Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ό,τι δηλώσεις είσαι;


ΧΡΙΣΤΙΝΑ ARCHITECT

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τον τίτλο όμως δεν καταλαβαίνω το άγχος σου... Διάλεξε εσύ τι σου αρέσει... Έτσι δεν γίνεται εδώ????

 

Αυτό πώς να το εκλάβω; Ως μη προκλητικό;

Αλλά εγώ όπως και άλλοι λέμε τόσες μέρες ότι εφόσον η σχολή προέλευσης αφορά την αρχιτεκτονική ε ΝΑΙ μπορεί να δηλώσει Αρχιτέκτων ο άλλος. Πιθανώς όχι Αρχιτέκτων Μηχανικός αλλά Αρχιτέκτων σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ως πραγματικότητα να το εκλάβεις. Εμένα στα 3 χρόνια που δουλεύω μου έχουν συστηθεί άτομα με τίτλους που βρίσκονται στη σφαίρα της φαντασίας και μόνο..

Δεν ξέρω γιατί το πήρατε τόσο προσωπικά το θέμα..

Δηλαδή δεν συμφωνείτε πως στην Ελλάδα ό,τι δηλώσεις είσαι??

 

@astranalysis

χαχαχαχα. Μη φοβάστε.. η camora σας αγαπάει όλους!!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι συμβαίνει είναι γεγονός. Αλλά εφόσον η συζήτηση ξεκίνησε λόγω συγκεκριμένης πράξης συγκεκριμένου ατόμου, το οποίο στην τελική έδωσε και τις απαραίτητες εξηγήσεις, το να συνεχίσουμε τις στηλιτεύσεις στο παρόν μπορεί να εκληφθεί ως επιμονή στην στηλίτευση του ως άνω ατόμου. Επίσης η παρότρυνση έτερων χρηστών-ατόμων στην άσκηση της αυτής δραστηριότητας προκαλεί όλους εμάς που ΟΧΙ δεν πιστεύουμε στην λογική ό,τι δηλώσεις είσαι. Ούτε μία ημέρα δεν έκρυψα την πραγματική μου ιδιότητα και την σχολή προέλευσης. Στηλιτεύω συνεχώς κακές πρακτικές που δεν συνάδουν με την κοινή λογική. Εν πάση περιπτώσει οι γενικεύσεις δεν είναι καλές ούτως ή άλλως.

 

Στο συγκεκριμένο ζήτημα και αναφορικά με σχολές του εξωτερικού το πρόβλημα προκαλείται από τον δυσκίνητο ΔΟΑΤΑΠ και την περίεργη απονομή δικαιωμάτων που ακολουθεί το ΤΕΕ.

 

Κλείνοντας, αν τυχόν έχετε στοιχεία ψευδούς δήλωσης ιδιότητας κάποιου ωφείλετε από το νόμο να το καταγγείλετε στις αρμόδιες αρχές.

 

edit:

Αντιποίηση ιδιότητας είναι ο νομικός όρος.

Link to comment
Share on other sites

φιλε cna,

 

δεν θελω να ξεκινησει παλι ο τριτος παγκοσμιος αλλα δεν υπαρχει σχολη στον κοσμο που "αφορα" την αρχιτεκτονικη. υπαρχουν σχολες αρχιτεκτονικης ή οχι και αυτες ειναι παγκοσμιως 5ετους διαρκειας, ενω για να εχει καποιος δικαιωμα να αποκαλειται αρχιτεκτονας συνηθως απαιτουνται 7 χρονια.

 

το "αρχιτεκτων μηχανικος" υπαρχει κυριως στην ελλαδα και σε ολο τον υπολοιπο κοσμο λεγομαστε αρχιτεκτονες σκετο, και αυτο, πιστεψτε με, περιλαμβανει περισσοτερα απο οσα κανουν οι αρχιτεκτονες στην ελλαδα.

 

ανεφερα οτι το δικαιωμα να αποκαλειται καποιος "αρχιτεκτονας" προστατευεται αυστηροτατα σε ολον το κοσμο. περισσοτερο απο οτι προστατευεται τυχον επαγγελματικο δικαιωμα ή η εξασκηση της αρχιτεκτονικης δραστηριοτητας (που σας εξηγησα οτι, οπως και στην ελλαδα, ασκειται και απο αλλους, μη-αρχιτεκτονες).

Link to comment
Share on other sites

howard_roark το αφορά μην το παίρνεις και τόσο τοις μετρητοίς. Υπάρχουν σχολές στο εξωτερικό (σε ορισμένες χώρες) που παράγουν αρχιτέκτονες τοπίου, αρχιτέκτονες εσωτερικού χώρου κλπ κλπ κλπ. που λόγω έλλειψης αντίστοιχων σχολών ο ΔΟΑΤΑΠ είτε σκαρφίζεται συνεχώς τίτλους είτε τους ονομάζει όλους αρχιτέκτονες.

 

Ακόμα όμως έχω την απορία μου. Η Μεγάλη Βρετανία υλοποιεί 2 κύκλους σπουδών: bachelor (3 χρόνια)+master(1 ή 2 χρόνια). Αυτός λοιπόν που έχει bachelor στην αρχιτεκτονική πώς αποκαλείται;

Link to comment
Share on other sites

Universita Degli Studi Di Napoli "Federico II"

Και μιας και μιλησαμε για μέσο όρο astranalysis εκεί ειναι 8.5 χρόνια για τους Ιτάλους. Για τους Έλληνες ας μην αναφερθώ καν. Για μένα είναι όλα θέμα υπομονής, επιμονής και θέλησης. Στη δική μου περίπτωση ήταν και θέμα εγωισμού..

 

Εξαρτάται για ποιες σχολές μιλάμε. Τα των πολ. μηχανικών, ηλεκτρολόγων, αεροναυπηγών κλπ απ' όσο θυμάμαι, είναι πολύ δύσκολα (εκεί στη Fuorigrotta - δίπλα στο San Paolo).

 

Όσο για την Καμόρα (ή Gomorra που λέει και ο Roberto Saviano), άφοβη για τους ξένους και δη για τους Έλληνες ! Αλλά από contrabando και scugnizz' άλλο τίποτα ... !

Link to comment
Share on other sites

howard_roark το αφορά μην το παίρνεις και τόσο τοις μετρητοίς. Υπάρχουν σχολές στο εξωτερικό (σε ορισμένες χώρες) που παράγουν αρχιτέκτονες τοπίου, αρχιτέκτονες εσωτερικού χώρου κλπ κλπ κλπ. που λόγω έλλειψης αντίστοιχων σχολών ο ΔΟΑΤΑΠ είτε σκαρφίζεται συνεχώς τίτλους είτε τους ονομάζει όλους αρχιτέκτονες.

 

Ακόμα όμως έχω την απορία μου. Η Μεγάλη Βρετανία υλοποιεί 2 κύκλους σπουδών: bachelor (3 χρόνια)+master(1 ή 2 χρόνια). Αυτός λοιπόν που έχει bachelor στην αρχιτεκτονική πώς αποκαλείται;

 

η χρηση της λεξης "αρχιτεκτονικη" απο διαφορα σχετικα ή ασχετα επαγγελματα και κλαδους ειναι σαφες γιατι γινεται.

 

εδω εχει γινει της μοδας το "software architect" στην αμερικη και μαλιστα χτυπαει πιο πολυ απο το κανονικο "architect" οταν ψαχνεις σε βασεις δεδομενων.

 

τωρα για "αρχιτεκτονες εσωτερικου χωρου" (δηλαδη διακοσμητες, παγκοσμιως ονομαζομενοι "decorators" ) δεν θελω να σχολιασω και να επεκταθω. Οι γεωπονοι που κανουν landscaping ειναι αλλο θεμα. Ειναι η μόνη χρηση της λεξης που εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει. Και βεβαια το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ ή οπως αλλιως θα λεγεται αυριο μπορει να λεει οτι θελει, το θεμα ειναι οτι γυρισαν απο αγγλια χιλιαδες παιδια με 3 χρονια μπατσελορ και πολλοι βρεθηκαν μετα απο 1-2 συνθεσεις να ειναι αρχιτεκτονες ενω στην αγγλια ακομη θα ξυναν μολυβια.

 

οσο για την απορια σου φιλε μου, σου απαντησα και νωριτερα οτι αυτο που λες δεν ισχυει. δεν υπαρχουν 2 κυκλοι. μια ευθεια ειναι (art ή/και BArch (3 με 4 χρονια) + 1 χρονο δουλεια + 2 χρονια DipArch + 2 χρονια δουλεια και τότε γινεσαι αρχιτεκτονας με δικαιωμα υπογραφης στην Αγγλια, παρομοια και στο αμερικα) . Ειναι σπασμενο για λογους παραδοσης, πρακτικους, οικονομικους, flexibility κλπ. Το μονο σιγουρο ειναι πως με bachelor μονο στην αρχιτεκτονικη, αρχιτεκτονας δεν εισαι και δεν λεγεσαι στην αγγλια ουτε και πουθενα αλλου (θα επρεπε).

Link to comment
Share on other sites

τωρα για "αρχιτεκτονες εσωτερικου χωρου" (δηλαδη διακοσμητες, παγκοσμιως ονομαζομενοι "decorators" )

παγκοσμιως εκτός από την Ελλάδα

 

Οι γεωπονοι που κανουν landscaping ειναι αλλο θεμα. Ειναι η μόνη χρηση της λεξης που εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει.

προσωπικά δεν έχω γνωρίσει γεωπόνο (ή ανθοκόμο) που να μπορεί να κάνει landscaping

δηλ διαμόρφωση τοπίου

εκτός απο αρχιτέκτονες (ατομα με πρώτο πτυχίο στην αρχιτεκτονική)

μόνο ορισμένοι καλλιτέχνες μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν επάξια και σε διαφορετικό επίπεδο

 

τώρα η επιλογή των φυτών, της ποιότητας του χώματος κλπ

σαφώς ανήκει στο πεδίο του γεωπόνου

αλλά αυτό δε σημαίνει πως κάνει landscaping

 

οτι είναι απαράιτητη η συνεργασία, δεκτό

οτι αξιώνει τον τίτλο του αρχιτέκτονα τοπίου, υπερβολή

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Ο τίτλος του Αρχιτέκτονα, στην Αγγλία τουλάχιστο στην οποία βρίσκομαι προστατεύεται από το νόμο. Αυτό σημαίνει πως απαγορεύεται να δηλώνεις πως είσαι Αρχιτέκτονας, εάν δεν έχεις συμπληρώσει και τα 5 έτη σπουδών (RIBA/ARB 1 &2) καθώς ΚΑΙ τουλάχιστο 2 χρόνια πρακτικής οι οποίες δίνουν το δικαίωμα συμμετοχής στις τελικες εξετάσεις για το RIBA/ARB 3. Συνεπώς δεν μπορείς να δηλώνεις Αρχιτέκτων εάν δεν εχεις συμπληρώσει μία συγκεκριμένη πορεία 7 τουλάχιστο ετών.

Όποιος λοιπόν δηλώνει Αρχιτέκτονας με 3 χρόνια σπουδών Bachelor, είναι απλά ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.