Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ytong, τούβλο ή κάτι άλλο;


kwnstantina

Recommended Posts

Κωνσταντίνα την έχω ακούσει και εγώ αυτή τηλ λύση. Μετά από ψάξιμο κατέληξα ότι δεν αξίζει (μικρή αντισεισμική ικανότητα, μεγάλη θερμοπερατότητα, τα τούβλα συνδέονται με κόλλα αμφιβόλλου ποιότητας, κίνδυνος σε δυνατούς ανέμους). Το μόνο που αξίζει είναι ότι θα γλιτώσεις μερικά ευρώ σαν προκάτ από τα ένσημα του ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξεχαστε οτι ξερατε!

 

μόνο άχυρο !!!

 

ΒΡΕΤΑΝΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ ΑΧΥΡΟΣΠΙΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΕΧΕ ΚΑΙ ΤΥΦΩΝΑ

Το σπίτι από άχυρο θα άντεχε στο... φύσηµα του λύκου!

/ ΤΗΕ ΤΙΜES

Του Βen Webster

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 21 Μαΐου 2010

 

ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ενός… γνωστού παιδικού παραµυθιού, «Τα τρία γουρουνάκια», κατάφεραν βρετανοί επιστήµονες, αποδεικνύοντας πως τα σπίτια από άχυρα όχι µόνο δεν καταρρέουν µε ένα απλό φύσηµα του κακού λύκου, αλλά µπορεί να αντέξουν ακόµα και σε έναν τυφώνα! Μόλις 4 χιλιοστά µετακινήθηκε ένα αχυρόσπιτο που κατασκευάστηκε στο Πανεπιστήµιο του Μπαθ όταν υποβλήθηκε σε πίεση άνω των τεσσάρων τόνων - ισοδύναµη µε ανέµους ταχύτητας 193 χιλιοµέτρων την ώρα. Ενας συνεταιρισµός στο Λιντς, µάλιστα, σχεδιάζει να αιτηθεί εντός των επόµενων τριών µηνών την κατασκευή 20 αχυρόσπιτων στην περιοχή Κίρκστολ της πόλης. Ενα οροφοδιαµέρισµα θα κοστίζει περίπου 69.000 ευρώ και ένα «ρετιρέ» µε τέσσερα υπνοδωµάτια 185.000 ευρώ.

 

Το σπίτι που δοκιµάστηκε στο Μπαθ φτιάχτηκε από προκατασκευασµένα ξύλινα πλαίσια τα οποία γεµίστηκαν µε δεµάτια άχυρο. Οι τοίχοι του έχουν σχεδόν µισό µέτρο πάχος. Ο λογαριασµός για τη θέρµανσή του λοιπόν είναι 80% χαµηλότερος από ό,τι για ένα αντίστοιχο σύγχρονο σπίτι κατασκευασµένο από τούβλα και σκωριόπλινθους. Σαφώς χαµηλότερο είναι και το αποτύπωµα διοξειδίου του άνθρακα από την κατασκευή και τα υλικά, καθώς το άχυρο απορροφά διοξείδιο του άνθρακα ενόσω αναπτύσσεται. «Μπορεί να είναι δύσκολο να πάρει κανείς δάνειο για ένα σπίτι από άχυρα λόγω της αντίληψης µεταξύ των κατασκευαστικών εταιρειών πως δεν είναι τόσο ανθεκτικά», δήλωσε ο Πιτ Γουόκερ, διευθυντής του Κέντρου Καινοτόµων Κατασκευαστικών Υλικών στο Πανεπιστήµιο του Μπαθ. «Δείξαµε όµως πως το σχέδιο είναι γερό και κατάλληλο ακόµα και για τα πιο ανεµοδαρµένα µέρη». Οπως επεσήµανε ο Γουόκερ, το σπίτι πέρασε µε επιτυχία και τα τεστ πυρασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τί θα γίνει άμα το YTONG πάρει η υγρασία ξέρεις;...

Πάνε περίπατο οι θερμομονωτικές του ιδιότητες ενώ αρχίζει και "ξεφτίζει"...

Πολλή προσοχή στην επιλογή και ακόμα περισσότερη στην τοποθέτηση.

Απαραίτητη η συμβουλή έμπειρου μηχανικού, σε κάθε περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κατασκευαστης ειμαι κ οχι μηχανικος.αγοραζω γη χτιζω κ πουλω.απλα μην εμπιστευεσαι κ πολυ τους μηχανικους οι περισσοτεροι δεν ψαχνονται για καινουργια υλικα.επιμενουν στις αδειες με τοιχοποιιες απο τουβλα αν ειναι δυνατον το 2010 μονο κ μονο για να μειωσουν το κοστος της αδεια με αποτελεσμα περισσοτερα χρηματα στην τσεπη τους

αποτελεσμα ολων αυτων να τραβας ταμαλλια σου πληρωνοντας πολυ περισσοτερα ενσημα

υπαρχουν ομως καρκετοι καλοι μηχανικο ιαλλα ειναι μειοψηφια

η γνωμη μου ειναι βαλε πορομπετον για τοιχοποιια κ εξωτερικα του κτηριο κανονικο σοβαντισμα,πεταχτο λασπωμα κ μαρμαρο

σε καθε αποτην παραπανω εργασια ριχνεις κ το D20 της ντουροστικ η κατι αντιστοιχο

κ συμπληρωσε ωχρα η αλλες χρωματικες ουσιες στο μαρμαρο για να μην χρειαστεις

ασταρωμα κ βαψιμο

εσωτερικα του κτηριο βαλε γυψοσανιδες που δεν εχουν ενσημα η πορομπετον 12.5

στο οποιο θα βαλεις ενα μονο σιναζι,μην βαλεις σοβα απλα στοκαρισε περνα ενα ασταρι κ βαψιμο

ολα αυτα σημαινουν αριστη δουλεια με πολυ μειωμενο κοστος κ πολυ λιγα ενσημα

το πορομπετον διαθετει πολυ πιο καλυτερη θερμομονωση περισοτερη ηχομονωση

δεν παιρνει βαρος στατικα το κτηριο

κ εσεις φιλοι μηχανικοι ακομα βαζετε το ερωτημα πορομπετον η τουβλο το 2011?αν ειναι δυνατον

πρεπει να εισαστε με ενα βιβλιο με τις καινουργιες τεχνολογιες στα χερια

κ μην επαναπαυεσθαι στις παλιες εποχες για να βγαλετε χρηματα

Link to comment
Share on other sites

Καλά φίλε, δεν πας να βάλεις κανά καλό air condition στα ενοικιαζόμενα που βάζετε κάτι σάβανα, δώσε και κανά καλό πρωινό στον κόσμο που τον ταίζετε μαρμελάδες, και άσε τα των μηχανικών στους μηχανικούς. Α.. κοίτα να αλλάζεις και κανά σεντόνι συχνότερα από τις 3 μέρες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν εχω ενοικιαζομενα.εχω αναλαβει αυτεπιστασια για λογαριασμο ελβετικης εταιρειας σε τουριστικο χωριο που κτιζουν στις κυκλαδες

.παντως αν τοιχον διαβασεις τις εγκυκλιους απο εοτ για ενοικιαζομενα η ειρωνια

σου ειναι μερος αυτων των κανονισμων

χωρις να ξερεις απαντησες σωστα

βεβαια αν ρωτησω πχ την διαφορα λ της διογκωμενης απο την εξηλασμενη πολυστερινη η αν ρωτησω για το ποσο καρκινογονο προιον ειναι η εξηλασμενη

{η γκρην πις το συγκαταλεγει στην ιδια κατηγορια καρκινογονων προιοντων με το αμιαντο} η αν ρωτησω για την διαφορα της τιμης μεταξυ αυτων των δυο προιοντων σιγουρα εσυ θα λες στους πελατες σουν να προτιμησουν το τυπου down

εχεις ομως εν μερει δικιο γιατι περι θερμομονωσις δεν διδαχθεικατε στοπολυτεχνειο

σεβομαι τους μηχανικους εχω συνεργαστει με παραπολυ αξιολογα ατομα

αλλα μερικοι απο το επαγγελμα αυτο ειναι.........για να καινε το κοσμακη

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν εχω ενοικιαζομενα.εχω αναλαβει αυτεπιστασια για λογαριασμο ελβετικης εταιρειας σε τουριστικο χωριο που κτιζουν στις κυκλαδες

.παντως αν τοιχον διαβασεις τις εγκυκλιους απο εοτ για ενοικιαζομενα η ειρωνια

σου ειναι μερος αυτων των κανονισμων

χωρις να ξερεις απαντησες σωστα

βεβαια αν ρωτησω πχ την διαφορα λ της διογκωμενης απο την εξηλασμενη πολυστερινη η αν ρωτησω για το ποσο καρκινογονο προιον ειναι η εξηλασμενη

{η γκρην πις το συγκαταλεγει στην ιδια κατηγορια καρκινογονων προιοντων με το αμιαντο} η αν ρωτησω για την διαφορα της τιμης μεταξυ αυτων των δυο προιοντων σιγουρα εσυ θα λες στους πελατες σουν να προτιμησουν το τυπου down

εχεις ομως εν μερει δικιο γιατι περι θερμομονωσις δεν διδαχθεικατε στοπολυτεχνειο

σεβομαι τους μηχανικους εχω συνεργαστει με παραπολυ αξιολογα ατομα

αλλα μερικοι απο το επαγγελμα αυτο ειναι.........για να καινε το κοσμακη

 

Καταρχήν "φίλε" διόρθωσε τα ορθογραφικά σου γιατί πόνεσαν τα ματάκια μου. Τώρα για το αν διδαχθήκαμε στο πολυτεχνείο για μονώσεις κλπ, άσε το σε εμάς. Αλήθεια, τι είδους αυτεπιστασία (ανάθεμα και αν ξέρεις τι σημαίνει αυτό που λές) κάνεις αφού δεν είσαι μηχανικός? Α, επίσης δεν λέγεται Down, δεν είναι το σύνδρομο με τα άρρωστα παιδιά. Λέγεται DOW και είναι η μεγαλύτερη εταιρία χημικών προιόντων στον κόσμο. Και η green peace τι είναι? Είναι μήπως ο ΕΛΟΤ, ή κάποια άλλη υπηρεσία που πιστοποιεί υλικά? Μια κωλο-οργάνωση ακτιβιστών eco-nazi είναι με ισχυρά επιχειρηματικά ερείσματα και τίποτα παραπάνω. Αλλά να μην σου βάζω άγνωστες λέξεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Agrafiot δεν χρειάζεται να πέφτεις στο επίπεδο του άλλου για να του απαντήσεις. Οι αναγνώστες έχουν νοημοσύνη και καταλαβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

φιλε gsak1969 δεν ολοκλήρωσες τη φράση σου,

αγοράζεις γη, χτίζεις, πουλάς, και αν τα έχεις κάνει και τα 3 μόνος σου, εύχεσαι να μη γίνει ΣΕΙΣΜΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.