Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Οικόπεδο εκτός σχεδίου


Νίκος1984

Recommended Posts

Καλησπέρα,

είμαι νέος στο site σας και θα ήθελα να μου εξηγήσετε πώς ακριβώς μπορώ να αξιοποιήσω έναν "αγρό", όπως αναφέρεται στο συμβόλαιο, που βρίσκεται εκτός σχεδίου πόλης, ορίων οικισμου, περιμετρικής ζώνης αυτών και Ζώνης Οικιστικού Ελέγχου(Ζ.Ο.Ε), καθώς και εκτός ζώνης ή περιοχής που αφορούν οι διατάξεις του νόμου 1337/1983, που βρίσκεται στη θέση "Αγριλιές" της κτηματικής περιφέρειας Αμαρύνθου Ευβοίας, του δήμου Αμαρυνθίων και έχει έκταση 414,5 τετραγωνικά μέτρα.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

1) Να το σπείρεις και να περιμένεις πότε και αν θα μπει στο σχέδιο.

2) Να το πουλήσεις σε ένα όμορο ή να αγοράσεις από έναν όμορο προκειμένου, υπό προϋποθέσεις που θα σου εξηγήση ο τοπογράφος της επιλογής σου, να γίνει άρτιο και οικοδομήσιμο.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές καθώς δεν έχω γνώση της περιοχής που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

το περνας δασαρχειο, το φραζεις, βαζεις εσπεριδοειδη, και κηπευτικα και εχεις μια πολυ καλη οικονομια στον οικογενειακο σου προϋπολογισμο

 

(netmin, σε τοπογραφο εχει ηδη παει...αντιγραφη της δηλωσης μηχανικου κανει...)

Link to comment
Share on other sites

Νίκος1984

το γεωτεμάχιο σας έχει πολύ μικρό εμβαδό και δεν πρόκειται να καταστεί αρτιο και οικοδομήσιμο με βάση τα μέχρι στιγμής στοιχεία που παραθέτετε

ακόμη και η συνένωσή του με άλλο μεγαλύτερο σε εκτός σχεδίου περιοχή δεν θα σας αποδώσει κάτι ιδιαίτερο

ίσως η ενοικίαση π.χ για μάντρες υλικών η μη στεγασμένους αποθηκευτικούς χώρους κλπ είναι μιά λύση αρκεί να μην απαιτούνται οικοδομικές άδειες για εκαταστάσεις

Link to comment
Share on other sites

μια καλη ιδεα αν περναει κοσμος απο εκει ,ειναι να βαλεις μια καντινα και να πουλας σαντουιτσ,αναψυκτικα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον. Ήμουν σίγουρος ότι δεν μπορώ να χτίσω απλά έλεγα να βάλω μια τροχοβίλλα ή ένα τροχόσπιτο!Για λυόμενο νομίζω ότι χρειαζεται άδεια!έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τι χρειάζεται για άδεια για λυόμενο?

 

Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει αναλυτικά?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Oτι ακριβώς μελέτες και εγκρίσεις χρειάζεται για ένα οποιοδήποτε ίδιο κτίριο μη λυόμενο.

 

Η μόνη διαφορά είναι στην στατική μελέτη η οποία ενδεχομένως να έχει κάποια γενική έγκριση τύπου από την εταιρεία. Εκει συνεννοείσαι με στατικό πολεοδομίας και εταιρεία .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.