Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες επισκευής χωρίς άδεια - πώς "νομιμοποιούνται";


JTB

Recommended Posts

Προσφυγική κατοικία ... Καταλαβαίνετε...

Σε τοίχο υπερμπατικής, άρα φέρουσας, και μάλιστα σε μεσοτοιχία (κτίσμα με όριο οικοπέδου) παρουσιάστηκαν μεγάλες ρωγμές στο σοβά, διαμπερής ρωγμή στα τούβλα και αποκόλληση σε σημεία στην ένωση με τη στέγη... Ετσι γράφει η έκθεση αυτοψίας της πολεοδομίας η οποία έγινε αρκετό καιρό πριν και στην οποία αναφέρονται τα :

1. Απαιτείται άμεσα η επισκευή, αφού βγεί σχετική οικοδομική άδεια....

2. Η επισκευή πρέπει να γίνει υπό την επίβλεψη αρμόδιου μηχανικού...

3. Θα πρέπει να γίνει εντός 1 μήνα από την αυτοψία...

 

Δεν έγινε λοιπόν όταν έπρεπε, αλλά πολύ αργότερα με αποτέλεσμα τώρα να είναι φτιαγμένο, προφανώς όχι με άδεια και προφανώς ούτε με μηχανικό... Βάλαμε (μου λένε) πλέγμα, τούβλα, λάσπη, το κάναμε πολύ δυνατό...

Επειδή δεν έγινε σωστά η διαδικασία, το πράγμα είχε πάρει το δρόμο του και τώρα αντιμετωπίζουν δικαστήριο... Για ποιό λόγο, μή με ρωτάτε...

 

Πήγε ο άνθρωπος στη Πολεοδομία και έκανε αίτηση για νέα αυτοψία, δηλώνοντας ότι όλα είναι φτιαγμένα και τελειωμένα...

Του λένε λοιπόν ότι δεν γίνεται τώρα κάτι από αυτούς, αφού δεν μπορούν να δώσουν χαρτί για κάτι που ήδη φτιάχτηκε... Για να τον βοηθήσουν παραβλέπουν το ότι δεν έβγαλε άδεια, και τον έστειλαν να βρεί έναν ιδιώτη μηχανικό που θα του υπογράψει χαρτί (φαντάζομαι τύπου υπεύθυνης δήλωσης) ότι επέβλεψε τις εργασίες και ότι όλα έγιναν σύμφωνα με τους κανόνες της τεχνικής...και τηρήθηκαν τα μέτρα ασφαλείας... Καλό εεε;;;

 

Δηλαδή αν υπογράψω ένα τέτοιο χαρτί :

1. Το βασικότερο, υπογράφω για κάτι που δεν είδα.... που μπορεί αύριο να πέσει... και φανταστείτε ότι ο ένας από αυτούς είναι πειραγμένος...

2. Υπογράφω ως επιβλέπων για κάτι αυθαίρετο...

3. Υπογράφω ως επιβλέπων για τη τήρηση των μέτρων ασφαλείας και των κανόνων της τεχνικής...

4. Η εργολαβία πως έγινε, από ποιόν και με τί... θα αυτοσχεδιάσω...

5. Προφανώς είμαι και για εύλογο χρονικό διάστημα εντελώς υπεύθυνος...

 

Ερώτηση 1 : Θα υπογράφατε;

Ερώτηση 2 : Αν είχατε μεγάλη εμπιστοσύνη στον πελάτη ή ανάγκη να μη χάσετε έστω αυτή τη χαζοδουλειά, πόσα θα ζητάγατε για τη δήλωση άρα και την ευθύνη;

 

Εγώ ήδη αποφάσισα να μην υπογράψω αν και ισχύει το ζήτημα της 2 ερώτησης... Πάντως θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Απο που να το πιασεις και που να το αφησεις....

Και καλα, εμπιστοσυνη στον πελατη εχεις, στην πολεοδομια που ζητησε αυτο που ζητησε τί εμπιστοσυνη εχεις??? Οτι δεν θα τους γυαλισει το ματι και δε θα σου στειλουν μια ωραια προσκληση για παρανομες και αυθαιρετες εργασιες???

Link to comment
Share on other sites

Απ' όπου και να το "πιάσεις" μπάζει .

 

Σίγουρα κάποια στιγμή θα έχεις κάποιο "χαρτάκι" και άντε μετά να ξεμπλέξεις ...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, αλλά ο αρχιτέκτονας, πολύ "συνάδελφος"... Βρες το βλάκα να υπογράψει, υπάρχουν αρκετοί εκεί έξω... (ελεύθερη μετάφραση)...

Link to comment
Share on other sites

Αυτος μπορει να εριξε αδεια να πιασει γεματα..

Μπορει να εχει κανεναν δικο του για τετοιες δουλειες (και για το χαρτζιλικι)..

Link to comment
Share on other sites

Στην παραπάνω διαδικασία ξεχνάτε μία βασική, βασικότατη παράμετρο: ποτέ μα ποτέ δεν εμπιστευόμαστε ένα πελάτη για την (προφορική) παρουσίαση γεγονότων και δεδομένων - πόσο μάλλον όταν εμπλέκεται Πολεοδομία! Δε τίθεται θέμα επί προσωπικού, απλά κατά 99,9% άλλα ακούνε οι, άσχετοι με το επάγγελμα, άνθρωποι και άλλα καταλαβαίνουν.

 

Εγκυκλοπαιδικά...πώς μπλέχτηκε η Πολεοδομία την πρώτη φορά?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1 : Θα υπογράφατε;

Ερώτηση 2 : Αν είχατε μεγάλη εμπιστοσύνη στον πελάτη ή ανάγκη να μη χάσετε έστω αυτή τη χαζοδουλειά, πόσα θα ζητάγατε για τη δήλωση άρα και την ευθύνη;

1. OXI

2. και πάλι ΟΧΙ,

εκτός αν ήταν ο πατέρας μου (που πάλι θα το σκεφτόμουν)

πάντως ΟΧΙ αν ήταν ο αδελφός μου (αν καταλαβαίνεις τι εννοώ)

 

για να μη μας γράφεις από μέσα από τον Κορυδαλλό

-----

έχει δίκιο ο ss_sk πήγαινε μια βόλτα από την πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τους συναδέλφους ότι δεν πρέπει να υπογράψεις το "χαρτί" , ωστόσο εάν για δικούς σου λόγους (οικονομική ανάγκη ή υποχρέωση ) θέλεις να τους βοηθήσεις τότε θα μπορούσες να κάνεις μακροσκοπικό έλεγχο των επισκευών (καθαίρεση επιχρισμάτων απαραίτητη) και να τους χορηγήσεις μια έκθεση που θα αναφέρει τι παρατήρησες πχ. ύπαρξη πλέγματος κλπ. ΧΩΡΙΣ να εκφέρεις άποψη για την επάρκεια των επισκευών.

 

Η πρόταση δεν είναι ούτε η πλέον οικονομική για τους πελάτες ούτε επιστημονικά ορθή κατά την αποψή μου, ωστόσο ίσως τους βοηθήσει στο δικαστήριο και ο μόνος λόγος που τη παραθέτω είναι το ότι μάλλον πρόκειται για ταλαίπωρους που έμπλεξαν ελείψη χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.