Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Γκαράζ χωρίς κολώνες


Λιλλυ

Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος να στεγαστεί χώρος περίπου 80τ.μ. που προορίζεται για γκαράζ, χωρίς ενδιάμεσες κολώνες προκειμένου να πέσει η πλάκα;

Ο μηχανικός μου επιμένει στην κλασσική λύση. Αλλά έχω δει να κατασκευάζεται ολόκληρη πολυκατοικία σε οικόπεδο όπου η αρχαιολογία δεν επέτρεψε εκσκαφή για κολώνες, σε ένα σύστημα με δοκάρια(;, φατνώματα (;

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε να το "εκφράσω";

Σας ευχαριστώ εκ προοιμίου

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείτε τις πλάκες με νευρώσεις, γνωστές ως Τσέλνερ (Zoellner).

Χρησιμοποιούνται ακριβώς σε περιπτώσεις σαν τη δική σας, όταν δεν επιθυμούμε την παρουσία υποστυλωμάτων σε κάποιο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να στεγαστεί χώρος περίπου 80τ.μ. που προορίζεται για γκαράζ, χωρίς ενδιάμεσες κολώνες προκειμένου να πέσει η πλάκα;

Ο μηχανικός μου επιμένει στην κλασσική λύση.

για όλα τα πράγματα υπάρχουνε λύσεις με το αντίστοιχο τίμημα

που είναι αρχικά οικονομικό

 

αλλά μήπως ο μηχανικός σου λαμβάνει υπ' όψιν του και άλλες παραμέτρους

που είτε δεν τις γνωρίζεις είτε τις αγνοείς;

Link to comment
Share on other sites

-Σας ευχαριστώ πολύ Ιlia, ήταν πράγματι ο όρος που έψαχνα!

 

 

-Μου φαίνεται Μyri, ότι θα αισθάνομαι πιο σίγουρη όταν γνωρίζω πως να προσδιορίσω τον όρο όταν θα μιλήσω με το μηχανικό μου πράγματι..

Όμως "ανοίγεις παράθυρο", εννοείς ότι είναι πιο ακριβή λύση για οικιακό γκαράζ από τη συμβατική με κολώνες; Ξέρεις η στέγη του γκαράζ θα είναι προέκταση κήπου με ότι αυτό συνεπάγεται, χώμα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

80 τμ... Χωρίς κολώνες; Τι είναι; 8x10;

 

Πρίν σας συμβουλέψω να μην κάνετε χαζομάρες, πρέπει να ρωτήσω: γιατί δεν θέλετε κολώνες; Τουλάχιστο στην περίμετρο θα μπουν έτσι δεν είναι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο (προεκταση κηπου με χωμα κλπ) διαφοροποιει αρκετα την κουβεντα..

και το ερωτημα του acnt ειναι σημαντικο..

Περιμετρικα κολωνες ειναι οκ???

'Η το φανταζεστε με 4 κολωνες στις γωνιες??????

Link to comment
Share on other sites

Θα μπαζωθεί εννοείς; Μήπως πρέπει να μιλήσεις αναλυτικά με το μηχανικό σου και να του εξηγήσεις ακριβώς τι θέλεις;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ πραγματικά, όλους για την ανταπόκριση. Ασφαλώς και θα μιλήσω με τον συνάδελφό σας μηχανικό που θα έχει την ευθύνη.

Είναι ωραίο όμως να προβληματίζεται ο "αδαής" όπως εγώ και να μην αισθάνομαι λίγο σαν ο "χαζός" της παρέας, στη συνεννόηση.

 

-Acnt χαζομάρες, ε! Ωχ! :) Απλά σκεφτόμουν έναν ανετότερο χώρο, όχι μόνο για τα αυτοκίνητα!

-pk10gr Ομολογώ σκεφτόμουνα μόνο τις 4 γωνιές, αλλά δεν θα είχα πρόβλημα με περισσότερες, αρκεί να μην ήταν στη μέση του χώρου

-kostassid Σκεφτόμουν ένα γκαράζ με ύψος 2,50 και έως τα 4 ή και κάτι περισσότερο που είναι ο αδιαμόρφωτος ακόμα κήπος να μπαζωθεί με χώμα..

Link to comment
Share on other sites

Λίλλυ, ότι πληρώσεις παίρνεις, μπορείς να το φτιάξεις όπως θες αλλά με το αναλογο τιμημα (οικονομικό)

Link to comment
Share on other sites

Αρκετο φορτιο σκεφτεστε να επιβαλετε σε αυτην την κατασκευη... Αν ειναι πραγματοποιησιμη (που κατα 99% ειναι), το μονο σιγουρο ειναι οτι θα εχει πολυ μεγαλο κοστος..

 

Δεν ειναι οτι πιο απλο να επιβαλετε 80Χ2= 160κ.μ. χωμα σε μια κατασκευη με τις προδιαγραφες που ζητατε..

 

Αποσπασμα απο αρθρο για πρασινες ταρατσες (http://www.inout.gr/showthread.php?t=22047)

 

«Εάν σε μια ταράτσα βάλουμε ειδικό χώμα σε ύψος 10 εκατοστών, τότε η επιβάρυνση δεν ξεπερνά τα 100 κιλά ανά τ.μ. και το φορτίο είναι ανεκτό. Πρέπει όμως η γνωμάτευση να γίνεται από στατικό μηχανικό.

 

 

((Αληθεια τους μετροποντικες τι τους καναμε???))

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.