Μετάβαση στο περιεχόμενο

Archicad Tips & Tricks


Recommended Posts

χρειάζομαι καμπύλη αντηρίδα ξύλινη για μακεδονίτικο στυλ κατασκευής σε χαγιάτι - σαχνισί...

 

εχει κανείς ιδέα? Archicad 16

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Απλά ιδέα,χωρίς να έχει τύχει να το κάνω,αλλά αν μου τύχαινε αυτά θα δοκίμαζα πρώτα:
1)Αν την ευθύγραμμη αντιρίδα την κάνεις morph και μετά δώσεις καμπυλότητα στα σημεία που θες?

2)Αν είχες το add-on Objective (παλαιότερα ήταν ανεξάρτητο add-on,νομίζω τώρα είναι μέσα στα Cadimage Tools) τότε θα καμπύλωνες ό,τι ήθελες...

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε τα εξής

Πάνε στην τομή του κτιρίου σου

σχεδίασε με το εργαλείο "γραμμή" 

3 τμήματα γραμμών μήκους κατά σειρά σε εκατοστά

2 και παράλληλα με τον κατακόρυφο τοίχο

κατόπιν όσο και η υποτείνουσα και τέλος

2 οριζόντια (παράλληλα με την πλάκα του έρκερ σου)

 

Κατόπιν πιάσε την υποτείνουσα και καμπύλωσέ την 

Στη συνέχεια επέλεξε συγχρόνως και τις 3 γραμμές και

πάνε "σχεδίαση" "πρόσθετα σχεδίασης" "trussmarker" "δημιουργία ζευκτού"

βάλε ύψος πλάτος

Με αυτό τον τρόπο θα σου δημιουργηθεί ένα νέο αντικείμενο το οποίο

μεταβαίνοντας στην κάτοψη του αντίστοιχου ορόφου

θα είναι ήδη "επιλεγμένο" και μπορείς άμεσα να κάνεις με το εργαλείο "αντίτυπα"

όσα αντίγραφα θέλεις όπως είσαι στην κάτοψη 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

dimidomo αυτό ακριβώς μου συμβαινει κ εμενα οπως βλεπουμε στην τελευταια εικόνα ο τοιχος αφου εχει κοπει γιατι δεν ακολουθει το εδαφος?

Δεν θα επρεπε να εχει αποκτησει μερικους κομβους ακομα (ο τοιχος) εκει που εφαπτεται με το εδαφος και να μην φαινεται ευθεια?

Νομίζω πως αυτό που ήθελες να σχεδιάσεις το κατάφερες. Από την τελευταία εικόνα φαίνεται ότι ο τοίχος ακολουθεί την κλίση του εδάφους (στο κάτω τμήμα). Κόμβους δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ, και δεν ξέρω αν γίνεται αυτό.

Τι τους θέλεις τους κόμβους;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με "σύμπλοκες διατομές" ... για ευκολία, επεξεργάσου μια έτοιμη πχ. την "οπτοπλινθοδομή" ...

 

υγ. αν και δε βλέπω το λόγο, γιατί θα χάσεις τη δυνατότητα απεικόνισης του σκελετού χωριστά ... εσύ ξέρεις ...

Συνάδελφε δηλαδη εσυ πρωτα σχεδιαζεις κολονες και δοκαρια κ μετα την τοιχοποιια? Σαν να χτιζουμε δηλαδη?

Ξερεις προσπαθω να μπω σε μια λογικη οπως χειριζομαι το ενεργειακο (4μ) δηλαδη να σχεδιαζω ενα τοιχο με ενσωματωμενο δοκαρι και στο τελος να προσθετω τις κολονες και να ενσωματονονται αυτοματα στον τοιχο αλλα απ' οτι διαπιστώνω είναι λάθος.

Edited by JOHNYMAL
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά τα κάνω πρώτα όλα τοιχοποιίες και μετά προσθέτω κολώνες-δοκάρια τροποποιώντας μήκη και ύψη τοιχοποιιών.Φυσικά ο φέρων οργανισμός είναι σε άλλο layer από τις τοιχοποιίες,οπότε παίζοντας με τα layers μπορώ π.χ σε 3D να βλέπω μόνο τα μπετά.Πρώτα μπετά και μετά τοιχοποιίες δεν ξέρω,δεν μου κάθεται με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο σχεδιασμός αρχίζει με τις τοιχοποιίες και όχι τον σκελετό ...

Όμως από τη 17, σε σχέση με παλαιότερες εκδόσεις, σκεπτόμαστε με τη λογική των υλικών που συνθέτουν μια διατομή και την προτεραιότητά τους.

Έτσι μπορούμε να "φορέσουμε" τον σκελετό στο κέλυφος ανά πάσα στιγμή ... ακόμη και να τροποποιήσουμε ύψη ορόφων χωρίς ιδιαίτερη τροποποίηση του ύψους των στοιχείων ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τωρα μαθαινω το archicad 18...

Ειχα ασχοληθει πριν 5-6 χρονια για κανα 2 σχεδια.

Δεν ξερω τα βασικα.

1. πως μπορω να βαλω καγκελα?

2. χρωμα στους τοιχους?

3. να βλεπω μονο το ισογειο ή τον οροφο και οποτε θελω ολα μαζι?

4. υπαρχει καπου στο ιντερνετ στα ελληνικα εγχειριδιο χρησης?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

4)Κυκλοφορεί ελληνικό βιβλίο (της Μαργαρίτας Νικήτα) το οποίο θεωρώ εξαιρετικό,όχι οδηγός εκμάθησης.Τα λεφτά του τα αξίζει με χίλια.Εγώ με αυτό ξεκίνησα,καλύπτει πληρέστατα τα βασικά και κάτι παραπάνω.Από εκεί και περά ψάχτηκα με άπειρα video tutorials και tips από σχετικά site (Cadimage,Graphisoft Help Center κ.λ.π).

Κάνε τα παραπάνω για να μάθεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα και καλύτερα,αυτό σε συμβουλεύω.Είμαι επαρχία,αν ήμουν Αθήνα κ.λ.π θα σκεφτόμουν να πήγαινα και φροντιστήριο με τη λογική της εξοικονόμησης χρόνου εκμάθησης.Μόνος σου θα χάσεις πολύ χρόνο και με μέτρια αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα. Καγκελα μπορεις να βρειςμεσα στην βιβλιοθηκη με τα διαφορα αντικειμενα. Χρωμα στους τοιχους μπορεις να επιλεξεις μεσα στις επιλογες του αντικειμενου. Αλλο ψρωμα σε καθε μια απι τις 2 πλευρες και αλλο χρωμα στην 3 η πλευρα.

Μπορεις να βλεπεις στο 3d οποιον οροφο θελεις. Αν δεν εχεις βρει ακρη ακομα πες μου. Ειναι ευκολο.

 

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.