Μετάβαση στο περιεχόμενο

Archicad Tips & Tricks


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Μπορώ να δημιουργήσω δικιές μου συντομεύσεις με δύο γράμματα;

Π.χ. ctrl + R+E

Ευτυχώς ΝΑΙ!!!

Options->Work Environment->Work Environment->Work Environment Profiles->Shortcut Schemes-> Keyboard Shortcuts->Customize Keyboard Shortcuts.

Επιλέγω από τη λίστα με όλες τις εντολές του προγράμματος την επιθυμητή εντολή και την συνδέω με το επιθυμητό πλήκτρο ή συνδυασμό πλήκτρων.

Αποδεκτά είναι περίπου όλα τα πλήκτρα με ελάχιστες εξευρέσεις (π.χ. Windows Start button).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

 

giuseppe

Με αυτόν τον τρόπο προσπαθούσα κ πρίν αλλά... δέχεται μόνο ένα γράμμα πχ ctrl (+) A.

 

Τι δεν πάει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω στο δυστυχώς όχι.Dimidomo γιατί χρειάζεσαι οπωσδήποτε 2 γράμματα;Δεν σε εξυπηρετεί κάτι του τύπου ctrl+shift+γράμμα ή ctrl+γράμμα ή κάτι τέτοιο;

Edited by agreas
Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά σου μένουν στο template επομένως δεν έχεις παρά να το κρατήσεις ή να ενημερώσεις αυτό που χρησιμοποιείς ήδη.
Έπιπλα εννοείς νέα αντικείμενα εκτός αυτών που έχει το archicad; Π.χ. ένα gdl ή 3ds object να το περάσεις σε μια βιβλιοθήκη;

Edited by agreas
Link to comment
Share on other sites

agreas, όχι δεν με απασχολεί τόσο...απλά το θέμα το επανέφερε ο giuseppe.

 

Κ εγώ έχω καταλήξει ότι δεν μπορεί να γίνει συνδιασμός 2 γραμματων.

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά σου μένουν στο template επομένως δεν έχεις παρά να το κρατήσεις ή να ενημερώσεις αυτό που χρησιμοποιείς ήδη.

Έπιπλα εννοείς νέα αντικείμενα εκτός αυτών που έχει το archicad; Π.χ. ένα gdl ή 3ds object να το περάσεις σε μια βιβλιοθήκη;

ναι ακριβως. εστω οτι εχω ενα νεο 2D ή 3D αντικειμενο και θελω να το εχω στην βιβλιοθηκη μου για οποτε το χρειαστω.

Παργειγμα δεν εχω καθολου ειδη υγιεινης και θελω να βαλω, τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

Έστω λοιπόν ότι έχεις ανοίξει μια μελέτη σου με όλα τα αντικείμενα (gdl, 3ds objects) και τις βιβλιοθήκες (archicad libraries, accessories libraries) που επιθυμείς.

Πηγαίνεις:

• File → Libraries and Objects → Create Container…

• Θα ανοίξει ο Create Library Container Manager: Εδώ διαλέγεις όλα τα στοιχεία που θες ενοποιηθούν σε μια βιβλιοθήκη

• Πατάς Create, δίνεις ένα όνομα (π.χ. GIO LIBRARY) και σώζεις σαν *.lcf.

Στην επόμενη μελέτη που θα ανοίξεις φορτώνεις την GIO LIBRARY και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.