Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Εννοείς ότι πχ η πρώτη του ενός διαφέρει ως προς την τιμή της από την πρώτη του άλλου, ή ότι έχουν ίδια τιμή αλλά το ένα πρώτα κουνιέται δεξιά και το άλλο αριστερά.

 

Και αν έχουν διαφορετική τιμή, πόση είναι αυτή η διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Βγαζει τιμες για ολη την κατασκευη σαν να ειναι μια, οποτε δεν ξερω ποια ειναι η τιμη του καθενος...

 

Ναι, εννοουσα οτι το ενα παει αριστερα το αλλο δεξια κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Απλό terry...άλλαξε τις μάζες ή τη δυσκαμψία του ενός και δες τί γίνεται.

 

Θα πρέπει να έχουν διαφορετικές ιδιοπεριόδους και όταν "κουνιέται" το ένα να μην κουνιέται το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται το ενα να μενει ακινητο και το αλλο να κουνιεται...

 

Αλλα το θεμα ειναι οτι θα επρεπε να υπολογιζει ξεχωριστα ιδιομορφες και ταλαντουμενες μαζες για καθε κτηριο.... Αν το μητρωο ακαμψιας και μαζας ειναι ενα δεν ειναι λαθος???

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ειπα τι εκανα, απλα αντεγραψα το κτηριο... Μπορω καπου να δω τα μητρωα??

Απλα υποθετω αφου βγαζει ενιαιες ιδιομορφες θα ειναι και το μητρωο ενα....Γιαυτο λεω οτι ειναι λαθος...

 

Μηπως θα εδινε λυση η δυνατοτητα "φασεων κατασκευης"????

Link to comment
Share on other sites

Terry αν απλά αντέγραψες το κτήριο και τα κτήρια είναι ίδια...μπορεί να συμβαίνει αυτό που λες.

 

Δεν κατάλαβα αν δοκίμασες να αλλάξεις κάτι στο ένα και να το ξανατρέξεις...αν όχι κάντο και θα σου λυθούν οι απορίες.

 

Το μητρώο δεν μπορείς να το δεις πουθενά.

 

Επίσης δεν μπορεί να έφτιαξε ένα μητρώο...γιατί αν το έφτιαξε...με ποιά λογική σύνδεσε τα 2 κτήρια, σε ποιό σημείο και με τί είδους εξερτήσεις...

 

Δεν έχει να κάνει με φάσεις κατασκευής νομίζω...είναι καθαρά ο κώδικας.

 

Αν θες κάνε αυτο που έκανα κι εγώ. Φτιάξε 2 στύλους. Βάλε στην κορυφή τους από ένα φορτίο, διαφορετικό.1 λεπτό υπόθεση. Το λύνει στατικά;;; Αν ναι βρες και ιδιομορφές να δούμε. Εμένα δεν μου τα λύνει....calculation aborted!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Το καθαρά αλγευρικό μέρος της ανάλυσης δεν έχει πρόβλημα. Το μητρώο απλά θα έχει δύο ξεχωριστά μέρη που θα είναι τελείως ανεξάρτητα ως προς τα Κij, (i<>j). Όπως συμβαίνει στα απολύτως συμμετρικά κτήρια σε σχέση με τα τμήματα του μητρώου που εκφράζουν δυσκαμψίες κατά Χ και κατά Ψ. Λύνεται, οι ιδιομορφές και ιδιοπερίοδοι θα είναι σωστές, αλλά μετά;

Τα ποσοστά συμμετοχής θα είναι άσχετα, οι επαλληλίες θα είναι σωστές, αλλά μεταξύ ποιών ιδιομορφών; Πρέπει να έχει την αντίστοιχη υποδομή του πρόγραμμα για να αντιληφθεί ότι κάθε ανεξάρτητο τμήμα του μητρώου είναι διαφορετική κατασκευή... Η ανάλυση μπορεί να έγινε, αλλά πως θα γίνουν οι έλεγχοι; Δεν ξέρω αν το κάνει κανένα πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

To λυνει κανονικα και με δυο στυλους ασχετους μεταξυ τους...σε λιγο ανεβαζω και φωτο..

 

Θελει ωρα για να ανεβασω φωτο τωρα...

 

Στις πρωτες ιδιομορφες ταλαντωνονται και τα δυο μαζι, στις επομενες πρωτα το ενα μετα το αλλο και παει λεγοντας....

 

Εγω πιστευω οτι ειναι λαθος να βαλλεις στο ιδιο αρχειο και τα δυο "υποκτηρια"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.