Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπεύθυνος Τμήματος


automation

Recommended Posts

Καλημέρα,

Είμαι Πτυχιούχος Μηχανικός Αυτοματισμού ΤΕ και προσελήφθησα σε μια εταιρεία του ευρύτερου δημόσιου τομεα μέσω ΑΣΕΠ. Ο προϊστάμενός των τεχνικών υπηρεσιών είναι Μηχανικός Ηλεκτρολόγος ΤΕ και βγαίνει πλέον στη σύνταξη. Ο δεύτερος που είναι στη εταιρεία συνάδελφος είναι ηλεκτροτεχνίτης. Ο Διευθυντής του εργοστασίου λόγω γνωριμίας από ότι έμαθα θα προτείνει για υπεύθυνο τεχνικών υπηρεσιών το συνάδελφο που είναι ηλεκτροτεχνίτης...Μπορώ να σταθώ σε κάποιο νόμο ή διάταξη που να αντικρούει την εν λόγω πρόθεση του διεθυντή λόγω του πτυχίου που έχω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

παίζει ρόλο και η εμπειρία, ακόμα δεν μπήκες και θέλεις να πας και για προϊστάμενος? υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι σε θέση Προϊσταμένου στο δημόσιο δεν απαιτείται κατοχή τίτλου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Επομένως μπορεί να τοποθετηθεί και ΔΕ στην θέση. Μετράνε και τα χρόνια προυπηρεσίας στην βαθμίδα εκτός από τα πτυχία...

και γιατί βιάζεσαι, δεν θα κερδίσεις και κάτι ... Μάθε πρώτα τα κόλπα και έχεις χρόνια μπροστά σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι εχω χρόνια μπροστά μου! Αλλά ξέρω επίσης ότι εχω και εμπειρία αρκετη σε καποια πράγματα αφού δουλεύα και δουλεύω ως ελευθερος επαγγελματίας εξω για αρκετο καιρό και οτι ο συνάδελφος δεν ξέρει τα απλά πράγματα όπως κύκλωμα αλε ρετούρ και να μη μιλήσω για απλο αυτοματισμό όπως κύκλωμα απλού εκκινητή κτλ κτλ.....

Είμαι στην εταιρεία από το 2006

Link to comment
Share on other sites

Νομολογία υπάρχει, νόμος όχι.

 

Πάρε για αρχή αυτό που βρήκα τώρα θα κυττάξω και για την απόφαση δικαστηρίου.

http://www.emdydas.gr/news/67-prosfigiperifereiakritis.html

 

--edit--

 

Τελικά φαίνεται πως στο νέο υπαλληλικό κώδικα κάτι προβλέπεται. Υπάρχει και αναφορά σε γνωμοδότηση του ΣΤΕ.

http://www.emdydas.gr/old_site/prokat8espro.htm

 

Πάντως ανάλογα με τη νομική μορφή του οργανισμού που δουλεύεις μπορεί και να σου κάνουν αυτά, μπορεί όμως και να μη καλύπτεσαι από πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

@automation

Τι βαθμό έχεις; τον Γ'; (αν διορίστηκες πρόσφατα είσαι στον Δ ή είσαι στον Γ' βαθμό -μάλλον στον Γ' αφού έκλεισες διετία)

 

Για θέσεις προϊσταμένου, διευθυντή κλπ νομίζω ότι απαιτείται να είσαι στον Α' βαθμό.

Μήπως ο ηλεκτροτεχνίτης είναι ΔΕ με Α' βαθμό;

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες εταιρεία του ευρύτερου δημοσίου τομέα τι εννοείς? ΔΕΚΟ για παράδειγμα?

 

Διότι οι ΔΕΚΟ έχουν δικούς τους εσωτερικούς κανονισμούς και δεν υπάγονται στους γενικούς του δημοσίου τομέα. Εκεί προβλέπονται τόσο οι μισθολογικές όσο και οι βαθμολογικές εξελίξεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.