Μετάβαση στο περιεχόμενο

διαφορετική μέτρηση τοπογράφου


Amsteris

Recommended Posts

Εάν δεν έχουν συνταχθεί συμβόλαια που να περιγράφουν αναλυτικά τα εν λόγω χωράφια, τα οποία να συνοδεύονται από τοπογραφικά διαγράμματα που να αποτυπώνουν κάποια υφιστάμενα σήμερα, σταθερά σημεία ( μάνδρες, σπίτια, δρόμους, ρέματα κλπ. ) τότε ο τοπογράφος ΔΕΝ μπορεί να σας υλοποιήσει ακριβώς τα όρια του γηπέδου σας, μπορεί εντούτοις να εφαρμόσει με τον ακριβέστερο και ορθότερο κατά την κρίση του, τρόπο τον τίτλο και το παλαιό τοπογραφικό, σε συνδυασμό με τις υφιστάμενες υλοποιήσεις όμορων ιδιοκτησιών, ωστε να καταλήξει σε αποτέλεσμα όσο το δυνατόν κοντινότερο ως προς το εμβαδόν και τις διαστάσεις, στο επιθυμητό. Μαγικές λύσεις και μαντικές ικανότητες, κανένας τοπογράφος δεν διαθέτει. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μα λέμε και συμβόλαια υπάρχουν με τοπογραφικά διαγράμματα όλα,και σταθερά σημεία αποτυπώνουν.Αυτα λέμε είναι δεδομένα.Εγιναν επίσημες μετρήσεις με δύο διαφορετικά συνεργεία τοπογράφων που ηρθαν και οι 2 με τα συνεργεία των βοηθών τους και τα μηχανήματα τους.Το αποτέλεσμα εδω θέλω να σχολιάσουμε και να μου εξηγήση κάποιος τι θα έκανε στη θέση μου.Εχω 4 σημάδια απ τον εναν διαφορετικά βαλμένα απ τα 4 άλλα σημάδια του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

περισσότερα δεδομένα είναι τα εξής (και ευχαριστώ για τις απαντήσεις): είναι εκτός σχεδίου, έχει δηλωθει καταχωρηθεί στο κτηματολόγιο, τα ακριβή όρια θα μου τα πει ο τοπογράφος.Γι αυτό τον έφερα.Εγω γνωρίζω στο περίπου.Αυτός θα μου  πει με ακρίβει ώστε να μπορώ να χτίσω περίφραξη χωρίς να ενοχλώ το γείτονα μου.

Εγω δεν αμφισβητώ ούτε γνωρίζω τους τρόπους μέτρησης τους.Το τελικό αποτέλεσμα απλά είναι δοαφορετικό στον καθένα.Το σημείο Α για παράδειγμα του ενός είναι 1,5 μέτρο πιο πέρα απ το σημείο Α του άλλου....

 

συγνώμη για να καταλάβω , ο καθένας ξέρει τα ακριβή όρια της ιδιοκτησίας του στο εκατοστό ? και την τοπογραφική μέτρηση γιατί την χρειαζομαστε?

 

εγω εχω κληρονομησει όπως χιλιάδες κόσμος ένα χωράφι απ τον παπού μου.Πηγαίνω σε ένα ξεχασμένο χωράφι -και για να μην είμαι παράνομος πριν κάνω μια μικρή περίφραξη- λέω στον τοπογράφο: πές μου ακριβώς που είναι το όριο της ιδιοκτησίας μου.Εγω ξέρω 90%.Πίστευα ότι οι μετρήσεις θα μου το πουν στο 100%. Αυτό σκέφτηκα...

(Τα παρακατω φιλικα.)

Αυτο ειναι και το λαθος που κανουν αρκετοι. Ακριβως όπως εσυ.

Ο τοπογραφος δεν ειναι ουτε μαγος, ουτε φακιρης, ουτε μάντης.

Ο ιδιοκτητης ειναι αυτος που πρπει να ξερει τα συνορα του.

Ο τοπογραφος θα δει τα στοιχεια που θα του δωσεις (τιτλο, παλιο τοπογραφικο, χαρακτηριστικα σημεια, περιφραξεις κ.α.) και θα του πεις ...και ετσι θα μπορεσει να αποτυπωση το "ακινητο" συμφωνα με αυτα.

Υπαρχουν και περιπτωσης οπως διανομη που εκει μπορει με ακριβεια να σου το μετρησει.

 

Τωρα για τον σχολιασμο που λες....πραγματι αν τους εδειξες τα ιδια σημεια....και εβγαλα διαφορετικα αποτελεσματα με αποκλιση 1-2 μετρα.....συμβαινει λογω το ιτο χρησιμοποιησαν διαφορετικο τροπο μετρησης. (ο ενας με δορυφορικο και ο αλλος κλασικο). Οι μετρησεις πραγματι θα ειναι οι σωστες απο αυτον που λειτουργησε-εφαρμοσε σωστα το μηχανημα του.

Edited by gio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μα αν αφήσεις τον οποιονδ'ηποτε να σου πει τα σύνορα του ,αυτονόητα θα τα αυξησει έστω και λίγο !! Αυτονόητο δεν είναι ?   Ο τοπογράφος δεν είναι αυτος που χρησιμοποιώντας επιστημονικά εργαλεία και σταθερά σημεία θα σου πει : είσαι εδω ακριβώς και όχι μισό μέτρο πιο εκεί ?

εννοείτε πως ξέρω τα σύνορα μου.Αλλά το απόλυτα ακριβές και πέραν αμφισβήτησης  σημείο συνόρων πίστευα ότι μόνο ο αντικειμενικός ,ουδέτερος, επιστήμονας τοπογράφος το καθορίζει και γι αυτό δεν αμφισβητείτε πχ από κανέναν γειτονα σε οποιοδήποτε αγροτεμάχιο...

Link to comment
Share on other sites

μα αν αφήσεις τον οποιονδ'ηποτε να σου πει τα σύνορα του ,αυτονόητα θα τα αυξησει έστω και λίγο !! Αυτονόητο δεν είναι ?   Ο τοπογράφος δεν είναι αυτος που χρησιμοποιώντας επιστημονικά εργαλεία και σταθερά σημεία θα σου πει : είσαι εδω ακριβώς και όχι μισό μέτρο πιο εκεί ?

εννοείτε πως ξέρω τα σύνορα μου.Αλλά το απόλυτα ακριβές και πέραν αμφισβήτησης  σημείο συνόρων πίστευα ότι μόνο ο αντικειμενικός ,ουδέτερος, επιστήμονας τοπογράφος το καθορίζει και γι αυτό δεν αμφισβητείτε πχ από κανέναν γειτονα σε οποιοδήποτε αγροτεμάχιο...

Αν ήταν έτσι τότε δε θα γινόταν κανένα δικαστήριο στην Ελλάδα για διαμάχες γειτόνων. Και πίστεψέ με γίνονται πολλά. Οι συνάδελφοι σου έχουν δόσει όλες τις πιθανές απαντήσεις που θα μπορούσα να σκεφτώ. Ο ιδιοκτήτης ενός οικοπέδου/γηπέδου ΟΦΕΙΛΕΙ να γνωρίζει ποια είναι η ιδιοκτησία του. Αν δε γνωρίζει είναι πιθανόν να τον κοροιδέψουν. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.Εχω 4 σημάδια απ τον εναν διαφορετικά βαλμένα απ τα 4 άλλα σημάδια του άλλου.

Καλησπέρα σας!

Έχω τις εξής απορίες:

1) Γιατί δεν φέρνετε σε κοινή συνάντηση τους δύο τοπογράφους μαζί σας ώστε να σας εξηγήσουν οι ίδιοι τον λόγο της απόκλισης;

 

2) Μου φαίνεται λίγο παράξενο να απευθυνθείτε σε δύο διαφορετικούς τοπογράφους αναλαμβάνοντας διπλό κόστος. Να υποθέσω ότι η πρώτη

    μέτρηση σας δημιούργησε πρόβλημα ως προς μία τυχόν μελλοντική οικοδόμηση;;;

 

Εάν το δεύτερο δεν ισχύει και με δεδομένη την τεράστια πτώση των ακινήτων και την ούτως ή άλλως συνήθως χαμηλή αξία των εκτός σχεδίου

γαιών, θα σας συμβούλευα να καθίσετε σε καλοπροαίρετο και φιλικό κλίμα με τους γείτονές σας και να αποφασίσετε για το ποιό τοπογραφικό

θ' ακολουθήσετε και ποιά όρια θα μπουν οριστικά. Αυτό αν γίνει καλό είναι να υπογραφεί  απ' όλους σας και μάλιστα ακόμη καλύτερα

παρουσία μαρτύρων.

Ένα έως δύο μέτρα απόκλιση σε μία πλευρά δεν είναι κάτι το τραγικό εκτός εάν πρόκειται για πολύ μικρό κομμάτι γης που και πάλι σε αυτά

τα μέτρα δεν χωράει ούτε ένα δέντρο.

Εάν όμως όντως κάποια από τις δύο μετρήσεις σας δημιουργεί πρόβλημα σε μελλοντική οικοδόμηση, πάλι καθίστε με τους γείτονες και εξηγήστε

τους την κατάσταση ώστε να βρεθεί μία καλή και κυρίως συναινετική λύση. Εν ανάγκη αποζημιώστε κάποιον γι' αυτά τα λίγα μέτρα προκειμένου να

κάνετε τη δουλειά σας και να μην έχετε προστριβές και δικαστήρια.

Όλα αυτά που λέω βέβαια είναι καθαρά υποθετικά αφού δεν γνωρίζουμε λεπτομέρειες για το ακίνητό σας. Όπως και να έχει, οι πλέον αρμόδιοι

για να σας δώσουν μία απάντηση πιστεύω πως είναι οι ίδιοι οι συντάκτες των τοπογραφικών σε κοινή συζήτηση και των τριών σας.

Καλό σας βράδυ και καλό Σαββατοκύριακο να έχετε!

Edited by postman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το ερώτημα ξεκινησε με το εξης απλο: 2 τοπογράφοι :2 διαφορετικά όρια.3 τοπογράφοι 3 υποδείξεις για όρια.Συμπέρασμα: επιλέγω αυτόν που με συμφέρει και κάνω την περίφραξη εκεί.

Link to comment
Share on other sites

 

εδώ θα βεβαιώσεις με υπεύθυνη δήλωση επάνω στο τοπογραφικό ότι τα όρια υποδείχθησαν από εσένα.
 

 

 

Δανείζομαι τη παραπάνω φράση του κυρίου georgegaleos, για να καταλάβετε ότι δεν είναι τόσο απλό το να διαλέξετε εσείς

την αποτύπωση ορίων που σας εξυπηρετεί. Η ευθύνη θα είναι 100% δική σας εκτός από την περίπτωση που επίσης

σας εξηγεί ο ίδιος άνθρωπος, δηλαδή όταν τα όρια έχουν καθορισθεί από πράξη εφαρμογής και η υλοποίησή αυτών είναι ευθύνη του μηχανικού!

 

Φιλικά σας το λέω και με σεβασμό προς το συμφέρον σας, μην έρθετε σε προστριβή με τους γειτόνους σας για τα όρια, φροντίστε

να έρθετε σε συνεννόηση μαζί τους γιατί και τη δουλειά σας δεν θα κάνετε, αλλά πιθανόν να χάσετε (εκτός από χρόνο και χρήμα) και το δίκιο σας.

Ειδικά στην περίπτωση που δεν είστε της περιοχής και οι υπόλοιποι είναι, όλο το χωριό θα φέρουν μάρτυρες για να υποστηρίξουν τα δικά τους όρια

και αυτό που σας λέω είναι το ελάχιστο από ότι μπορεί να συμβεί στο μέλλον. Τη σύνταξη του τοπογραφικού μπορεί να την κάνει ο τοπογράφος που

εσείς επιλέξετε, υπεύθυνος όμως έναντι του νόμου και των γειτόνων σας είστε εσείς με την υπεύθυνη δήλωση στο τοπογραφικό...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το ερώτημα ξεκινησε με το εξης απλο: 2 τοπογράφοι :2 διαφορετικά όρια.3 τοπογράφοι 3 υποδείξεις για όρια.Συμπέρασμα: επιλέγω αυτόν που με συμφέρει και κάνω την περίφραξη εκεί.

Το ότι ο τοπογράφος αποτυπώνει κάτι, δε σημαίνει ότι σας ανήκει - δεν είναι τίτλος ιδιοκτησίας. Αν ο γείτονας διαφωνήσει μπορεί να πάει την υπόθεση δικαστικώς. Και το δικαστήριο θα αποφασίσει αν εσείς του υποδείξατε λάθος όρια, ή αυτός μέτρησε λάθος...

Απο κει και πέρα εφόσον υπάρχει κτηματολόγιο μπορείτε από κοινού με τους γείτονες να φωνάξετε τοπογράφο να υλοποιήσει τα σημεία του κτηματολογίου

Edited by thanasis3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τώρα μόλις διάβασα αυτά που έγραψε ο κυριος postman και πράγματι δίνει λίγο φως σε μένα΄.Αφορμή πάντως να ρωτησω είναι η διαφορά μετρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.