Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πατάρι με μεταλλικές δοκούς


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίρνω αφορμή αυτό το thread για τα παρακάτω που ιθεωρώ ότι ισχύουν γενικά στις σύμμικτες κατασκευές και όχι στα παταράκια (εκεί ότι και να κάνεις, δύσκολα θα πέσουν), επειδή είχα παρόμοιες συζητήσεις με σιδεράδες σε κανονικά έργα (αν δεν βάλω τους ήλους πειράζει;)

.

Καλό θα είναι οι σιδεράδες να αγοράσουν το μηχάνημα που κολάει τους διατμητικούς ήλους ή αν δεν μπορούν να βάζουν τα (πανάκριβα) γωνιακά της Hilti. Αλλιώς να κάνουν ολόσωμη πλάκα και να κολλούν επάνω γωνιακά ή Π. Έχω βαρεθεί να λέω στους σιδεράδες ότι όχι δεν μπορούν να κολλήσουν τους Δ.Η. με ηλεκτροσυγκόληση ή να κάνουν την λύση του Rigid.

 

Όλα τα άλλα χρειάζονται κάποιο λυμένο παράδειγμα από βιβλιογραφία (που δεν υπάρχει). Ίσως σε κάποιο βιβλίο για σπίτια με λεπτότοιχες διατομές σε αμερικάνικη βιβλιογραφία. (να θυμηθώ να ανόιξω νέο thread).

 

Ο μεγαλύτερος συμβιβασμός που εγώ δέχομαι (αλλά δεν το θέλω) είναι οριζόντιοι σύνδεσμοι. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πώς θα μεταφερθούν οι οριζόντιες δυνάμεις του σεισμού σε αυτήν την περίπτωση.

 

Λύσεις σαν αυτή του φίλου Rigid θα αποτελούσαν ιδανικά διδακτορικά (ή μεταπτυχιακά) σε χώρες με εργαστήρια αλλά καλό είναι να μην αναφέρονται καν σε συναδέλφους σιδεράδες. (Σιδεράς: Όχι, εγώ δεν θέλω να βάλω Δ.Η. θα βάλω μπουλώνια, αν δεν μου το κάνεις εσύ, θα πάω στον Rigid να μου το κάνει). Τώρα για το αν δουλεύει ή όχι, εγώ λέω ότι δεν δουλεύει, αλλιώς θα το είχαν κάνει. Ο λόγος είναι ότι στην μια περίπτωση το μπουλώνι συνδέεται άκαμπτα (συγκόλληση) και στην άλλη έχεις οπή που επιτρέπει μετακινήσεις. Αν είναι να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για μεταβίβαση οριζόντιων ωθήσεων τότε το συζητάμε, αλλά χωρίς πειράματα που ξέρεις ότι δεν θα σου θρυματίσει το σκυρόδεμα γύρω γύρω;

 

Αλήθεια, οι συνάδελφοι που διαβάζουν διεθνή forum, έχει απασχολήσει κανέναν άλλο πώς θα κατασκευαστεί σύμμικτη πλάκα χωρίς διατμητικούς ήλους; (σε κάποια άλλη χώρα εννοώ).

Τέλος για τα ελφροσκυροδέματα: Στις πολιτισμένες χώρες μπορείς να παραγγείλεις φέροντα ελαφροσκυροδέματα που ζυγίζουν αντί 2,5 τόνους, 2 τόνους το κυβικό περίπου. Αυτά χρησιμοποιούνται σε σύμμικτες πλάκες και υπολογίζονται κανονικά. Πιστεύω ότι στην Ελλάδα δεν μπορείς να παραγγείλεις ( νέο thread 2). Τα ελαφροσκυροδέματα που είναι πολύ ελαφρύτερα από τα προαναφερθέντα, δεν ξέρεις τι προβλήματα μπορούν να σου βγάλουν ειδικά αν τα χρησιμοποιήσεις σαν δίσκο.

Αυτά προς το παρόν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(Σιδεράς: Όχι, εγώ δεν θέλω να βάλω Δ.Η. θα βάλω μπουλώνια, αν δεν μου το κάνεις εσύ, θα πάω στον Rigid να μου το κάνει)

ειρωνία ειναι αυτό ή χαριτωμενιά?

 

και ο προβληματισμος του άρη ήταν η συμμικτη ή το διάφραγμα?

 

ήταν η ολίγον σύμμικτη και το ολίγον διάφραγμα

 

προσωπική μου άποψη ειναι ότι δεν θα εχουμε θραύση του σκυροδεματος και οι δυνάμεις μια χαρα θα μεταβιβαστούν

 

στους ν-κύκλους φόρτισης δεν μπορώ να ξέρω τι θα γίνει αλλά δεν έχει και πολύ σημασία για ένα ισόγειο

 

αλλά από την 1η στιγμη τον ρωτησα γιατι πράγμα μιλάμε (όροφοι/κάτοψη) και ούτε είπα ότι εγω το'χω κάνει.

 

εγω αλλωστε τι έχω κάνει το είπα επίσης και υπό ποιες προϋποθέσεις το έκανα γιατί λίγο με ενδιεφέρε η ιστορία

 

της σύμμικτης αφου είχα εσχάρα.

 

επιπλέον ο σιδεράς δεν διαλέγει μηχανικό, ο μηχανικός διαλέγει σιδερά

Link to comment
Share on other sites

Δεν γενικεύουμε lightname.

Για απλές περιπτώσεις μιλάμε.

Εσύ καλά κάνεις και επιμένεις σε διατμητικούς ήλους και εγώ καλά κάνω και επιμένω σε άλλα πράγματα ή και σε αυτό ανάλογα με την περίπτωση.

Αυτό που αναφέρει ο rigid καλό ακούγεται αυτό ακριβώς για το οποίο συζητάμε.

Για σοβαρές περιπτώσεις όλα κανονικά.

Τα θέματα που αναφέρεις λίγο πολύ έχουν συζητηθεί μέσα σε άλλα θέματα αλλά αν θες ας τα διαχωρίσουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγνωμη αλλα δεν εχω διαβασει ολη την σειρά των απαντήσεων σας, οπότε μπορεί να επαναλάβω χωρίς να το γνωρίζω.

 

Συμμεικτη κατασκευή αν μπορείς να αναλάβεις το μεγαλύτερο κόστος γιατί μειώνει δραστικά τα βέλη και τις ταλαντώσεις του παταριού.

 

Η συμμεικτή λειτουργία δεν ενισχύει τις πλάκες beton αλλα τα μεταλλικά δοκάρια και μάλιστα ολόκληρη την μεταλλική κατασκευή αφού περιορίζει σημαντικά τα βέλη λειτουργίας.

 

Απο την άλλη επιβαρύνει με βάρος την υφιστάμενη κατασκευή (γιατί τα περισσότερα πατάρια είναι παράνομα και δεν έχουν προβλεφθεί) και δημιουργεί σεισμικές εντάσεις που δέν έχουν ληφθεί υπόψη.

 

Η λύση με το ελαφρομπετόν είναι δόκιμη και η συνάφεια εξασφαλίζεται μέσω ειδικών προεξοχών της λαμαρίνας.

 

Συμμεικτη με ελαφρομπετον δεν νομίζω να εφαρμόζεται και πολύ περισσότερο να υπολογίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Συμμεικτη με ελαφρομπετον δεν νομίζω να εφαρμόζεται και πολύ περισσότερο να υπολογίζεται.

 

Φίλε Ευάγγελε,

Οι ελληνική βιβλιογραφία και οι Έλληνες καθηγητές είναι λίγο πίσω.

 

Composite Structurew of Steel and Concrete, 3d Edition, R.P. Johnson, σελ. 11 περιγραφή ενός παραδείγματος.

"The floor slabs are constructed with lightweight-aggregate concrete of grade LC25/28, with oven-dry density 1800 kgr/m3"

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ευάγγελε,

Οι ελληνική βιβλιογραφία και οι Έλληνες καθηγητές είναι λίγο πίσω.

 

Composite Structurew of Steel and Concrete, 3d Edition, R.P. Johnson, σελ. 11 περιγραφή ενός παραδείγματος.

"The floor slabs are constructed with lightweight-aggregate concrete of grade LC25/28, with oven-dry density 1800 kgr/m3"

 

Αυτά.

 

Ευχαριστώ για την επισήμανση.

 

Ο υπολογισμός που διαφοροποιείται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ανέβασα το αρχείο EXCEL Που έλεγα ...

θα το βρήκε εδώ:

http://www.michaniko...ile&file_id=217

 

δυστυχως δεν μπορω να βρω το αρχειο ?

ευχαριστω

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

το αρχείο ψάχνεις? από τότε έχει αλλάξει 2 φορές η πλατφόρμα.

 

επιπλέον με μία πρόχειρη ματιά που έριξα, οι μισοί στο thread έχουν διαδικτυακά αποβιώσει

Link to comment
Share on other sites

το αρχείο ψάχνεις? από τότε έχει αλλάξει 2 φορές η πλατφόρμα.

 

επιπλέον με μία πρόχειρη ματιά που έριξα, οι μισοί στο thread έχουν διαδικτυακά αποβιώσει

 

τωρα μαλιστα !!!!!

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.