Μετάβαση στο περιεχόμενο

Archicad Tips & Tricks


Recommended Posts

Ωραίος kan62,+1!
Στην δικία μου περίπτωση όμως,τη θερμομόνωση την είχα μέσα σε δικέλυφη τοιχοποιία,οπότε δε νομίζω να γίνεται αυτό που δείχνεις,παρά μόνο σε εξωτερική θερμοπρόσοψη.Θα το δοκιμάσω βέβαια μέσα στο Σ/Κ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος kan62,+1!

Στην δικία μου περίπτωση όμως,τη θερμομόνωση την είχα μέσα σε δικέλυφη τοιχοποιία,οπότε δε νομίζω να γίνεται αυτό που δείχνεις,παρά μόνο σε εξωτερική θερμοπρόσοψη.Θα το δοκιμάσω βέβαια μέσα στο Σ/Κ... ;)

 

 

δυστυχως η μονωση στον πυρηνα ειναι πολυ δυσχρηστη στο προγραμμα

σε κατι αλλο που εψαχνα (δεν θυμαμαι τι ακριβως) ειχα βρει μια λυση πειράζοντας την προτεραιοτητα

 

 

(τα ελληνικα στο archicad ειναι λιγο μπερδεμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι σαν χρηστης του autocad-cadware ειπα να μεταπηδησω μονιμα στο archicad.

Θελω να ρωτησω το πινακάκι που εβγαζε το cadware στα ανοιγματα με ποδιες υψοι κ μηκος υπαρχει περιπτωση να το εμφανησουμε στο archicad διοτι δεν το βρίσκω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς όχι JOHNYMAL.Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα και είχα ρωτήσει σε αυτό το topic ή το άλλο και μου είχε απαντήσει ο kan62 οτι γίνεται μέσω "μερικής μετατροπής του Marker macro gs_DW_Marker.gsm (γλώσσα gdl)"

Δες πίσω στο topic που βρισκόμαστε τα μηνύματα 196-201.

Τώρα το πώς γίνεται αυτό ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ,δεν είναι τέτοιου επιπέδου οι γνώσεις μου.Μακάρι να ήταν.Εγώ αυτό που κάνω είναι μια μεσοβέζικη -και χρονοβόρα δυστυχώς λύση-.Έχω σχεδιασμένα σε 2d τα κλασικά πινακάκαι για κουφώματα και πόρτες.Φτιάχνω τα παράθυρα και τις πόρτες επιλέγοντας να εμφανίζεται ένα door-window marker της επιλογής μου από τα "μανίσια".Μετά κάθομαι και γράφω ένα-ένα στα 2d πινακάκια τα στοιχεία,τα αντιγράφω δίπλα στα παράθυρα και μετά εξαφανίζω τα "μανίσια" πινακάκια...

Ευχής έργον θα ήταν κάποιος εδώ μέσα να ήξερε και να είχε κάνει αυτή τη μετατροπή που αναφέρει ο kan62 και μετά να το μοιράζονταν με τους υπόλοιπους,αλλά δεν ξέρω αν το έχει κάνει κανείς ή αν υπάρχουν άλλες λύσεις που δεν ξέρω...
Πραγματικά αυτό το κομμάτι είναι κάτι που με προβληματίζει ΠΟΛΥ στο Archicad γιατί με καθυστερεί πολύ και μου τρώει αρκετό χρόνο.Είναι το κύριο για εμένα μειονέκτιμα ενός προγράμματος που κατά τα άλλα με έχει βολέψει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ... :)


post-69168-0-64439800-1396296879_thumb.jpg

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχα πει τότε ήταν για να δημιουργήσει κάποιος ειδικό πίνακα κουφώματος.

Για γενικού τύπου πίνακα, όπως αυτό που δείχνεις, γίνεται από τις παραμέτρους.

 

Διαλέγεις στο 1 το βασικό πίνακα και τον παραμετροποιείς στο 2 ...

post-68089-0-67097800-1396303258_thumb.jpg

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ,ναι αυτό που δείχνεις το ξέρω,το έχω δοκιμάσει αλλά δεν ήταν αυτό που ήθελα.
Thanx πάντως και πάλι για το ενδιαφέρον και την ανταπόκρισή σου kan62... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με "σύμπλοκες διατομές" ... για ευκολία, επεξεργάσου μια έτοιμη πχ. την "οπτοπλινθοδομή" ...

 

υγ. αν και δε βλέπω το λόγο, γιατί θα χάσεις τη δυνατότητα απεικόνισης του σκελετού χωριστά ... εσύ ξέρεις ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.