Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Μόνωση


box

Recommended Posts

Στην μόνωση εξωτερικής τοιχοποιοίας 3άρι ή 5άρι dow ενδείκνηται κατά την άποψή σας? Η τιμή είναι σχεδόν διπλάσια !!!!

Με το 3άρι υπάρχει πρόβλημα με τις σωλήνες αποχέτευσης??

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το dow θα μπει εξωτερικά της τοιχοποιίας ή ενδιάμεσα από 2 δρομικούς τοίχους. Η τοιχοποιία είναι τούβλο; άλλο υλικο; Σε ποια περιοχή μένεις; όροφος; προσανατολισμός;

Ουσιαστικά ότι λέει η μελετη θερμομόνωσης:P

Link to comment
Share on other sites

Αν ο προβληματισμός ειναι στο κόστος, εγώ στην θέση σου θα έκανα ένα τηλέφωνο στον μηχανολόγο μου, προκειμένου να μου προτείνει και έναν άλλο προμηθευτή εξηλασμένης πολυστερίνης που η προδιαγραφές της να ικανοποιούν τις απαιτήσεις για σωστά μονωμένη κατασκευή, είμαι σίγουρος ότι έχει να σου προτείνει και οικονομικότερες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή είναι στο Χαιδάρι, η πρόσοψη βλέπει βορρά- στο δάσος, και το dow θα μπεί εσωτερικά σε τούβλα διπλά.

Εάν έχεται να μου πείτε κάτι καλύτερο από dow θα το ακούσω με ενδιαφέρον.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά threads και απόψεις ότι το dow πρέπει να μπαίνει εξωτερικά ενός μπατικού εξωτερικού χώρου. Τώρα αν η μελέτη που έχεις λέει 5άρι στη μέση αυτό πρέπει να κάνεις για να έχεις την απόδοση που πρέπει. Οποιαδήποτε παρέκκλιση από τη μελέτη θα επιφέρει και τα ανάλογα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κανονικά τον τοίχο και μετά κάνε κέλυφος.... Νέα μόδα, νέες απόψεις, πολλές δυνατότητες και σίγουρη απόδοση.

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, αλλά συνάδελφος μου είπε ότι είναι καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εαν προχωρήσει σε εξωτερική θερμομόνωση πιθανόν να έχει πρόβλημα με το περίγραμμα του κτηρίου. Οντως σαν σύστημα είναι ιδανικό καθώς σε γλιτώνει από πολλά προβλήματα (θερμογέφυρες κλπ). Βέβαια το κόστος είναι μεγαλύτερο από συμβατικές λύσεις. Αν καταφύγεις σε συμβατικές λύσεις κοίτα και τη λύση του ΤΙΚΤΑΣ έχει τις ίδιες προδιαγραφές με το DOW και είναι πιο οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.