Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


Recommended Posts

Κύριε Συγγρέ,

Μετά το coords.gr, η κοινότητα των τοπογράφων (κι όχι μόνο) σας ευχαριστεί για τη νέα σας προσφορά!

Στο θέμα αυτό θα βρείτε πάνω από 100 τριγωνομετρικά, σύμφωνα με τις αναφορές των συναδέλφων, που έχουν καταστραφεί και μπορείτε να περάσετε τη πληροφορία αυτή στο νέο site σας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε,

 

κατ' αρχήν να δηλώσω περήφανος ΥΙΟΣ του Γιάννη Συγγρού, δημιουργού του coord_gr.

To http://trigonometrika.gr/ το φτιάξαμε με την αγαπητή συνάδελφο Έρη Μπούρη, και προέκυψε για να καλύψει αυτή την ανάγκη που υπήρχε (όπως και το coord_gr...). Αν και τώρα υπάρχει το HEPOS, υπάρχουν ακόμα συνάδελφοι που:

είτε καβαλάνε κορυφές για έλεγχο

είτε δεν θέλουν το (ψιλο-)νταβατζιλίκι της Κτηματολόγιο (μην παρεξηγηθώ: το HEPOS είναι τεράστια υπόθεση)

είτε είναι αρκετά τρελοί ώστε να σκαρφαλώνουν, ελπίζοντας σε αποζημίωση από την θέα...

Χαίρομαι που βλέπω ήδη μια πολύ θετική ανταπόκριση, και είμαστε ανοιχτοί σε παρατηρήσεις-διορθώσεις-επεκτάσεις

(ο πατέρας μου δεν θυμάται και ο ίδιος πόσες εκδόσεις έβγαλε...).

 

Με εκτίμηση,

Α. Συγγρός

 

ΥΓ. Ελπίζω να βοηθήσει κόσμο, αλλά για να μην παριστάνω και τον άγιο, και επειδή δεν είμαι ο πατέρας μου (όσοι τον ξέρουν καταλαβαίνουν τι εννοώ), υπάρχει και διαφημιστικός χώρος στην ιστοσελίδα...

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Περήφανε γιε, όπως και να έχει .... ευχαριστούμε.

Όπως σου είπα τα τριγωνομετρικά που είναι ανενεργά είναι ανοιχτά σε αυτό το θέμα και μπορείς να αντλήσεις τη πληροφορία και να την ενσωματώσεις στο site σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

 

@ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΥΓΓΡΟΣ

Αντρεα σου εστειλα και ΠΜ (Απεστάλη 30 Ιούνιος 2013 - 21:33)

αλλα πολυ πιθανον να μην το ειδες, σου το παραθετω και εδω, μιας και ειδα οτι ειναι σχετικο το νημα.

 

 

 

Σ'ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σου Ανδρεα, 

πολυ καλη η δουλεια σας και το χρησιμοποιω και εγω πλεον το site!

Πιστευω όμως πως τόση προσπαθεια συναδελφων

(και συμπεριλαμβανω και τον εαυτο μου) θα επρεπε να εκτιμηθει λιγο περισσοτερο

στη την ιστιοσελιδα σου. Αλλωστε 'ολοι πλεον(ακομη και τα blogs που διαβαζουμε) 

αναφερουν ρητα την πηγη της πληροφοριας.(αυτοι βεβαια εχουν υποχρεωση πλεον)

Ευχομαι λοιπον μελλοντικα να προσθεσεις 

και credits σε αυτους που εκαναν τοσο κοπο να συλλεξουν αυτα τα στοιχεια και εχασαν

χρονο, χρημα, προσπαθεια για να βρουν(η να φωτογραφησουν ενα κατεστραμενο βαθρο)

Με εκτιμηση

 

Κανοντας λοιπον τον σχετικο ελεγχο 

http://trigonometrika.gr/home?lat=40.952919&lng=24.623732

βλεπω πως σε ολη την περιφερεια ισχυει το εξης

 

Προστέθηκε στις 09/05/2013 από το χρήστη arigo78
calendar_alt_stroke_16x16.png  Ημερομηνία Επίσκεψης: 08/05/2013

 

Ισως μια διορθωση θα ηταν αρκετη

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ jojo,

Δεν είχα δει το ΠΜ.

Δεν είχα σκοπό να "κλέψω" τη δόξα κανενός. Απλά δεν ήθελα να περιμένω τους χρήστες του michanikos.gr να εγγραφούν και στο trigonometrika. Το site για να βγει, έπρεπε να έχει ένα ελάχιστο περιεχόμενο. Οι δικές μου "αναβάσεις" δεν αρκούσαν.

Θα κοιτάξω τις επόμενες μέρες να ενημερώσω τις αναφορές ως προς τους...αναφερόμενους. Στείλε μου σε ΠΜ το όνομά σου στο site, να βάλω το όνομά σου στις αντίστοιχες αναφορές. Και θα φτιάξω και όσους μπορέσω να εντοπίσω (πχ. ο agior είναι agior...).

ΜΦΧ

Link to comment
Share on other sites

Θα εκλαβω την απαντηση σου ως φιλικη, οσο αναφορα την εκφραση "..κλεψω δοξα κανενος" 

Φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σε μια κουβέντα για ένα site "κοινόχρηστο".

Μόνο φιλική θα μπορούσε να είναι η απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

και για να μη μου κλεψει τη δοξα κανεις..

για την πληροφορηση των συναδελφων, οπως θα προτιμουσα να το πω εγω, 

μιας που μετρησα εκει, παραθετω (φιλικα) αφου ειμαστε σε κοινοχρηστο site κ μόνο φιλική θα μπορούσε να είναι η απάντηση  (δηλαδη αν ειμασταν μεσω ΠΜ δεν θα ηταν φιλικη?) το επομενο σημειο:

 

Η ΓΥΣ το εχει ως υπαρκτο, αλλα το ανεβαζω για οσους εχουν τις παλιες τιμες και δε το γνωριζουν(το νεο βρισκεται 92μ. πιο ανατολικα )

ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΠΑΛΙΟΥ

Χ=378696.3Χ

Υ=4528448.0ΧΧ

Ζ=52.5Χ

στα 92 μετρα ανατολικα ιδρυθηκε νεο

Χ=378785.Χ

Υ=4528472.Χ

Ζ=52.Χ

 

Κωδικός Φ.Χ.---Κωδικός Τάξη----Ονομασία Σημείου Υπαρξη-------Περιγραφή---Ονομασία Φ.Χ. 50.000

--------176----------67-----IV--------------ΛΕΙΒΑΔΙΑ---------ΝΑΙ-----------ΒΑΘΡΟ---------ΚΟΥΦΑΛΙΑ

 

Link to comment
Share on other sites

Kane, τις συντεταγμενες δεν τις πηρα απο την ΓΥΣ,αλλα απο RTK. Μηπως γνωριζεις αν η ΓΥΣ εχει το νεο ή το παλιο? Θα σε εχω στο νου μου την επομενη φορα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.