Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθέτηση οπλισμών σε πεδιλοδοκούς στο εργοτάξιο.


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω μια απορία σχετικά με την κατασκευή τετράτμητων τσερκιών στο εργοτάξιο από τους σιδεράδες. Πρόκειται για πεδιλοδοκο διαστάσεων 50Χ120 και δεδομένο ότι οι τετράτμητοι Φ10/10 δυσκολεύουν στην τοποθέτηση των καταμήκους οπλισμών αφου ο χώρος της εκσκαφης είναι περιορισμένος.(μήκος οπλισμών 12 μ για ζώνη εκσκαφης διαστασης μήκους 13 μέτρων και βάθους 2,50 μ).

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω λοιπόν :Πως θα κατασκευαστούν τα 4τμητα τσέρκια για Π.Δ. 50Χ120 με μανδύες δεδομένο ότι το μήκος των οπλισμών που δουλεύουν οι σιδεράδες στη μάντρα είναι τεσσάρων το πολύ μέτρων. Η σύνθεση όμως των μανδυών πρέπει να είναι τέτοια που να επιτρέπει και την τοποθέτηση των κατα μήκους οπλισμών εντός των τσερκιών στο σώμα της πεδιλοδοκού.Θεωρείστε δεδομένο ότι οι οπλισμοί δεν μπαίνουν εύκολα αφού το πεδιλ/ρια είναι μήκους όσο το σκάμα μου!

Link to comment
Share on other sites

2 μανδύες και δέσιμο εκτός και τοποθέτηση με τηλεσκοπικό γερανό.

Αλλιώς ανοικτοί μανδύες από πάνω και κλείσιμο με κλειδί μετά από την τοποθέτηση των διαμήκων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να τους κατασκευάσεις με μανδύα γιατί δεν βγαίνει το μήκος.

Μπορείς να φτιάξεις 2 μανδύες και να βάλεις τον ένα στον άλλο.

Ακόμα καλύτερα...εκεί που έχεις πρόβλημα φτιάξε συνδετήρες.

Στις περιοχές των υποστυλωμάτων αν θες οι συνδετήρες τους να πάνε μέχρι κάτω χωρίς διακοπή των συνδετήρων της δοκού πρέπει να βάλεις μόνο συνδετήρες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Άρη, έτσι όμως είναι η απλή λύση που σκέφτηκα εγώ,αλλά τα συνεργεία έχουν πρόβλημα στο να περάσουν έπειτα τους διαμήκους οπλισμούς. Ο σιδεράς πρότεινε την απλή λύση 2 ανάποδων Π για να φτιαχτούν οι τμήσεις του συνδετήρα, να μπούν έπειτα οι οπλισμοί και να δεθούν και να κλείσει απο πάνω το σύστημα συνδετήρων με καπάκι!Πρόκειται για μανδύες και δεν ξέρω πως αλλιώς μπορεί να γίνει.Σαν λύση πάντως δεν φαίνεται αποδοτική εφόσον δεν πιστευω το συστημα να λειτουργεί σωστα στη διάτμηση!

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω λοιπόν :Πως θα κατασκευαστούν τα 4τμητα τσέρκια για Π.Δ. 50Χ120 με μανδύες δεδομένο ότι το μήκος των οπλισμών που δουλεύουν οι σιδεράδες στη μάντρα είναι τεσσάρων το πολύ μέτρων. Η σύνθεση όμως των μανδυών πρέπει να είναι τέτοια που να επιτρέπει και την τοποθέτηση των κατα μήκους οπλισμών εντός των τσερκιών στο σώμα της πεδιλοδοκού.Θεωρείστε δεδομένο ότι οι οπλισμοί δεν μπαίνουν εύκολα αφού το πεδιλ/ρια είναι μήκους όσο το σκάμα μου!

 

 

 

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ .APOLLO 76

βαλτους να τα κανουν με στεφανια

και να μονταρουν ενα-ενα το καθε τετρατμητο, και μετρα ποσα περνει το αναπτυγμα του δοκου.

και βαλε τα μισα στην μια ακρη ,και τα αλλα μισα στην αλλη ακρη ορθια .

και συρταρωσε τα πανω + κατω σιδερα ,και στα κατω σιδερα βαλε ενα ξυλο [ λατακι ]για να

ειναι σηκωμενα , και αραδιασε τα στεφανια ανα ποσους ποντους εχει η μελετη.

καλη τυχη

ωραιους σιδεραδες εχεις να κανουν φουρκετες τι ειναι αυτα ρε παιδια '.'.

 

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

 

Ο σιδεράς πρότεινε την απλή λύση 2 ανάποδων Π για να φτιαχτούν οι τμήσεις του συνδετήρα, να μπούν έπειτα οι οπλισμοί και να δεθούν και να κλείσει απο πάνω το σύστημα συνδετήρων με καπάκι!Πρόκειται για μανδύες και δεν ξέρω πως αλλιώς μπορεί να γίνει.Σαν λύση πάντως δεν φαίνεται αποδοτική εφόσον δεν πιστευω το συστημα να λειτουργεί σωστα στη διάτμηση!

 

 

αγαπητε φιλε apollo76

 

θα εχουν τα [ αναποδα π ] και αγκιστρα πανω κατω ,η θα τα εχεις ισια ,'',,''

τι διαμετρο σιδερα εχεις και ποσα , τα εχεις και με γωνια ,

αν σε προβληματιζει βαλτα και ματιστα τα σιδερα ....

 

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάλει καπάκια! Αρκεί να αφήσει τους μανδύες ανοικτούς από επάνω με το " καπάκι" να αναμένει κατακόρυφα και τον "γάντζο" έτοιμο, ώστε αφού περάσει τους διαμήκεις να κλείσει τους μανδύες επί τόπου με κλειδί. Είναι αυτό που σου γράφω παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως μπορει να βαλει τετρ/μητο μανδυα,και να αφησει 2,5 μετρα απο το τελος τις δοκου (ετσι ωστε να μπορει να κοιλιασει τα σιδερα για να περαστουν) βαζοντας κολλητα στον τελευταιο μανδυα 25 χυμα (αν ειναι ανα 10 ποντους) τσερκια 50/1,20 και 25 τσερκια χυμα 20/1,20 για να γινει τετρα/μητο.

Αφου περαστουν ολα τα σιδερα μπορει να τα απλωσει.

Ετσι δεν θα χασεις ουτε την ουσια του τετρα/μητου ουτε θα κανεις μερεμετια.

Link to comment
Share on other sites

Να προσέξεις στους κόμβους να περνάει το μπετό από τα σίδερα. Έχω δει κόμβους σε δύσκολες περιπτώσεις με πολλά σίδερα που έπρεπε να αλλάξουν και να υπολογιστούν ξανά για να υπάρχει αρκετό μπετό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.