Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμβαδόν οικοπέδου


Recommended Posts

Σε συμβόλαιο του 1931, περιγράφεται το οικόπεδο, εντός σχεδίου (σε μεγάλο δήμο της Αττικής) και αναφέρεται ότι υπάρχει "μονοπάτι", την εποχή εκείνη, δίοδος σήμερα, πλάτους 1,20 μ. τότε, η οποία εξυπηρετεί όμορα "αποκλεισμένα οικόπεδα αλλά και το συγκεκριμένο οικόπεδο, όπως αναφέρεται στο συμβόλαιο. Το οικόπεδο περιγράφεται χωρίς τον συνυπολογισμό της διόδου. Σε μεταγενέστερα συμβόλαια η δίοδος αναφέρεται με πλάτος 0,70 μ. και τα τδ, αλλά και τα συμβόλαια, αναφέρουν ότι η δίοδος περιλαμβάνεται στη συνολική έκταση του οικοπέδου.

 

Στο οικόπεδο έχει ανεγερθεί οικοδομή, πριν από δεκαετίες, και υπολείπεται σδ. Το ερώτημα είναι εάν, ο υπολογισμός του υπόλοιπου σδ, πρέπει να γίνει επί της επιφάνειας του οικοπέδου, συμπεριλαμβανομένης της διόδου ή όχι.

 

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων, τους συναδέλφους που θα βοηθήσουν με την άποψή τους.

Link to comment
Share on other sites

MAKAP απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχεις τοπογραφικό.

 

Να σου πώ δική μου αντίστοιχη περίπτωση:επειδή ήμουν στην ίδια θέση,έψαξα να βρω σο αρχείο των συμβ/φων το τοπογραφικό της κατάτμησης.Στο τέλος βρήκα ότι η δίοδος ΔΕΝ συμπεριλαμβανόταν στα τετραγωνικά του οικοπέδου κ ότι η μεγάλη ιδιοκτησία ΠΡΙΝ την κατάτμηση είχε όριο στην ''οδό''.

 

Μετά από έρευνα στο Δήμο,η οδός αναγράφηκε ως ''ιδιωτική οδός μη εγκεκριμένη''.Πράγμα που σημαίνει ότι οι κτηματίες που έκαναν τη διανομή,άφησαν την ''οδό'' σε ''κοινή χρήση'', όλα αυτά ανεπίσημα βέβαια.

 

Τώρα,αν το μονοπάτι ήταν χαρακτηρισμένο ως ''δουλεία'',προφανώς θα ανήκει σε κάθε ένα οικόπεδο που έχει ''προσωπο'' σε αυτό.

 

Στην περίπτωσή σου τα στοιχεία είναι ελλειπή.Το συμβόλαιο λέει ότι περιλαμβάνονται.Αν το οικόπεδο που μελετάς είναι το τελευταίο στην οδό,τότε πάρτο ΜΑΖΙ με την οδό,διαφορετικά ΜΗΝ το πάρεις.Θα τεθεί σε κοινή χρήση έτσι κ αλλιώς για να υπαχθεί στις διατάξεις περί τυφλών οικοπέδων αργά ή γρήγορα.Αφού δεν λέει το συμβόλαιο τίποτα για δουλεία,πράττεις κατά βούληση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση. Διάγραμμα υπάρχει και στο πρώτο συμβόλαιο, και το οικόπεδο έχει πρόσωπο σε κεντρικό δρόμο. Η περιγραφή του ορίου, στο συμβόλαιο προς την την πλευρά του μονοπατιού είναι η ακόλουθη:

"αρκτικώς με μονοπάτι ... πλάτους 1,20 μ., ανέκαθεν όντος του πλάτους τούτου και πέραν τούτου με ..."

Στο τδ, η αντίστοιχη διάσταση αναγράφεται 12,80 μ. και στο συμβόλαιο αναφέρεται 11,60 μ., δηλαδή αφαιρείται το πλάτος 1,20 μ. του μονοπατιού.

 

Το περίεργο είναι ότι, στα επόμενα συμβόλαια και τα τδ που τα συνοδεύουν, οπότε έχει ανεγερθεί και διώροφη οικοδομή, πλάτους 11,70 μ., η αντίστοιχη συνολική διάσταση αναγράφεται 12,40 μ. και σ' αυτό περιλαμβάνεται η δίοδος πλάτους 0,70μ. Στο έδαφος, το πλάτος της διόδου είναι μάλλον 1,20 μ. (δεν το έχω μετρήσει ακόμη, αλλά έχω περάσει και οπωσδήποτε δεν είναι 0,70) και υποψιάζομαι ότι οι κληρονόμοι του αρχικού ιδιοκτήτη "μοίρασαν" τη δίοδο και προσάρτησαν το τμήμα πλάτους 0,70 μ. της διόδου στο οικόπεδο.

 

Το ερώτημα, λοιπόν, δημιουργείται από το γεγονός ότι, στο συμβόλαιο αγοράς το "μονοπάτι" δεν συμπεριλαμβανόταν ενώ στα επόμενα συμβόλαια (αποδοχής κληρονομιάς και δωρεάς εν ζωή) συμπεριλαμβάνεται τμήμα του πλάτους της διόδου.

 

Υποθέτω ότι, και στο κτηματολόγιο θα το έχουν δηλώσει συμπεριλαμβανομένης της διόδου.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε MAKAP

απο την στιγμή που δεν έχει συσταθεί δουλεία διόδου αφού δεν υπάρχει και αντίστοιχη συμβολαιογραφική πράξη το πιθανότερο είναι να είναι οδός σχηματισθείσα κατα παράβαση σχετικών διατάξεων (βλ.ιδιωτική ρυμοτομία)

η επανεφαρμογή της αλληλουχίας τίτλων οδηγεί στο ότι η λωρίδα δεν ανήκει στο αρχικό οικόπεδο

άρα δεν μπορεί να προσμετρηθεί το εμβαδόν και επομένως η λωρίδα μάλλον προσκυρωτέα στα όμορα θα πρέπει να γίνει και αν απαιτείται πρόσβαση σε πίσω τυφλά οικόπεδα στη συνέχεια θα συσταθεί δουλεία διόδου.Γιά το πλάτος κατα την γνώμη μου θα πρέπει να λάβεις υπόψη το υφιστάμενο αφού απο νομικής πλευράς στην λωρίδα λογω του τρόπου και χρόνου σχηματισμού της μπορεί να αναγνωρισθεί χρησηκτησία

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πήρα γραμμή το θέμα, μετά από 2 μέρες. Να πω και γω τη γνώμη μου...

Θεωρώ λοιπόν ισχυρό το τοπογραφικό διάγραμμα και ότι το μονοπάτι ήταν τμήμα της αρχικής ιδιοκτησίας και προφανώς το άφησαν για να περνούν οι γείτονες.

Στη πορεία προφανώς οι κληρονόμοι είδαν ότι δεν είχε γίνει μνεία στο συμβόλαιο κτήσης του '31 και προσπάθησαν να κατοχυρώσουν ότι μπορούσαν από το μονοπάτι.... τουλάχιστο το μεγαλύτερο μέρος του πλάτους.

Σήμερα ... το τοπογραφικό που συνοδεύει τον τίτλο του '31 (από το οποίο κρατάμε την διάσταση του 12,80) σε συνδυασμό με τους νεώτερους τίτλους... νομίζω ότι δίνουν το δικαίωμα να συμπεριληφθεί η ζώνη των 0,70μ στο εμβαδό του οικοπέδου.

 

Τώρα εάν σήμερα το τυφλό όμορο ... δεν είναι τυφλό τότε μπορεί να προσκυρωθεί το υπόλοιπο πλάτος της λωρίδας στα όμορα.

Link to comment
Share on other sites

@GRTOPO

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή και τις (πάντα εύστοχες και έγκυρες) απόψεις σου.

 

Θεωρώ λοιπόν ισχυρό το τοπογραφικό διάγραμμα και ότι το μονοπάτι ήταν τμήμα της αρχικής ιδιοκτησίας και προφανώς το άφησαν για να περνούν οι γείτονες.

Στη πορεία προφανώς οι κληρονόμοι είδαν ότι δεν είχε γίνει μνεία στο συμβόλαιο κτήσης του '31 και προσπάθησαν να κατοχυρώσουν ότι μπορούσαν από το μονοπάτι.... τουλάχιστο το μεγαλύτερο μέρος του πλάτους.

 

Το μονοπάτι δεν ήταν τμήμα του αρχικού οικοπέδου και αυτό περιγράφεται σαφώς στο συμβόλαιο αγοράς αφού το αναφέρει ως βόρειο όριο.

 

Επειδή θεωρώ σημαντικό το θέμα της διόδου, και αφού εξάντλησα την έρευνα στους συνιδιοκτήτες, εκ των οποίων οι νεώτεροι, σε ηλικία, δήλωσαν ότι δεν γνωρίζουν κάτι σχετικό με το θέμα, αποφάσισα να αναζητήσω απαντήσεις από το δήμο, που ευτυχώς, έχει και πολεοδομία, δηλαδή έχει καλλίτερη εικόνα της κατάστασης στα όρια του δήμου.

 

Από τη συζήτηση, με καλή συνάδελφο, προέκυψε ότι, για την ανέγερση της οικοδομής, πριν από λίγες δεκαετίες, στο αποκλεισμένο οικόπεδο, θυμόταν ότι, χρησιμοποιήθηκε σχετική απόφαση του Νομάρχη και υποσχέθηκε ότι θα ψάξει για να βρει το φάκελο της άδειας (λίγο δύσκολο το βλέπω).

 

Σήμερα ... το τοπογραφικό που συνοδεύει τον τίτλο του '31 (από το οποίο κρατάμε την διάσταση του 12,80) σε συνδυασμό με τους νεώτερους τίτλους... νομίζω ότι δίνουν το δικαίωμα να συμπεριληφθεί η ζώνη των 0,70μ στο εμβαδό του οικοπέδου.

 

Έχεις δίκιο σ' αυτό, δεδομένου ότι, την ίδια απάντηση μου έδωσε και η νομικός της εταιρείας, που έχει αναλάβει την επεξεργασία των δηλώσεων ιδιοκτησίας για το Κτηματολόγιο, όταν απευθύνθηκα σ' αυτούς για να διαπιστώνω πώς δηλώθηκαν οι ιδιοκτησίες στο συγκεκριμένο ΟΤ. Δυστυχώς, δεν μου έδωσε στοιχεία για τη δίοδο, αν και επέμεινα αρκετά, δηλώνοντας, παράλληλα, την ιδιότητα του δικαστικού πραγματογνώμονα. Δεν ξέρω εάν μεταπειστεί, όταν θα επισκεφτώ τα γραφεία με την απόφαση του δικαστηρίου και τα υπόλοιπα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.