Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευνοϊκές διατάξεις για τους ασφαλισμένους στο ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ με το ΦΕΚ 69Α/2015


Engineer

Recommended Posts

Προβλέπω ένα ταμείο... ελάχιστη δόση 80 ευρώ το μήνα (για να καλύπτει την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη) και από εκεί και πάνω βάσει εισοδήματος, π.χ. ένα ποσοστό 10%

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Προβλέπω ένα ταμείο... ελάχιστη δόση 80 ευρώ το μήνα (για να καλύπτει την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη) και από εκεί και πάνω βάσει εισοδήματος, π.χ. ένα ποσοστό 10%

Αυτό φαίνεται να επικρατεί σαν σενάριο συνάδελφε απλά τo 10% μακάρι να ισχύσει αλλά μου φαίνεται πολύ λίγο εγώ ακούω για μεγαλύτερα νούμερα =20%... Και το ερώτημα είναι βέβαια αν εξισωθούν τελικά οι εισφορές όλων με ποιανού θα εξισωθούν? Με του ΙΚΑ (δηλ 250€ περίπου το μήνα για 25 μέρες ασφάλισης) ή μήπως με του Τσμέδε?

Υπομονή τα (ξανα) άσχημα νέα δεν θα αργήσουν μιας και πάντα διαδίδονται γρήγορα αλλά αισιόδοξος δεν είμαι μιας και το κράτος ξαναέχει ανάγκη χρημάτων...

Αυτό με τις 100 δόσεις ουδείς μπορεί να πει αν θα εξακολουθεί να ισχύει αλλά ίσως τη γλυτώσει, τώρα για τους εργαζόμενους στην ΕΡΤ κτλ τα πράγματα είναι πιο δύσκολα...

Αλλά αυτό που πραγματικά με τρελαίνει είναι να ακούω για άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων και να βάζουν και εμάς μέσα, όποιος θέλει το μηχανηλίκι ας έρθει, χάρισμα του, να πληρώνει 5000€ το χρόνο για να είναι στον ανύπαρκτο ΕΟΠΥ και να κυνηγά τους πελάτες με το τουφέκι... ΕΛΕΟΣ

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για εισφορές αντίστοιχες του ΙΚΑ, το 10% είναι όχι απλά υπεραισιόδοξο, είναι αστείο....

Οι εισφορές του ΙΚΑ είναι αρκετά υψηλώτερες και διαφοροποιούνται ανάλογα το επάγγελμα (έχει δεκάδες κατηγορίες) αλλά τα νούμερα είναι κοντά στο 35-40% επί των ακαθάριστων (μαζί με τις εισφορές του εργοδότη) στις κανονικές κατηγορίες (όχι νέοι-οχι ανεργοι)

Τωρα αν προσθέσετε και τον φόρο 26%+ΕΕ, δεν νομίζω ότι θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.... 

Edited by slammer
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Slammer. Μην ξεχνάτε τις εργοδοτικές εισφορές, γιατί με βάση και αυτές προκύπτει η συνολική συνεισφορά του εργαζομένου στον ασφαλιστικό φορέα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.