Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για υπογραφή σχεδίων σε οδοντιατρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Λόγω του ότι δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο, θα ήθελα τα "φώτα" σας παρακαλώ.
Πρόκειται για ένα οδοντιατρείο το οποίο ανακαίνισε κάποιος διακοσμητής, ο οποίος βέβαια δεν έχει δικαίωμα υπογραφής και ως εκ τούτου ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να προχωρήσει. Θέλουν λοιπόν να αναλάβω εγώ την υπογραφή αφού βέβαια κάνω την δική μου αποτύπωση και δω πως οι χώροι και διαστάσεις είναι όντως όπως στα σχέδια που θα μου δώσουν. Επίσης, θα συγκρίνω τις προδιαγραφές από το Προεδρικό Διάταγμα σχετικά με οδοντιατρεία.
Είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;
Και τέλος, πόσα χρήματα θα πρέπει να ζητήσω για αυτό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 



Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι πρόκειται για άδεια λειτουργίας οδοντιατρείου να προσέξεις τη βεβαίωση κύριων χώρων που πρέπει να δώσεις.

 

Για εμένα πρέπει να ελέγξεις οπωσδήποτε  και τις τυχόν αυθαιρεσίες που μπορεί να έχει αφού πρώτα σου δώσουν τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας.

 

Οι αμοιβές είναι προιόν ελεύθερης διαπραγμάτευσης αφού πρώτα εξετάσεις τον κόπο σου και την τεχνική ευθύνη που σε βαραίνει, σε συνδυασμό με τα έξοδά σου, την φορολογία σου και τις ασφαλιστικές εισφορές σου. 

Edited by chrisvach
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ariankarap

Στα πολύ σωστά να προσθέσω ότι τα σχέδια θα τα πάρεις μόνη σου από την πολεοδομία για να είσαι σίγουρη ότι είναι αφενός εγκεκριμένα, αφετέρου τα πιο πρόσφατα (πολλές φορές έχουν κάνει αναθεωρήσεις αδειών, σου δίνουν το αρχικό στέλεχος γιατί δεν γνωρίζουν ή δεν θυμούνται ότι υπήρξε αναθεώρηση).

ΟΙ αμοιβές κατά πάγια φιλοσοφία στο παρόν φόρουμ, δεν συζητούνται δημοσίως. Ισχύει ότι ειπώθηκε. Κοστολογείς την αμοιβή σου, τις ώρες που θα διαθέσεις, τη φορολογία που έχεις, το ταμείο που έχεις να πληρώσεις, λειτουργικά έξοδα κλπ. Όλα αυτά θα πρέπει να τα έχεις υπόψη όταν κοστολογείς αμοιβή, γιατί από κάπου πρέπει να πληρώνονται. 

Πλέον με την υψηλή φορολογία που διέπει το επάγγελμα και επιπλέον η συσχέτιση της ασφάλισης με το εισόδημα, δεν επιτρέπουν εκπτώσεις.

 

Υ.Γ συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ αμοιβές κατά πάγια φιλοσοφία στο παρόν φόρουμ, δεν συζητούνται δημοσίως. Ισχύει ότι ειπώθηκε. Κοστολογείς την αμοιβή σου, τις ώρες που θα διαθέσεις, τη φορολογία που έχεις, το ταμείο που έχεις να πληρώσεις, λειτουργικά έξοδα κλπ. Όλα αυτά θα πρέπει να τα έχεις υπόψη όταν κοστολογείς αμοιβή, γιατί από κάπου πρέπει να πληρώνονται.

 

 

Επισης λαμβανεις υποψη σου την ευθυνη, η οποια και πρεπει να πληρωθει.

Ομοιως, οτι παρεχεις μια υπηρεσια, για την οποια εχεις "κερδισει" το δικαιωμα να μπορεις να την παρεχεις και να την υπογραψεις (σπουδες, εξετασεις, διαβασμα νομοθεσιας, εκμαθηση λογισμικου κτλ).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αποφεύγω να υπογράφω δουλειές που κάνουν άλλοι και δεν τις υπογράφουν για τους εξής λόγους:

 

1. Δεν μπορώ να γνωρίζω την ποιότητα της δουλειάς τους. Αν δεν βάλει ο άλλος την υπογραφή και κατά συνέπεια δεν αναλάβει νομική ευθύνη, δεν έχει λόγο να είναι συνεπής στην δουλειά του.

 

2. Δεν δέχομαι να κονομάει άλλος από την δουλειά και εγώ να πάρω την ευθύνη για χαρτζιλίκι.

 

3. Δεν δέχομαι να με υποβαθμίζουν. Τυχαίνει να γίνεται η δουλειά με "μαύρα" από ένα συνεργείο εμπειροτεχνών (στην καλύτερη) ή λαμογιών (στην χειρότερη), "κλέβει" απ'όπου μπορεί για να κονομίσει περισσότερα και όταν πάει ο μηχανικός να υπογράψει και ζητήσει να τηρηθούν κάποια πράγματα τον βγάζουν μ......

 

4. Αν πριν υπογράψω κάνω πλήρη έλεγχο και τον κάνω σωστά, το κόστος θα είναι μεγαλύτερο απ'ότι αν γινόταν η κατασκευή και ο έλεγχος από ένα άτομο. Αυτό είναι αναμενόμενο καθώς ουσιαστικά θα κάνω ξανά τις μετρήσεις που θα έχει κάνει ο άλλος.

 

5. Δεν θέλω να ενισχύω τον αθέμιτο ανταγωνισμό. Όταν κάποιος δεν έχει κάνει έναρξη ή έχει κλείσει τα βιβλία του, με το να του υπογράφω τις δουλειές είναι σαν να βγάζω τα μάτια μου. Όχι μόνο τα δικά μου αλλά και άλλων συναδέλφων που είναι ενεργοί φορολογικά και προσπαθούν να ταΐσουν την οικογένειά τους με το μεροκάματο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.