Μετάβαση στο περιεχόμενο

Archicad Tips & Tricks


Recommended Posts

Kυκλοφορει και ενα καλό ελληνικό βιβλίο για το AC13. Eγώ από αυτό έμαθα

Edited by Gousgounis
παράθεση ακριβώς προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

ποιο είναι αυτό το βιβλίο. Μπορείς να μας πεις;

Ευχαριστώ

Edited by Gousgounis
παράθεση ακριβώς προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Χάιδω αύτο το βιβλίο φαντάζομαι εννοεί ο συνάδελφος.Παραθέτω το link και αν υπάρχει πρόβλημα λόγω διαφήμισης κ.λ.π ας το σβήσουν οι admin και στείλε pm να στο ξαναπώ.

Να πω οτι και εγώ το θεωρώ από πολύ καλό έως εξαιρετικό για κάποιον αρχάριο που θέλει να ξεκινήσει να μαθαίνει το Archicad.. :smile:

Btw αντίστοιχα πολύ καλό έως εξαιρετικό θεωρώ και το άλλο της ίδιας συγγραφέως για αρχάριους στο 3DS MAX.Βέβαια εκεί για να εμβαθύνεις και να πεις οτι κάτι κάνεις δε σε σώζει κανένα βιβλίο ούτε εγκυκλοπαίδεια,θες απλά ώρες ατελείωτες μόνος σου...

http://www.public.gr/product/books/greek-books/technical/civil-engineering-construction/archicad-13/prod820478pp/

Link to comment
Share on other sites

βρε καλά μου παιδιά....θεωρώ τρομερή κλεψιά 50€ για βιβλίο του archicad 13 οταν το πρόγραμμα είναι στην έκδοση 16 και πάμε τάχιστα για την 17.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Oι διαφορές μεταξύ 13 και 16 ειναι μηδαμινές. Eιδίκα για ένα νέο χρήστη δεν έχει σημασία. Aπο το 10 και μετά οι αλλαγές είναι μικρές κάθε φορά. Eγώ όταν το πήρα έλεγα να πάω σε σεμινάριο που ζητούσαν 250 για 3 μέρες. Δε νομίζω ότι θα μάθαινα περισσότερα σε 3ις μέρες...

Edited by Gousgounis
παράθεση ακριβώς προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

άρχισα και εγώ να χρησιμοποιώ το Archicad εδώ και λίγο καιρό.

Αυτό που δεν μπορώ να βρω πως γίνεται (αν γίνεται...) είναι να φτιάξω ένα δικό μου πινακάκι για τις διαστάσεις των παραθύρων (πλάτος, ύψος, πρέκι). Δηλαδή, να μη χρησιμοποιώ αυτά που έχει το πρόγραμμα γιατί δε με βολεύουν. Θέλω να φτιάξω ένα δικό μου και να ακολουθεί το παράθυρο και να προσαρμόζεται στα μεγέθη του παράθυρου κάθε φορά.

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

dada μια από τα ίδια και εγώ,το έχω ψάξει αρκετά και δυστυχώς νομίζω οτι απλά δεν γίνεται,οπότε απλά έχω φτιάξει σε 2d το δικό μου κλασικό πινακάκι και πάω και γράφω τα νούμερα.

Ελπίζω να μας δώσουν αυτή τη δυνατότητα στην έκδοση 17...

Link to comment
Share on other sites

Η δημιουργία ειδικού πίνακα γίνεται ήδη (και από πολύ παλιά) με μερική μετατροπή του Marker macro gs_DW_Marker.gsm (γλώσσα gdl) ...

Δεν είναι κάποια δυνατότητα που θα προστεθεί στο μέλλον, γιατί υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.