να δηλώνουν κάτω από 10.000€ τζίρο.

 

Διόρθωση: Το τέλος επιτηδεύματος δεν εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα άρα θα πληρωθεί φόρος 26% και για αυτά τα 650€, οπότε στο τέλος μένουν 181,01€/μήνα.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε sdim αφού ξέρεις τι παίζει και έχει χαμηλό τζίρο....Κόβει χαμηλότερες αποδείξεις. Αν υπάρχουν άλλα 10.000 μαύρα δηλαδή δεν βγαίνει ? 

 

Ξέρω ξέρω πιπέρι στο στόμα...!

Link to comment
Share on other sites

με κατασκευαστικό  και 10000 δεν θα βγει με τίποτα

επίσης  όσο υπάρχουν τα τεκμήρια κάποιοι  και να θέλαμε δεν μπορούμε να δηλώσουμε ΤΖΙΡΟ  10000 , εδώ ούτε 10000 κέρδος δεν μας φτάνουν

 

και σε περίπτωση που μπεις σε εσπα  η κάτι αντίστοιχο με τα 10000 ευρώ δωράκι που ήταν πριν κάποια χρόνια  το φπα  πάει

 

προσωπικά δεν θαθελα να μπλέξω με ΔΟΥ  είμαι δεν είμαι κάτω απο 10000 και κάθε χρονιά να αλλάζω κατηγορία

φπα  πάντα τα κανόνιζα έτσι να πληρώνω

δεν έχω χάσει δουλειά  για +-23%  σε τιμή.............μόνο τα πεα  όταν πήραν την κατηφόρα  και γιαυτό τα σταμάτησα......μόνο σε γνωστούς και δωράκι σε πελάτες.......ναι εκεί άλλο   100 ευρώ  και άλλο 123 8-)

 

 

 

η μόνη  @@@  είναι θα το ακούσουν οι πελάτες και θα νομίζουν ότι είναι για ΟΛΕΣ τις αμοιβές και άντε να τους εξηγείς....

 

 

το πιο σωστό τόπε ένας συνάδελφος.......δουλειές δεν υπάρχουν και ασχολούμαστε με @@@@

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω και μία αποροία . Λέει στο κείμενο πως αν κάποιος τελικά ξεπεράσει το όριο των 10.000 , θα επανέλθει αυτομάτως στο παλιό καθεστώς . Οπότε , τότε , τι θα του πουν ; Φέρε-μας τώρα και 23% επιπλέον ; ; ;

-Στην περίπτωση κατά την οποία στη διάρκεια μιας χρήσης τα ακαθάριστα έσοδα ξεπεράσουν το όριο των 10.000 ευρώ, αυτομάτως στην επόμενη χρήση ο φορολογούμενος θα επανενταχθεί στο κανονικό σύστημα ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπουμε όλοι το τυρί, αλλά δεν βλέπουμε την φάκα , δεν μπορεί, κάπου πρέπει να είναι , που ομως;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.