Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, atzio11 said:

Αυτές οι τιμες που παραθεσα είναι του νεου...παντα σε ΗΑΤΤ ΓΥΣ.Του παλιου περιμενω απαντηση από την ΓΥΣ.

Οι μετατροπες και οι παραβολες που κανω είναι από τριγωνισμούς και εργασιες της Τοπογραφικης..άλλο βαθρο παλιο ΓΥΣ δεν χρησιμοποιηθηκε από την Τοπογραφικη για αυτή την διανομη. 

Link to comment
Share on other sites

Οποτε να μην σε ξαναρωτησω για 3η φορα αν εχεις τιμες του συγκεκριμενου βαθρου απο την ιδια την τοπογραφικη. Ειτε για αυτο ειτε για κανενα αλλο ε;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε (βλέπω συν.) πιστεύω πως έτσι που θέτεις το θέμα ποτέ δεν θα βγάλεις άκρη. Έχεις μία πληροφόρηση που μπορεί να είναι και λανθασμένη. Εγώ στα αρχεία μου βλέπω πως το τριγ. σημείο που μας δίνεις, το έχει ακριβώς και η ΓΥΣ με τις ίδιες τιμές (οι τιμές αυτές κανονικά απαγορεύεται να κυκλοφορούν) και σαν τριγωνομετρικό (ΙΙΙ) τρίτης κατηγορίας, που σημαίνει πως είναι αρκετά παλαιό (δεν είναι μόνο τα τετράγωνα παλαιά). Πιθανότατα να έχεις , όπως και άλλοι συν.  το ίδιο μπέρδεμα γύρο από το θέμα ΕΓΣΑ!! Θα στο ξαναπώ . Αν πιστεύεις ότι σε αυτή την θέση υπήρχε κάποτε άλλο τριγωνομετρικό ( η ΓΥΣ στις λίστες της θα το είχε σαν καταστραμένο) μπορείς να ρωτήσεις κάποιον παλαιό συνάδελφο τοπογράφο που ίσως γνωρίζει κάτι παραπάνω.  Κάνουμε την δουλειά μας με τα υπάρχοντα.

Και να υπήρχε άλλο δεν θα βρεις ποτέ τις τιμές συντεταγμένων  ΗΑΤΤ -ΓΥΣ. Μόνο από κάποιον συνάδελφο που το δούλεψε. Μην χάνεις το χρόνο σου.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, atzio11 said:

Αυτο που λες και στα 4 βηματα εχει γινει επακριβως , και μετα από επισκεψη στον χωρο εχω καταληξει στο συμπερασμα   ότι η ΓΥΣ εχει τοποθετησει στην ιδια θεση με το παλιο τον νέο κυλινδρο ,απλα ηθελα να το τσεκαρω και με τις συντεταγμενες της.Ειναι οι ιδιες  περιπου?Για να είμαι ποιο απολυτος οι διαφορες μου είναι της ταξης των 0,50μ

Είναι απόλυτα λογική η διαφορά...Αλλά όχι να εφησυχάσεις όταν μιλάμε για κλίμακες 1:200 ή 1:500. Αναφέρεσαι -φυσικά- σε μεγάλο φύλλο έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Μη κάνεις σπασμοδικές κινήσεις, αν αυτό που θα κάνεις δεν είσαι σίγουρος γιατί το κάνεις. 

Είναι αδύνατον να έβαλε η ΓΥΣ, στο "περίπου ίδιο" τρ. σημείο και να το δείχνει στις λίστες της σαν (ΙΙΙ) κατηγορίας. Πως το ξέρεις αφού, όπως λες,  η Τ.Υ ΔΕΝ το χρησιμοποιεί στην διανομή της, για να έχεις εσύ κάποια αναφορά, για τις "παλιές" τιμές του. Πάντως από την ΓΥΣ,  είναι αδύνατο  να τις έχεις.... Άρα πως βγάζεις αυθαίρετα το συμπέρασμα πως κάπου έκει , στο περίπου .5μ , υπήρχε κάποτε άλλο?????????????????

Αν δεν μπορείς να δουλέψεις σε Εγσα (δεν είναι κακό ούτε είσαι ο μόνος) και μάλιστα με αρχικές τιμές Τοπογραφικής Υπηρεσίας (εγώ δεν τις ονομάζω ποτέ ΗΑΤΤ), δες να συνεργαστείς με κάποιον συνάδελφο της περιοχής. Κερδισμένος θα βγεις . Άκουσέ με. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nbr said:

Φίλε (βλέπω συν.) πιστεύω πως έτσι που θέτεις το θέμα ποτέ δεν θα βγάλεις άκρη. Έχεις μία πληροφόρηση που μπορεί να είναι και λανθασμένη. Εγώ στα αρχεία μου βλέπω πως το τριγ. σημείο που μας δίνεις, το έχει ακριβώς και η ΓΥΣ με τις ίδιες τιμές (οι τιμές αυτές κανονικά απαγορεύεται να κυκλοφορούν) και σαν τριγωνομετρικό (ΙΙΙ) τρίτης κατηγορίας, που σημαίνει πως είναι αρκετά παλαιό (δεν είναι μόνο τα τετράγωνα παλαιά). Πιθανότατα να έχεις , όπως και άλλοι συν.  το ίδιο μπέρδεμα γύρο από το θέμα ΕΓΣΑ!! Θα στο ξαναπώ . Αν πιστεύεις ότι σε αυτή την θέση υπήρχε κάποτε άλλο τριγωνομετρικό ( η ΓΥΣ στις λίστες της θα το είχε σαν καταστραμένο) μπορείς να ρωτήσεις κάποιον παλαιό συνάδελφο τοπογράφο που ίσως γνωρίζει κάτι παραπάνω.  Κάνουμε την δουλειά μας με τα υπάρχοντα.

Και να υπήρχε άλλο δεν θα βρεις ποτέ τις τιμές συντεταγμένων  ΗΑΤΤ -ΓΥΣ. Μόνο από κάποιον συνάδελφο που το δούλεψε. Μην χάνεις το χρόνο σου.  

Σιγουρα εχω δει και σε αλλες θεσεις νεα βαθρα οπου το παλιο ηταν 6 μετρα πιο βορεια για παραδειγμα και δεν αναφερει οτι το εχει σαν κατεστραμενο,το συγκεκριμενο αναφερεται στον τριγωνισμο της Διανομης ως ΓΥΣ ,σιγουρα υπηρχε κατι διαφορετικο εκει πανω απο αυτο που ειναι σημερα !

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις. Απαντώ για να μη θεωρηθεί, προ πάντων από τους νέους συν. , πως αυτό που λες είναι το σωστό.

Η ΓΥΣ, από τότε που ΞΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕ και έδωσε νέες τιμές, γύρο στο 1977 - 1980, αυτό που κάνει είναι να γράφει στις λίστες της την λέξη "κατεστραμμένο", αν πάρει αυτό το χαμπέρι από κάπου. Αμέτρητα τρ. Σημεία σε όλα τα μέρη της Ελλάδας είναι κατεστραμμένα και μάλιστα σε πολύ κομβικά σημεία. 

Αν το πιστεύεις λοιπόν ....βρες το και υλοποίησε το.

Καλή συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, nbr said:

Μη κάνεις σπασμοδικές κινήσεις, αν αυτό που θα κάνεις δεν είσαι σίγουρος γιατί το κάνεις. 

Είναι αδύνατον να έβαλε η ΓΥΣ, στο "περίπου ίδιο" τρ. σημείο και να το δείχνει στις λίστες της σαν (ΙΙΙ) κατηγορίας. Πως το ξέρεις αφού, όπως λες,  η Τ.Υ ΔΕΝ το χρησιμοποιεί στην διανομή της, για να έχεις εσύ κάποια αναφορά, για τις "παλιές" τιμές του. Πάντως από την ΓΥΣ,  είναι αδύνατο  να τις έχεις.... Άρα πως βγάζεις αυθαίρετα το συμπέρασμα πως κάπου έκει , στο περίπου .5μ , υπήρχε κάποτε άλλο?????????????????

Αν δεν μπορείς να δουλέψεις σε Εγσα (δεν είναι κακό ούτε είσαι ο μόνος) και μάλιστα με αρχικές τιμές Τοπογραφικής Υπηρεσίας (εγώ δεν τις ονομάζω ποτέ ΗΑΤΤ), δες να συνεργαστείς με κάποιον συνάδελφο της περιοχής. Κερδισμένος θα βγεις . Άκουσέ με. 

Λεω παραπανω πως η Τοπογραφικη το χρησιμοποιησε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.