Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ό,τι δηλώσεις είσαι;


ΧΡΙΣΤΙΝΑ ARCHITECT

Recommended Posts

Όντως georgecv στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι. Απλά δεν περίμενα να συμβαίνει ακι εδώ μέσα.

@myri εσύ δηλαδη συμφωνείς πως κάποιος με 3 χρόνια σπουδές μπορεί να ονομάζεται Αρχιτέκτων Μηχανικός όπως γράφτηκε κάποια στιγμή και μετά διορθώθηκε ως Αρχιτεκτων?

Κακώς ανοιξα το θέμα... προφανώς ζω αλλού!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χριστίνα καλύτερα να μην είσαι τόσο "αιχμηρή" γιατί στο τέλος θα ξεφύγει το θέμα και δεν πρέπει. Τί σε πείραξε αφού τελικά διόρθωσε τον τίτλο σε Αρχιτέκτονας σκέτο; Αν ακόμα και αυτό σε πειράζει ε λυπάμαι, υπάρχουν σχολές αρχιτεκτονικής διάρκειας 3 ετών που αποδίδουν περιορισμένα δικαιώματα. Μάλιστα, εν όψει της διαβούλευσης για το Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Προσόντων μπορείς να καταθέσεις τις αντιρρήσεις σου στο αντίστοιχο site.

 

Επαναλαμβάνω ας μην συνεχίσει άλλο το θέμα. Πολύ εύκολα μπορεί να παρεκτραπεί η συζήτηση και φαντάζομαι είναι κάτι που δεν το θέλεις! Ούτε και εγώ βεβαίως!

Link to comment
Share on other sites

@myri εσύ δηλαδη συμφωνείς πως κάποιος με 3 χρόνια σπουδές μπορεί να ονομάζεται Αρχιτέκτων Μηχανικός όπως γράφτηκε κάποια στιγμή και μετά διορθώθηκε ως Αρχιτεκτων?

εγώ αυτό δεν το είδα

εγώ σχολίασα το "σχεδιαστής"

 

τώρα πραγματικά δεν ασχολήθηκα ούτε με το σε ποιά σχολή σπούδασε ούτε με τα χρόνια

 

προφανώς δυσαρεστούμαι με τη κατάσταση του ό,τι δηλώσεις είσαι

το παράδειγμα βέβαια δεν είναι το πιο αντιπροσωπευτικό

και για τον αρμόδιο τίτλο την ευθύνη έχει το ΤΕΕ και το ΔΙΚΑΤΣΑ

-------

εμένα προσωπικά με ενοχλεί περισσότερο το "Μηχανικός Αρχιτεκτονικής"

ασυνάρτητος τίτλος ελληνικού ΤΕΙ

που παραπλάνα την κοινωνία

και τους πολίτες και τους σπουδαστές

------

επίσης ο φορέας μας το ΤΕΕ έχει αναγνωρίσει

τίτλο Αρχιτέκτονα σε πτυχιούχους τμημάτων Ιστορίας της Αρχιτεκτονικής στο εξωτερικό

όπου το σχέδιο ήταν μάθημα κατ' επιλογής

 

σκέψου τώρα πόσες τέτοιες πατάτες έχουν γίνει

-------

επίσης ο τίτλος του Αρχιτέκτονα διεκδηκείται:

από Διακοσμητές που αυτοαποκαλούνται Αρχιτέκτονες εσωτερικών χώρων

από Κηποτέχνες-Ανθοκόμους που αυτοαποκαλούνται Αρχιτέκτονες τοπίου

-------

γενικότερα ό,τι δηλώσεις όπως λες στον τίτλο :(

Link to comment
Share on other sites

Έχω παράδειγμα συμπολίτη μου που σπούδασε στον Καναδά Αρχιτέκτων τοπίου και αντιστοιχήθηκε με την δική μου Σχολή. Τί θα πρέπει να κάνουμε δηλαδή; Ο ΔΟΑΤΑΠ κάνει και πατάτες.

Link to comment
Share on other sites

.....και επαναλαμβανω η αλαγη ηταν απο σχεδιαστρια σε αρχιτετκων δεν ανεφερα ποτε οτι ειμαι αρχιτεκτων μηχανικος . MYRI ευχαριστω για την διευκρινηση νωριτερα :grin:

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα αφού δεν έχεις άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος ούτε ισοτιμία από το ΔΙΚΑΤΣΑ τότε δεν είσαι αρχιτέκτων ούτε είσαι αρχιτέκτων μηχανικός . Είσαι σχεδιάστρια

Link to comment
Share on other sites

...πόσα ποστ ακόμα θα ακολουθήσουν γι' αυτό το θέμα;;;...ήμαρτον. Λες και ό,τι έγινε, έγινε για να αδικήσει και να προσβάλει κάποιον εδώ μέσα...Tι ξέρεις είναι το θέμα (σχεδόν).

 

Δεν είναι φούρναρης και δήλωσε αστρονόμος...

Link to comment
Share on other sites

Πέστα συνάδελφε. Βρε συνάδελφοι τι κόλλημα είναι αυτό με το τι έχει σπουδάσει ο ένας, πως λέγεται ο τίτλος του άλλου και όλες αυτές οι προσπάθειες για συγκρίσεις. Είμαστε όλοι κάποιας ηλικίας, άλλος μεγαλύτερης άλλος μικρότερης. Ας μην κάνουμε σαν κακομαθημένα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως δεν παίζει ρόλο η χώρα. Αλλωστε σπούδασα Ιταλια αλλά 5 χρόνια!! Ελπίζω πως δεν υπήρξα βλάκας τα 2 επιπλέον χρόνια μετά την 3ετία. Εκτος αν ήμουν ειδική περίπτωση. Ή μήπως υπάρχουν παιδιά θαύματα που χρειαζονται μονο 3 χρόνια, ενω αλλοι πεντε και δεν τους φτάνει και μια ζωή για να μπορούν να πουν πως την κατέχουν απολυτα??

Τελείωσες αρχιτεκτονική στην Ιταλία σε 5 χρόνια???Τοτε όχι βλάκας αλλά μιλάμε περί διάνοιας...:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.