Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διδακτορικό


manosx

Recommended Posts

Θα ήθελα να σχολιάσω τα λεγόμενα του συναδέλφου manosx καταθέτοντας και εγώ την γνώμη μου πάντα από προσωπικές εμπειρίες :

 

1)Κατά την άποψη μου το θεωρητικό υπόβαθρο των Ελληνικών Πολυτεχνείων (ειδικότερα από ΕΜΠ όπου έχω προσωπική πείρα , αλλά και σε συζητήσεις με άλλους συναδέλφους που έχουν αποφοιτήσει από αλλά ιδρύματα π.χ Αριστοτέλειο , Πάτρα κτλ) είναι θα έλεγα εξαιρετικά υψηλό με ευρύτητα γνώσεων που σε άλλες χώρες τις συναντάς μόνο σε μεταπτυχιακό επίπεδο . Εκεί που πάσχει ο Έλληνας είναι σε πρακτικό επίπεδο-θα συμφωνήσω ασφαλώς με τον costas2by4 -θεωρώ όμως ότι μπορεί λόγο της κατάρτισης του να αντιμετωπίσει τις όποιες προκλήσεις που θα του παρουσιαστούν αρκεί να έχει την διάθεση και το μεράκι να δουλέψει βέβαια αλλά και να ανοίξει εκ νέου κανένα βιβλίο και να μην νομίζει ότι τα γνωρίζει όλα . Άλλο διάβασμα είναι αυτό που κάνεις για την δουλειά σου και άλλο αυτό που κάνεις για να δώσεις εξετάσεις.

 

2) Για την ποιότητα των πανεπιστημίων στην Αγγλία - συγκεκριμένα - (όχι όλων βεβαίως...πχ Imperial ) - για άλλες χώρες όπως λ.χ Γερμανία , Γαλλία είναι μια άλλη ιστορία - παραθέτω την άποψη παλιού μου φίλου ο οποίος σπούδασε στο Πορτσμουθ διότι στην οικογενειακή επιχείρηση που διατηρούσε ο πατέρας του χρειαζόταν μελλοντικά ένας Πολ.μηχανικός και μου έλεγε θυμάμαι με κάθε ειλικρίνεια και μπράβο του ότι ''άστα φίλε..καλύτερα απλά ένα χαρτί πήρα που θα το χρειαστώ κάποια στιγμή - δεν υπάρχει σύγκριση''

 

3) Το καλό όμως ή κακό δεν ξέρω σηκώνει μεγάλη συζήτηση το θέμα αυτό που έχουν τα πανεπιστήμια αυτά είναι η μεγάλη εξειδίκευση που μπορεί να σου δώσουν . Δηλαδή για να εξηγηθώ μπορεί να ψάξεις και να βρείς πανεπιστήμιο από το οποίο πράγματι μπορείς να βγείς ένας πολύ καλός και έτοιμος εδαφο-μηχανικός ή μηχανικός υάλου ή μηχανικός manager ή δεν ξέρω τι άλλο και να έχεις εξαιρετικές γνώσεις στην ειδίκευσή σου αλλά εαν σου δώσουν λέμε τώρα χαριτολογώντας ένα τριώνυμο να το λύσεις μπορεί και να κατεβάσεις την τρίτομη άλγεβρα για να δεις τι θα κάνεις... διότι πέρα από την ειδικότητα σου απλά δεν γνωρίζεις την τύφλα σου....

 

4)Κλείνοντας και συγνώμη εαν σας κούρασα ήθελα να αναφερθώ στον τομέα Γεωτεχνικής ειδικότερα για τον οποίον μίλησε ο φίλος manosx . Δεν ξέρω για τον δικό του φίλο έαν του έκανε μάθημα ή όχι ή έαν ο συνάδελφος είχε χρόνια προφανώς να ασχοληθεί με τα γεωτεχνικά και τα είχε ξεχάσει τέλος πάντων δεν έχει σημασία...το γεγονός είναι ότι ο εν λόγω τομέας είναι απο τους πιο παραγωγικούς που υπάρχουν σε ερευνητικό επίπεδο , ίσως ο καλύτερος στην Ελλάδα και ένας από τους καλύτερους σε Ευρωπαϊκό επίπεδο , με καθόλα καταξιώμενους και αναγνωρισμένους καθηγητές στην διεθνή επιστημονική κοινότητα (προσκλήσεις σε παγκόσμια συνέδρια κλ)..σε κάποια απο τα μαθήματα του για να σε δεχτούν για διπλωματική πρέπει να έχεις πάνω απο 8 μέσο όρο , η διπλωματικές δε που δίνονται είναι επιπέδου μεταπτυχιακών σπουδών. Αυτά προς γνώση και συμμόρφωση που λένε αστειευόμενος.

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς προς όλους

 

maximos75

 

Περιμένω τα σχόλια σας.... 8-)

 

ΥΓ : Αυτά που μας ενώνουν είναι πολλά περισσότερα απο αυτα που μας χωρίζουν ειδικά για την γενιά μας που θα αντιμετωπίσει τα μεγαλύτερα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σχολιάσω [...]

 

συμφωνω απολυτα.

 

κι εγω για το εμπ θα μιλησω.

 

τα περισσοτερα πανεπιστημια πολυτεχνεια στην αγγλια εγιναν για εμπορικους λογους ταχυτατα και αυτο σημαινει πολλα.

τα 3 χρονια για bachelor λεει πολλα επισης...

 

συμφωνω οτι εξειδικευονται και ειναι πιο ετοιμοι σε πρακτικα θεματα αλλα δεν μπορουν να συγκριθουν με τους ελληνες επιστημονες οι οποιοι εχουν πολυ υψηλο θεωριτικο επιστημονικο και τεχνικο υποβαθρο σε πολλους τομεις...

 

επισης για εμενα ατομα που πηραν πτυχιο στο εξωτερικο δεν θα επρεπε να προσλαμβανονται στο ελληνικο δημοσιο εκτος απο ενα 10%(παντα υπαρχουν αδικημενοι) το οποιο θα ξεχωριζε μετα απο εξετασεις...

 

ετσι δεν θα μαζευονταν ολοι εξω...ασε που επικρατει μια νοοτροπια οτι επειδη αρχικα απορριφθηκαν απο το ελληνικο συστημα θα το εκδικηθουμε μετα...

 

αυτα απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν κριμα αν αυτη η συζητηση συνεχιζε με αυτους τους τονους αφου ολοι λιγο πολυ το ιδιο πραμα λεμε. Ας μη συγκρινουμε τα ελληνικα πανεπιστημια με αυτα της εξελιγμενης αλλοδαπης (δηλ. Οχι βουλγαριες, τσεχιες κτλ). Τελιωσα καποτε το απθ, εκανα δυο master στο η.β. ενα ως δομοστατικος (structural engineering) kai ena σε composite materials και μετασεισμικες ενησχυσεις. Εκανα και ενα διδακτορικο πανω στο δευτερο αντικειμενο. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι οι καλοι φοιτητες, δηλαδη αυτοι που διαβαζαν και αγαπουσαν το αντικειμενο τους, ή στην ελλαδα τελιωσαν ή στην αγγλια, ηταν καλοι υποψηφιοι μηχανικοι για την αγορα εργασιας. Οι φοιτητες της τελευταιας νυχτας και του σκονακιου παντου τα ιδια χαλια ειναι. Τωρα οσον αφορα το επιπεδο σπουδων και το επιπεδο οργανωσης, ας μη το συζηταμε καλυτερα. Η ελλαδα πρεπει να διανυσει πολλα ετη φωτος για να φτασει το επιπεδο των βορειων.

Μαμα πηρα 10 στη διατρηβη μου, φορεσα το ξελωλο φορεμα στην συνεντευξη και ως δια μαγιας πηρα δεκα. Μπαμπα τι εγινε χτες? Βγηκατε με τον επικουρο για φαγητο? Ναι, γιε μου, το πτυχειο το εχεις στη τζεπη.

Αυτα εκει δεν υπαρχουν. Ζησαμε εδω, ζησαμε και εκει. Οσο για καταληψεις που διαρκουν καποια εξαμηνα...αυτα μονο εδω γινονται.

Ενα θα σου πω φιλε μου. Μεινε εκει για το διδακτορικο σου εκει. Ασχετα αν θα μεινει στη κορνιζα στο τοιχο για παντα. Εδρα σε ολη την υφηλιο το ιδιο δυσκολα παιρνεις. Αλλα μεινε εκει. Κατι ηξεραν οι κυβερνησεις και το μοναδικο αξιολογο στατικα εργο της ελλαδας (γεφυρα ριου) την εδωσαν σε ξενους μηχανικους. Αυτα.

 

Για την μετατροπή από κεφαλαία σε πεζά, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Επί τη ευκαιρία, να καταθέσω και κάτι άλλο.

Έχοντας 13 χρόνια εμπειρία στην κατασκευή, και έχοντας αλλάξει 3 εταιρίες, ποτέ μα ποτέ δεν μου ζητήθηκαν οι τίτλοι σπουδών μου, ούτε κανείς ποτέ με ρώτησε το βαθμό του διπλώματος !!!

Και σκέφτομαι τώρα, (μετά εορτής βέβαια), αν έγραφα στο CV μου, ότι είμαι κάτοχος (όχι ενός, αλλά) δυο διδακτορικών, θα μου τα ζητούσε κανείς ?

Ή, θα τύγχανα μεγαλύτερης αποζημίωσης ?

Υπόψη, ότι και οι 3 εταιρίες ήταν η πρώτη μου επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ή δυστυχώς, στο μελετητικό τομέα δεν είναι έτσι τα πράγματα!!

 

Όχι ότι σου ζητάνε ακριβή φωτοαντίγραφα για να πιάσεις δουλειά αλλά όπως και να το κάνουμε, η σφραγίδα σου, που αναγράφει και το ίδρυμα αποφοίτησης φαίνεται συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

από ότι βλέπω μία χαρά τσακώνεστε. για διδακτορικό στην Ελλάδα μετρά η γνωριμία (είτε αυτό λέγετε μέσον είτε σε συστήσει κάποιος καθηγητής σου από την Αγγλία σε κάποιον στην Ελλάδα, είτε έχεις καλή σχέση (Αν σπουδαζες Ελλάδα) με κάποιον καθηγητή από τα προπτυχιακά) εξαίρεση στην κανόνα:

1) είσαι πολύ μεγάλο μυαλό οπότε έχεις ξεχωρίσει και σε θέλουν...όλοι.

 

2) κάτι άχαρα διδακτορικά με εκατομμύρια υπολογισμούς και χωρίς αμοιβές, δηλαδή διδακτορικά που ψάχνουν δούλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kalispera se olous....elipa gia kapio diastima....elpizo oloi na ine kala....ithela na doso mia apadisi se auta pou ipostirikse o sinadelfos..MPAMPISP stis 23//7 peri ..forematon kai all tina...ego pada pisteva oi aneksodes Gebelikes genikeusis kai ta pirotexnimata xoris stoixeia...(XORIS NA SIMENI OTI OLA INE AGGELIKA PLASMENA)...dimiourgoun mono sigxisi kai ediposis...kai sas to anaferi enas anthropos pou exei faei xronia mesa sto Politechnio..kai boro pistevo na krino alla kai na sigrino. Oson afora gia to ergo tou Riou-Adiriou...poli sosta o kalos sinadelfos ipostirikse oti megalo meridio stin kataskevi ixe o Galikos kolossos VINCI sta plaisia omos diethnous koinopraksias stin ipoia metixan me pososto 47% oi megaliteres kataskeuastikes etairies stin Ellada.. omios stin egrisi tis olis meletis...kathos kai ton kataskeuastikon sxedion...auta pros enimerosi...gia na min ta aplopioume kai ta isopedonoume ola se autin tin xora..AUTA

 

Kalo xeimona se olous tous sinadelfous. :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.