Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρέχει το μίνιο προστασία στον οπλισμό απο τον ασβέστη?


 
manosgs

Recommended Posts

Κώστα ότι και να πεις έχεις δίκιο. Την ώρα που πέρασαν την πρώτη στρώση έλλειπα και το σκέφτηκα σήμερα πρωί πρωί το πρόβλημα αλλά ήταν αργά...μεγάλο λάθος από δικής μου μεριάς. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λύση τώρα.

 

Κώστα ότι και να πεις έχεις δίκιο. Την ώρα που πέρασαν την πρώτη στρώση έλλειπα και το θυμήθηκα σήμερα...μεγάλο λάθος από δικής μου μεριάς.

 

Παρακαλώ μεταβείτε στο Πίνακας Ελέγχου -->Προσωπικό Προφίλ-- >Επεξεργασία προσωπικών στοιχείων και στο πεδίο επάγγελμα συμπληρώστε την ειδικότητά σας. avgoust

Link to comment
Share on other sites

1/2 λεπτό, μην τον κρεμάσετε τον άνθρωπο (πριν ρωτήσω κάτι) ! Μιλάμε για τοπικές επεμβάσεις ; Αν όχι, σε τι εύρος ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γεια σας,

Θα μπορούσατε να μου επιβεβαιώσετε αν έχω σωστά την διαδικασία;

 

1. Απομάκρυνση της σκουριάς με συρματόβουρτσα

2. Εφαρμογή με πινέλο τσιμεντοειδούς αναστολέα

3. Εφαρμογή εποξειδικό ψευδάργυρο

4. Εφαρμογή επισκευαστικού κονιάματος

 

Ο εποξειδικός ψευδάργυρος χρειάζεται ή καλύπτεται από τον τσιμεντοειδή αναστολέα;

Η εφαρμογή του κονιάματος χρειάζεται κάποια ειδική τεχνική;

 

 

Ευχαριστώ.

Edited by Ειρήνη Λ.
Link to comment
Share on other sites

Tη σωστή διαδικασία για ποιο πράγμα;

Από ότι καταλαβαίνω διάβρωση οπλισμού. Σου αναρτώ εικόνα επισκευής που έγινε το 2006 με τη μέθοδο τυφλοσούρτη-χωρίς κανένα έλεγχο- και ο οπλισμός από Φ20 έγινε Φ14. Η επισκευή έδωσε περισσότερη τροφή στην διάβρωση και κυριολεκτικά τα τσέρκια έλιωσαν. από Φ6 σε Φ0. Δες τις φωτογραφίες με τις περιοχές που έχω σημειώσει.

Το κακό είναι ότι δεν διαβρώθηκε το μήκος της αναμονής αλλά η ράβδος του κύριου οπλισμού της εν λόγω στάθμης.

 

Σε γενικές γραμμές δεν είσαι λάθος, αλλά θα πρεπει να βρεθεί η αιτία του προβλήματος.

post-71252-0-61802200-1339671815_thumb.jpg

post-71252-0-16297100-1339671940_thumb.jpg

Edited by myrtoZ
Link to comment
Share on other sites

Το ΕΛΟΤ 1504 έχει το εδάφιο 10 το οποίο μιλάει για την παθολογία και την εύρεσή της. Βέβαια τα πράγματα δεν είναι απλά και προσωπικά δεν το βρίσκω ιδιαίτερα κατατοπιστικό εαν ο μηχανικός δεν έχει τόσο την εμπειρία αλλα και ενα εύρος συστημάτων ελέγχου.

 

Αν και έχω ξαναγράψει σε άλλο νήμα το βασικότερο πείραμα για μένα είναι το πεχα. Εαν απλό μολυβάκι και λίγο φυσιολογικός ορός θα μας πεί τι γίνετε με τον ηλεκτρολύτη (σκυρόδεμα). Απο εκεί και πέρα εαν η τιμή είναι μικρότερη απο 8 θα πρότεινα ανόδιο χωρίς καμία επιφύλαξη. Το ανόδιο βέβαια να μπεί κατόπιν μελέτης και εδω πέρα θα χρειαστείτε επιπλέον δεδομένα (ύπαρξη χλωριόντων, υγρασία, ρυθμός διάβρωσης, αντίσταση σκυροδέματος, κλπ).

 

Αυτό που βλέπουμε στο 17 αποτελεί κλασσική περίπτωση λάθος συνταγής και εφαρμογής. 1) Δεν κατάφεραν να δούνε το φαινόμενο του φωτοστεφάνου, 2) πίστεψαν οτι ο αναστολέας έχει άπειρη ζωή και 3) έκαναν λάθος εφαρμογή. Το χειρότερο που βλέπω είναι οτι αντί να μειώσουν έστω και τυπικά την διάβρωση κατάφεραν να την αυξήσουν και να αυξήσουν τις ανόδους.

Edited by Ροδοπουλος
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.