Μετάβαση στο περιεχόμενο

Archicad Tips & Tricks


Recommended Posts

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος πως κόβω τους τοίχους που βγαίνουν πάνω από τη στέγη και να συμπληρώσω τα κομμάτια του τοίχου που

λείπουν κάτω από τη στέγη;

post-22282-0-12901000-1461174652_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις τους τοίχους και την στέγη πατώντας το shift και κλικάροντας τα στοιχεία. Μετά δεξί κλικ και στο menu πατάς connect και trim elements to roof. Μετά επιλέγεις trim

Link to comment
Share on other sites

Και δώσε μεγαλύτερο ύψος στους τοίχους και μετά την διαδικασια που ανέφερα με trim για να σου καλύψει και τα κομμάτια στο πίσω μέρος

Link to comment
Share on other sites

1oς τρόπος

 

1. Ανοίγεις το solid element operation

2. Ξεκαθαρίζεις στο μυαλό ποιό αντικείμενο θα κόψει ποιό (στην περίπτωση σου η στέγη θα κόψει τους τοίχους)

3. Επιλέγεις την στέγη (αυτό που θα κόψει)

    Από solid... επιλέγεις '' Get operation elements ''

    Επιλέγεις τους τοίχους (αυτό που θα κοπεί)

    από solid... επιλέγεις '' Get target Elements ''

4. Από solid... κάνεις κλικ στις επιλογές Choose Operation Και επιλέγεις '' Subtraction with upwards   extrusion ''. Αυτή η ρύθμιση σου δίνει την επιλογή να κόψεις τους τοίχους από την στέγη κ πάνω.

5. Επιλέγεις '' execute ''

 

* Πρέπει οι τοίχοι θα είναι ποιό ψηλά από την στέγη

post-53561-0-62177400-1461178148_thumb.png

Edited by dimidomo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1oς τρόπος

 

1. Ανοίγεις το solid element operation

2. Ξεκαθαρίζεις στο μυαλό ποιό αντικείμενο θα κόψει ποιό (στην περίπτωση μου η στέγη θα κόψει τους τοίχους)

3. Επιλέγεις την στέγη (αυτό που θα κόψει)

    Από solid... επιλέγεις '' Get operation elements ''

    Επιλέγεις τους τοίχους (αυτό που θα κοπεί)

    από solid... επιλέγεις '' Get target Elements ''

4. Από solid... κάνεις κλικ στις επιλογές Choose Operation Και επιλέγεις '' Subtraction with upwards   extrusion ''. Αυτή η ρύθμιση σου δίνει την επιλογή να κόψεις τους τοίχους από την στέγη κ πάνω.

5. Επιλέγεις '' execute ''

 

* Πρέπει οι τοίχοι θα είναι ποιό ψηλά από την στέγη

2ος τρόπος

 

1. Επιλέγεις έστω τους τοίχους

2. Επιλέγεις το εργαλείο σου που δείχνω παρακάτω

3. Επιλέγεις αυτό το αντικείμενο που θα κόψει (στέγη)

4. Επιλέγεις ποιο τμήμα των τοίχων θα κρατήσεις και κάνεις κλικ σε αυτό (προφανώς το κάτω από την στέγη)

 

αυτάααα

post-53561-0-19734200-1461179000.png

Link to comment
Share on other sites

Άψογος ο dimidomo!

Να συμπληρώσω και εγώ με την σειρά μου ότι ο πρώτος τρόπος με τα SOE είναι προτιμότερος καθότι όλα τα objects που συμμετέχουν στα operations παραμένουν δυναμικώς συνδεδεμένα μεταξύ τους. Αυτό σημαίνει ότι εαν αλλάξει-μετακινηθεί-τροποποιηθεί ένα object, δεν θα χάσει την σύνδεσή του με τα υπόλοιπα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα, μήπως έχει κανείς πινακάκι για διαστάσεις παραθύρων με πλάτος, ποδιά, πρέκι; η πως μπορώ να δημιουργήσω ένα object?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να ασχοληθώ με το archicad, ένας από τους ανασταλτικούς παράγοντες (για εμένα πάντα) ήτανε το άσπρο φόντο που βλέπω σε ότι και αν έχω ψάξει σχετικά (you tube κτλ.) με το archicad. Μπορείς μέσα από το πρόγραμμα να επιλέξεις μαύρο φόντο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.