Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

να ρωτησω κ εγω διαβαζοντας την συζητηση δεν καταλαβα 10000 καθαρα εσοδα η μικτα?τζιρο τι εννοειτε? αν τα τεκμηρια ειναι 12000 μπορω να υπαχθω μπας κ γλυτωσω τιποτα απο το λογιστη που μου στοιχιζει 800 το χρονο?

Link to comment
Share on other sites

10000 μεικτα.Τα τεκμηρια δεν δεν παιζουν κανενα ρολο.  

Οσο για τον λογιστη,800 το χρονο -θα πρεπει να σου κανει τα παντα (φπα-ε3-ε9-ε1-τιμολογια και αλλα).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση,ναι ο λογιστης κανει οσα αναφερεις κ καραμελιτσα καθε φορα που τον επισκεπτομαι για να γλυκανει το πονο μας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ υπέβαλλα για τη μητέρα μου (άσχετο επάγγελμα) στη ΔΟΥ Ν. Ηρακλείου. Το Μ2 το συμπληρώσαμε όπως ανέφεραν παραπάνω οι συνάδελφοι, με ημερομηνία μεταβολής 01/01/2015. Η υπεύθυνη δήλωση σύμφωνα με το υπόδειγμα που είχαν κολλημένο έλεγε εκτός του τζίρου 10,000€ και ότι δεν αγοράστηκε επαγγελματικό αυτοκίνητο, ότι ο επαγγελματίας θα προσκομίσει τη τελευταία περιοδική ΚΑΙ το βιβλίο εσόδων-εξόδων έως το τέλος του Ιανουαρίου.

Τη τελευταία περιοδική το καταλαβαίνω γιατί δεν την έχουμε υποβάλει ακόμη, εξ΄ αλλου περάσαμε και από το τμήμα ΦΠΑ και το τμήμα ΕΣΟΔΩΝ για υπογραφές ότι έχει υποβάλει δηλώσεις ΦΠΑ και εισοδήματος(μια ώρα αναμονής γεμάτη συνολικά), το βιβλίο όμως αφορά σε έλγχο σωστά;και από αυτά που γράψανε οι συνάδελφοι καταλαβαίνω ότι οι άλλες ΔΟΥ δε τα ζητήσανε.

'Ενα μπάχαλο...και δεν ξέρω αν τελικά τη συμφέρει αν ο λογιστής της δε μειώσει την αμοιβή του.

Όσο για το δικό μας επάγγελμα, και την ανταγωνιστικότητα που αναφέρθηκε θα κάνω την εξής ερώτηση, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν καθώς θεωρώ ότι όλοι προσπαθούμε για το καλύτερο και είναι λογικό στην προσπάθειά μας να κάνουμε λάθος επιλογές κι εγώ έχω κάνει πολλές.

Ποιον θα προτιμήσει μια εταιρεία/τεχνικό γραφείο να προσλάβει, το μηχανικό που θα του δίνει α αμοιβή ή το μηχανικό που θα του δίνει α αμοιβή και επιπλέον 23%α  θα εκπίπτει από το ΦΠΑ που εισπράττει από τον πελάτη καθότι η ίδια δεν απαλάσσεται; Επίσης εστω προσλαμβάνει και τους δύο, πόσο πιθανό είναι αυτός με το ΦΠΑ να κόβει στην εταιρεία (ένας εργοδότης) αυτός χωρίς ΦΠΑ απευθείας στους πελάτες(περισσότεροι από τρεις εργοδότες);

Βέβαια αν εργάζεσαι εκτός σπιτιού και πάλι έχεις λιγότερο από 10,000 τζίρο ίσως αλλη είναι η ερώτηση που πρέπει να κάνουμε, και όχι η παραπάνω, οπότε ζητώ συγνώμη για τη μακροσκελή ανάρτησή μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιον θα προτιμήσει μια εταιρεία/τεχνικό γραφείο να προσλάβει, το μηχανικό που θα του δίνει α αμοιβή ή το μηχανικό που θα του δίνει α αμοιβή και επιπλέον 23%α  θα εκπίπτει από το ΦΠΑ που εισπράττει από τον πελάτη καθότι η ίδια δεν απαλάσσεται; Επίσης εστω προσλαμβάνει και τους δύο, πόσο πιθανό είναι αυτός με το ΦΠΑ να κόβει στην εταιρεία (ένας εργοδότης) αυτός χωρίς ΦΠΑ απευθείας στους πελάτες(περισσότεροι από τρεις εργοδότες);

 

 

Αν μιλαμε για "προσληψη", καλο θα ειναι να ξερουμε τι εννοουμε.

Αν μιλας για "μπλοκακι", η εταιρεια δεν εχει να χασει ΤΙΠΟΤΑ απο την καταβολη ΦΠΑ, αφου αυτος εκπιπτει.

Σχετικα μα τα αλλα που αναφερεις, πολλες αλχημειες μπορουν να γινουν, αλλα πρεπει να κατσουμε να σκεφτουμε ποια η φιλοσοφια του καθε μετρου (αν και εφοσον υπαρχει) και οχι αμεσως να βρουμε πλαγιους τροπους....

Link to comment
Share on other sites

Για πρόληψη με μπλοκάκι είναι ακριβώς τα ίδια με πριν? Συμφέρει κάποιον περισσότερο, ή είναι κάποιος ριγμένος ξέρουμε?

 

ΥΓ. Στην ΥΔ δεν υπέγραψα τίποτε για βιβλία παρά μόνο για τελευταία περιοδική...τώρα πως θα γίνει ο έλεγχος...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.