Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Μα αν εχεις πλακα απο ΟΣ γτ να βαλλεις και χιαστι???

Τα χιαστι παλι πως τα διαστασιολογεις οεο??

Σαν να μην υπαρχει πλακα???

 

Ερωτηση...

Αν θελω να βαλλω χιαστι αβαρη για να προσομοιωσω το διαφραγμα , στα ακρα τους ποιες στροφες θα αφηνατε ελευθερες??

Παρατηρω οτι αν αφησω μονο τη στροφη περι τον ασθενη αξονα τοτε το διαφραγμα δουλευει μια χαρα αλλα με τα εντατικα μεγεθη στις κυριες δοκους εχω ενα θεμα..

Αν αφησω και τις δυο στροφες ελευθερες (περι ασθενη και περι ισχυρο), δεν εχω προβλημα με τα εντατικα μεγεθη αλλα δεν εχω πολυ καλη διαφραγματικη λειτουργια...

Link to comment
Share on other sites

Αν θελω να βαλλω χιαστι αβαρη για να προσομοιωσω το διαφραγμα , στα.

 

Δεν μπορείς να θεωρήσεις το διάφραγμα ως rigid link με master-slave κόμβους;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πολυκαταλαβα αυτο που ρωτησες αλλα μαλλον πως δεν γινεται...

 

Θυμηθηκα οτι ειχα κανει την ερωτηση περι διαφραγματος και μου ειπαν οτι θα μπει σε επομενη εκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανενα νεοτερο για την εκδοση 2011??

 

μπα οχι ακομα...αν και δε μιλησα με κανεναν ...(θα κανω ενα τηλ να δω τι γινεται)

Link to comment
Share on other sites

Μια χρήσιμη νέα δυνατότητα στο 2011 είναι ότι μετά από επιλογή μπαίνουν αυτόματα τα rigid arms (π.χ. για σύνδεση δοκού-στύλου)

Link to comment
Share on other sites

Terry, και το ΟΣ του θεού είναι.:D

 

Αναφέρθηκα στο αυτόματο του πράγματος.

 

Τα rigid arms μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις παντού όταν έχεις μυστήριες μοντελοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας στα σπλαχνα των ελεγχων που κανει το προγραμμα εχω να ρωτησω το εξης..

Στον στρεπτοκαμπτικο..

Ειναι ποτε δυνατον να προκυψουν οι συντελεστες κχψ, κψψ, κζζ και τα λοιπα με ταξη μεγεθους 50, 60, 15 ????????????????

 

Ρητορικο το ερωτημα για να βγαλλω ακρη....

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο της στατικής του Αβραμίδη τόμος Ι, λέει για τα ridig arms ότι μπορείς να τα χρησιμοποιείς πχ για έκκεντρες συνδέσεις. Δες τις σελίδες 2-94 ~ 2-97.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.