Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίφραξη οικοπέδου


la_arch

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με το ύψος που πρέπει να έχει το τοιχείο της περίφραξης σε οικόπεδο εντός σχεδίου σε όριο όπου γειτνιάζει με άλλο οικόπεδο; Αν έχω με τον γείτονα διαφορά ύψους 1 μέτρο (το διαμορφωμένο μου απο το φυσικό του) πόσο ψηλό μπορώ να κάνω το τοιχείο μου απο τη πλευρά μου; Θα πρέπει να ελέγξω το μέγιστο ύψος απο το δικό μου έδαφος ή απο το δικό του;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με τη νομοθεσία είναι 1μ από το δικό σου οικόπεδο

 

σε περιπτώσεις όμως που πέρασα από ΕΠΑΕ με υποχρέωσαν να κατέβω πιο κάτω

και να συμπληρώσω το ύψος με κάγκελο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αρθρο 18.

Περιφράγματα.

(...)

2. Τα περιφράγματα του οικοπέδου σε κανένα σημείο δεν επιτρέπεται να έχουν ύψος μεγαλύτερο από 2,50 μ. και το συμπαγές τμήμα τους μεγαλύτερο από 1,00 μ. Αφετηρία μέτρησης των υψών είναι η υψηλότερη από τις οριστικές στάθμες του εδάφους εκατέρωθεν του περιφράγματος. Για τα περιφράγματα που βρίσκονται στο πρόσωπο του οικοπέδου, τα παραπάνω ύψη μετρούνται από τη στάθμη του πεζοδρομίου.

(...)

Link to comment
Share on other sites

Μα δε λέω κάτι διαφορετικό από την myri απλά παρέθεσα το άρθρο. Η συνάδελφος ανέφερε ειδική περίπτωση που πέρασε ΕΠΑΕ και της "επέβαλλαν" να μειώσει το ύψος. Δες το άρθρο 18 του ΓΟΚ, περιλαμβάνει και περιγράφει αναλυτικά τα θέματα για τα περιφράγματα, και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί και να κάνω λάθος ερμηνεία αλλά εχω την εντύπωση ότι η myri μιλά από το δικό σου οικόπεδο και εσύ η υψηλότερη εκατέρωθεν

Link to comment
Share on other sites

Με το σκεπτικό αυτό, αφου έχεις δικαίωμα για διαμορφωμενο έδαφος +1,50 απο φ.ε. και απο κει μετρήσεις 1 μ ακόμα, στο τέλος θάχεις 2,50μ συμπαγες τοιχείο απο τη μια πλευρά.... Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αν έχω σηκώσει μέσα στο οικόπεδο μου τις διαμορφώσεις του φυσικού εδάφους στο +1.50, θα έχω περίφραξη στο +1;;;; δηλαδή σκαλί προς τα κάτω και κάγγελα;;; δεν είναι ιδιαίτερα λογικό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.