Μετάβαση στο περιεχόμενο

Archicad Tips & Tricks


Recommended Posts

Εχω φωτογραφια ενός γραφιτι (το βρηκα σε καποιο δρομο)

και θελω να τον βαλω πανω σε ενα τοιχο που εχω δημιουργησει στο archicad.

όπως βαζω στο τοιχο πχ υλικο πετρα ή χρωμα .....αλλα φωτογραφια πως το κανω;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες στα surface settings να δημιουργήσεις νέο υλικό και εκεί να βάλεις την φωτογραφία σου.

 

Στην συνέχεια κατά τα γνωστά.... θα την αναθέσεις στον τοίχο που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα Συνάδελφοι

 

Υπάρχει τρόπος να μικρύνουμε την γραμμή στην οποίο "πατάει" το νούμερο του υψομέτρου;

 

 

post-53561-0-59336400-1512548922.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Κάνω εμβαδομέτρηση με το εργαλείο fill και μου βγάζει αποτέλεσμα 581,49m2, το οποίο είναι λάθος, το έχω κάνει και με πράξεις. Όταν μετράω το εμβαδόν με το εργαλείο measure μου βγάζει 581,87 το οποίο είναι και το σωστό.

Δείτε και την εικόνα

Τι έχει γίνει;;;

χχχ.png

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να τσεκάρεις τις κορυφές του fill. Μήπως μέσα στην περιοχή αυτή υπάρχει "ξεχασμένη" κάποια γραμμή ή αντικείμενο; 

Edited by aath
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα αρχείο που το ξεκίνησα με το AC19 και τώρα το δουλεύω με το AC21. Το πρόβλημα είναι ότι όταν πάω να σχεδιάσω σκάλα δε μου επιτρέπει να εκμεταλλευτώ τις νέες δυνατότητες που προστέθηκαν στο AC21…

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς. Δε μπορείς να σχεδιάσεις σκάλες ή να διορθώσεις τις παλιές που εισήχθησαν από το παλιό μοντέλο:

Οι καινούριες σκάλες διαφέρουν από τις παλιές. Οι Παλιές έρχονται σαν αντικείμενα στη καινούρια έκδοση και δεν έχουν σχέση με το καινούριο εργαλείο για σκάλες.

Ή σχεδίασε καινούρια σκάλα ή αν το πρόβλημα είναι πως κολλάει για κάποιο λόγο το λογισμικό από τη μία έκδοση στην άλλη και δε λειτουργεί το εργαλείο τότε ανέφερε το στην  TOP SOFTWARE ή στο Archicad-Talk.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο συνάδελφος ΚΑΝΑ σε ένα του post το 2009 έγραψε μεταξύ άλλων:

 

" Για τις εκσκαφές τι εννοείς;

Αν θέλεις να υπολογίσεις τον όγκο

Πήγαινε "χώρος" ρυθμίσεις χώρου στο μικρό παράθυρο αυτού του εργαλείου έχει την επιλογή "Σειρά" παρ 6 που είναι "όχι" και επέλεξε "όγκος"

Βάλε "χώρο" σύμφωνα με το περίγραμμα εκσκαφών-ρύθμισε το ύψος σύμφωνα με βάθος εκσκαφών -τώρα σε εμφάνισε το εμβαδό και τον όγκο μέσα στην «σφραγίδα» του χώρου

Αν θέλεις λεπτομερή υπολογισμό του εμβαδού (με τις αριθμητικές πράξεις αναλυτικά -όταν έχεις τρίγωνα τμήματα τόξων και γενικά πολυσύνθετους υπολογισμούς)

Πήγαινε "έγγραφο" μετά "λίστες" "εμβαδό" "ρύθμιση” μετά «δημιουργία λίστας εμβαδού»

Μπορείς να το αποθηκεύσεις ή και να το φέρεις στην κάτοψη Διάγραμμα κάλυψης "

 

1) Πως στο καλό υπολογίζεις τον όγκο; Δεν κατάλαβα τίποτα;

2) Αναλυτικός υπολογισμός του εμβαδού με πράξεις; ΘΕΕ μου.

 

Ξέρεις κανείς πως γίνεται;

 

* ΚΑΝΑ είσαι πολύ μπροστά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα! Ξέρει μήπως κανείς πώς λύνεται αυτό το ζήτημα με το σημείο τομής κουφώματος με σύνθετη διατομή τοίχου;  Είναι custom η δομή του.

656792656_Screenshot2018-09-1413_12_48.thumb.png.c9df8c0d22e5d32d04574f7511220c0c.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.