Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση διαταγής Α.Π.Σ. (πότε απαιτείται πυρανίχνευση σε κατάστημα μαζί με υπόγειο; )


zafsko

Recommended Posts

Συνάδελφοι, μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να βρω μία διαταγή του Α.Π.Σ ? Συγκεκριμένα την 1358 Φ701.23/4-1-2007 η οποία έχει σχέση με την πυρανίχνευση καταστημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση αλλά δεν είναι αυτό που έψαχνα. Μιλάω για διαταγή που αναφέρεται σε πυρανίχνευση καταστημάτων. Για να γίνω πιο σαφής σε προ μηνών μελέτη μου έβγαλε παρατήρηση η πυροσβεστική (που στηρίχθηκε σε αυτήν τη διαταγή) να βάλω πυρανίχνευση σε κατάστημα (άρθρο 9) με υπόγειο και ισόγειο συνολικού εμβαδού άνω των 1000μ2.

Επίσης γενική ερώτηση: οι διάφορες διαταγές της πυροσβεστικής είναι για εσωτερική διανομή? Δεν δημοσιεύονται κάπου επίσημα?

Link to comment
Share on other sites

Zafsco καποιες διαταγές ,διευκρινιστικες ,συμπληρωματικές κλπ το Π.Σ απο παντα απ οσο θυμαμαι τουλάχιστον εγω δεν τα δημοσιευε προς ενημερωση των μηχανικών αλλα ενημερωνε τα Πυροσβεστικα κλιμακια της χώρας .Βεβαια προσφατα διαπιστωσα οτι η νεα διαταγή για τα συστηματα τοπικης εφαρμογης παρόλο που ειχε κοινοποιηθει και σε κάποιους συλλόγους ποτε κάποιος δεν μας ενημέρωσε εκτος αν ο καθένας μας το αναζήτησε μονος του .Και αμφιβάλω ενω εχει βγεί απο τον νοέμβριο να γνωρίζουν καποια τμήματα κατι σχετικό !:)

Εκτος των παραπάνω όμως πρεπει να σου πώ οτι η Π.Υ εχει την δυνατότητα ως αρμόδιος φορέας ζητημάτων πυρασφαλειας να σου ζητήσει περαν των προβλεπομένων απο την κειμενη νομοθεσια μέτρα επιπρόσθετα σύμφωνα με την κρίσης της ανάλογα με την χρήση και την επικινδυνότητα κάθε κτιρίου .

Εδω βεβαια οι απόψεις αντικρούονται πολλες φορές και ξεκινάνε οι διαμάχες :)

Σκέψου οτι σε ενα σύνολο δραστηριοτητων ειμαστε και υποχρεωμένοι να υποβάλουμε τις γνωστες δηλώσεις μας Π.Δ 13 :)(Αυτο ειναι σε αλλο θεμα όμως )

Η παράγραφο 4 και 4.2 στο αρθρο 9 αναφέρει οτι για κτίριο μεγαλύτερο των 1000τμ με χωρο αποθηκευσης εμπορευματων >50 τ.μ κλπ απαιτήται σύστημα πυρανίχνευσης .Επίσης αναφέρεται και στην παράγραφο 1 του ίδιου αρθρου .

Η συγκεκριμένη διαταγή που αναφέρεις δεν ξέρω τι ακριβώς αναφέρει και θα θελαμε σιγουρα όλοι να μάθουμε αν τροποποιει κατι σχετικά με το παραπάνω .

Link to comment
Share on other sites

gsakel, πράγματι η διαταγή που αναφέρω διαφοροποιεί τα πράγματα. Με βάση την παρ. 4.2. του άρθρου 9 , εγώ τουλάχιστον έτσι το καταλάβαινα και το εφάρμοζα σε πλείστες περιπτώσεις , για να βάλω πυρανίχνευση έπρεπε να είχα άνω των 1000μ2 στην ανωδομή (ισόγειο και ορόφους) συν κάποιο υπόγειο όπως αναφέρεται. Με βάση αυτήν τη διαταγή (όπως τουλάχιστον μου το μετάφρασε και ο συγκεκριμένος αξιωματικός) επιβάλλεται πυρανίχνευση όταν το σύνολο του καταστήματος (ή των καταστημάτων ) είναι άνω των 1000μ2 συμπεριλαμβανομένου του υπογείου. Κια για να αναφέρω ένα παράδειγμα: κατάστημα με ισόγειο 500μ2 και υπόγειο 500μ2 απαιτεί πυρανίχνευση ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλα τι ειναι αυτοι στις ΠΥ...

Ενα αντιγραφο της διαταγης δεν μπορουν να δωσουν? Ημαρτον

 

Εδω εχει την ισχυουσα νομοθεσια ανα χρηση κτιριου αλλα δεν διαβαζεται λογω χαλια ποιοτητας..

Διακρινει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

gsakel, πράγματι η διαταγή που αναφέρω διαφοροποιεί τα πράγματα. Με βάση την παρ. 4.2. του άρθρου 9 , εγώ τουλάχιστον έτσι το καταλάβαινα και το εφάρμοζα σε πλείστες περιπτώσεις , για να βάλω πυρανίχνευση έπρεπε να είχα άνω των 1000μ2 στην ανωδομή (ισόγειο και ορόφους) συν κάποιο υπόγειο όπως αναφέρεται. Με βάση αυτήν τη διαταγή (όπως τουλάχιστον μου το μετάφρασε και ο συγκεκριμένος αξιωματικός) επιβάλλεται πυρανίχνευση όταν το σύνολο του καταστήματος (ή των καταστημάτων ) είναι άνω των 1000μ2 συμπεριλαμβανομένου του υπογείου. Κια για να αναφέρω ένα παράδειγμα: κατάστημα με ισόγειο 500μ2 και υπόγειο 500μ2 απαιτεί πυρανίχνευση ή όχι?

Συμφωνα με τα οσα αναφεραμε δεν απαιτείτε , όμως αν η χρήση του και τα αποθηκευμενα εμπορευματα κρινουν αναγκαια την επιβολή συστήματος και η πυροσβεστική το επιβαλει(δες αυτα που σου αναφερα ) για λόγους επικινδυνότητας και αν το κτιριο απο πάνω εχει αλλους οροφους κατοικίες κλπ. δεν βλέπω το λογο να μην βαλεις .Η αποψή μου ειναι αν αξιζει να μπεις σε φαση διαμαχής με την πυροσβεστική καντο ,το να βάλεις ενα συστημα πυρανίχνευσης το θεωρω πιο απλό

Βεβαια και οι δυο επιλογες εχουν καποιο κόστος .:)

Link to comment
Share on other sites

ckiriako, για να μην αδικούμε κανέναν , δεν το ζήτησα και μου το αρνήθηκαν. Απλά πριν καιρό το δέχτηκα χωρίς να το ψάξω αλλά τώρα που μου ξανατυχαίνει θα ήθελα να το ψάξω παραπάνω.

 

gsakel, καταρχήν γνωρίζεις ότι στη φάση έκδοσης οικοδομικής αδείας , σχεδόν ποτέ δεν γνωρίζεις τη μελλοντική χρήση των καταστημάτων και άρα αυτά περί αποθηκευμένων κλπ είναι πολύ θεωρητικά.

Το να βάλω ένα σύστημα πυρανίχνευσης σε ένα κατάστημα , όπως το ανέφερα στο παράδειγμα , ίσως και να το έκανα εύκολα. Το σκέφτομαι όμως (και εδώ επεκτείνω τον προβληματισμό μου για τα ισχύοντα του άρθρου 9 του ΠΔ 71) γιατί το σύνολο των τετραγωνικών του παραδείγματος προκύπτει από άθροισμα πολλών μικροτέρων καταστημάτων με τα αντίστοιχα υπόγειά τους. Άρα βάζω ένα αυτόνομο σύστημα πυρανίχνευσης σε κάθε κατάστημα?

Κάθε άποψη επί του προβληματισμού καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο στην περίπτωση που περιγράφεις το αντιμετωπισες από άποψη πυροπροστασίας σαν χρήση "καταστήματος"?

Το ρωτάω γιατί όπως έχω δει εγώ στις υπηρεσίες για τα μέτρα πυρ/σίας που εφαρμόζονται συνήθως λογαριάζουν το σύνολο της χρήσης, ανεξάρτητα αν είναι υπογειο ή ανωδομή.

 

Ειδικά όταν μιλάμε για κτίριο μικτής χρήσης αυτό μπορεί να αποβεί ιδιαίτερα ευνοικό.....

 

 

ΥΓ. Μήπως στηρίχθηκε στο 3.2.9 των γενικών διατάξεων για τα ανοίγματα μεταξύ των ορόφων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.