Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Ναι έχεις δίκιο...εσύ τότε ψάχνεις το "projection", που είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το έχω δει κάπου. Δεν έχω τώρα μπροστά μου το πρόγραμμα. Αλλιώς μείωσε το γορτίο.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι φοβερος...!!!!

Δεν το ειχα τσεκαρει καν αυτο....

Αρα θα ειμαστε και ποιο οικονομικοι τωρα...(λιγοτερο χιονι...)

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι δε εχει αυτη την επιλογη στον "plane generator" ουτε στο "surface load"

 

Αρα το χιονι θα το βαλλεις ειτε ραβδο-ραβδο ή απλα στο καθολικο συστημα και θα εισαι λιγο πιο συντηρητικός...

Link to comment
Share on other sites

Πάμε να σε φτιάξω...

 

Επιλέγεις Free Load και όχι Surface Load...δες την (2)

 

Θα το δώσεις με συνταταγμένες προβολής και θα δεις το αριστερό της εικόνας (3). Μετά πάτα δεξιά εκεί που λέει Load generator και θα δεις το δεξί.

post-14086-131887251724_thumb.jpg

post-14086-131887251736_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Δεν ξαναμιλαω....

 

Το δοκιμασα και γω αυτο..Αλλα με μπερδεψε λιγο..Τωρα ειδα τι παιζει...

To "mesh generator" που βλεπω δεν εχει καμια σχεση ετσι????

 

Τελικα καφε κανει το Scia??????? :smile:

Link to comment
Share on other sites

Στη φορτιση του χιονιου για κεκλιμενη στεγη πρεπει το φορτιο να εφαρμοζεται στην προβολη της κεκλιμενης δοκου... Συμφωνα με τον ΕΚ1

 

Βλεπω στο ποργραμμα οτι σου δινει τη δυνστοτητα να βαλλεις το φορτιο ειτε στο καθολικο συστημα ειτε στο τοπικο....

Ξερετε αν υπαρχει τροπος να φορτισω σε προβολη???

 

terry έχει μια επιλογή όταν βάζεις το κατανεμημένο φορτίο.

Στο παράθυρο Line force on beam, στο tab Geometry, έχει επιλογή System και Location. Στο System επιλέγεις GCS και στο Location επιλέγεις Projection.

Ενδεχομένως, αν ο κόμβος αρχής της δοκού είναι στα αριστερά και πιο ψηλά από τον κόμβο τέλους στα δεξιά, το φορτίο θα στο βγάλει λίγο πιο κάτω από τη δοκό αλλά δεν έχει σημασία, είναι καθαρά θέμα του τρόπου απεικόνισης του προγράμματος. Δες και το ss που επισυνάπτω.

Παίξε με το System και το Location και θα και βρεις τις πιθανές περιπτώσεις.

 

Edit: Sorry τώρα είδα τις απαντήσεις.

post-15642-131887251762_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το mesh generator πέρα από το meshing της πλάκας πχ, εκτελεί αυτόματα και την εντολή Load generator.

 

Για τον καφέ όπου να ναι θα το ενσωματώσουν, γαλλικό στην αρχή...ο ελληνικός θα αργύσει λίγο...:grin:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.